Trend na trhu: Máme to pod kontrolou, nebo snad ne?!

| redakce

Co nejnebezpečnějšího se může profesionálnímu investorovi přihodit? Když se mu nadmíru daří. Jakmile výkonnost aktiv předčí vaše očekávání, z dané pozice se stává veselá historka, připomíná šéf Cabot Research Michael Ervolini. A pointou toho vtipu je to, že si myslíte, že víte, co děláte. Říká se tomu iluze kontroly.

Vzpomeňme si na investory, kteří v letech 2011 a 2012 nakupovali ve velkém zlato. Tehdy se tato komodita prodávala za 1 400 až 1 900 dolarů za trojskou unci a všichni byli přesvědčeni, že jinam než nahoru její cena jít nemůže. Nejvíce jistí svou pravdou, že se vyšplhá až na 5 000 dolarů, si byli lidé, kteří nakoupili za méně než tisíc dolarů. Jinými slovy, čím více na zlatě vydělali, tím jistější si byli, že cena míří nezadržitelně vzhůru. Zlato se nyní ale obchoduje okolo 1 200 dolarů za trojskou unci.

Dalším příklad jsou lidé, kteří v roce 1999 nakupovali internetové akcie, takže se jim za velmi krátkou dobu podařilo zdvojnásobit či ztrojnásobit své jmění. Řada z nich byla do začátku roku 2000 přesvědčena, že nic jiného ani nemá cenu držet. Za dalších 12 až 18 měsíců právě tito lidé přišli během takzvané internetové horečky o 90 a více procent svého majetku.

Investování versus běžný život

V běžném životě to většinou funguje tak, že když opakujete jisté věci stále znovu, jste úspěšnější. To je třeba případ hudebníků, kteří se díky poctivému cvičení málokdy spletou v notách. Dovednost jednoho takového muzikanta navíc nestěžuje práci ostatním hudebním profesionálům.

Situace na finančních trzích je ovšem jiná. Je na nich mnoho zkušených investorů, jejichž kroky se navzájem ruší tím, jak rychle zvedají ceny jednotlivých obchodů. Co ve skutečnosti odlišuje jednoho investora od druhého, je štěstí. A kvůli přesvědčení, že máte pravdu a že víte, co děláte, na tento důležitý fakt můžete snadno zapomenout.

Výzkumníci pod vedením psycholožky Ellen Langerové, momentálně působící na Harvardu, prokázali, že když necháte lidi desetkrát hodit mincí a jim se podaří osmkrát uhádnout, co padne, získají přesvědčení, že jsou v této disciplíně lepší než průměr. Langerová má pro tento typ chování prostý název - iluze kontroly.

Pokud se naopak lidem při házení mincí nedaří, případně se jim daří trefovat víceméně náhodně, pocit výjimečnosti nemají.

Před iluzí kontroly je nutné se mít na pozoru. Čím déle jste totiž byli o své pravdě přesvědčeni, tím těžší bude vystřízlivění.

Zdroj: MoneyBeat

reklama
reklama