Nuda na trhu? Hlavně to ne!

| redakce

Žádný investor není nadšený, když jde trh do strany. Je jedno, zda akcie posilují, nebo jejich ceny klesají, hlavně když se něco děje.

Medvědi si přejí, aby šel trh dolů, a to co nejvíce. Je možné, že by rádi viděli pokles proto, že zmeškali předchozí rally. Nebo také proto, že trh považují za překoupený a bojí se nakupovat poblíž lokálních či dlouhodobých maxim. Každý trh někdy roste a jindy klesá, takže se i medvědi jednou dočkají. Je ale značně nepravděpodobné, že by se trh propadl jen proto, že si to někdo přeje.

Býčí, nebo raději medvědí dres?

Býkům je všechno jedno, protože jen málokdy prodávají. Akcie většinou drží, ať jejich ceny jsou jakýmkoli směrem. Když jde trh nahoru, je to podle nich důkaz toho, že si investoři uvědomují fundament. Když se naopak burzy noří hlouběji do červených čísel, je to podle nich jen dočasná korekce do doby, než se akcie podívají ještě výše. Ve srovnání s medvědy jsou býci blíže pravdě, protože naprostá většina trhů v dlouhodobém horizontu roste. Být ale bez ohledu na dění na trzích vždy býkem, nebo naopak medvědem?

Rozhodující je v každém okamžiku skladba investičního portfolia. Index S&P 500 v roce 2007 vzrostl asi o 3,5 %, fond CGM Focus Fund Kena Heebnera ale přidal kolem 80 %. To ukazuje, jak moc je důležité portfolio sestavovat selektivně. Letošní rok by z tohoto pohledu mohl být podobný. Trh jako celek od začátku roku roste jen o necelá dvě procenta, některé akcie ale přidávají i desítky procent. Akcie Applu rostou téměř o 15 %, cenné papíry Urban Outfitters přidávají necelých 20 %, akcie Boston Scientific Corporation zdražují o necelých 40 % a cenné papíry Kraft Foods Group, First Solar a Hospira od začátku roku posilují dokonce o více než 40 %.

S&P 500 vs. vybrané akcie (YTD, 21. dubna 2015)
S&P 500 vs. vybrané akcie (YTD, 21. dubna 2015)Zdroj: Google

Sestavovat portfolio z jednotlivých titulů není strategie vhodná pro každého. Mezi drobnými investory narůstá obliba indexových fondů kopírujících celé benchmarky, což má své důvody. Investoři ochotní výměnou za příslib vyšších zisků podstoupit vyšší riziko by se nicméně měli zamyslet nad tím, jaké sektory jsou v jejich portfoliích zastoupeny nejvíce a zda by se nevyplatilo akciový koláč trochu přemalovat.

Zdroj: Joefahmy.com

reklama
reklama