Co musíte ráno vědět (27. dubna)

| redakce

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co zvažuje největší banka v Evropě a pod kterým evropským politikem se houpe židle? To všechno musíte hned ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek potvrdily týdenní zisky, Nasdaq a S&P 500 posunuly historické rekordy

Americké akcie v pátek posílily v čele s velkými technologickými společnostmi, jako jsou Google, Microsoft nebo Amazon. Index technologického trhu Nasdaq Composite vylepšil historické maximum. Dow stoupl o 0,12 % na 18 080,14 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,23 % na 2 117,69 bodu. Nasdaq připsal 0,71 % na 5 092,08 bodu. To představuje nejvyšší závěrečnou úroveň v jeho historii. Během dne se Nasdaq dostal až na 5 100,37 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od března 2000, kdy intradenně dosáhl rekordních 5 132,52 bodu. Dařilo se akciím v sedmi z deseti hlavních odvětví v čele technologickými tituly a akciemi ze sektoru základních materiálů, v mínusu zůstaly na závěr týdne průmyslové firmy, odvětví zdravotní péče a energetika. Index volatility VIX klesl o 1,52 % na 12,29 bodu, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů spadl o pět bazických bodů na 1,91 %. Za celý týden stoupl Dow o 1,42 % a S&P 500 o 1,76 %, Nasdaq posílil dokonce o 3,24 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mohou americké akcie po těsném překonání rekordů bez zaváhání výše?

Pozor na americké akcie: Smart money jsou nejpesimističtější v historii

2. Evropské akcie zakončily týden úspěšně navzdory nejistému průběhu jednání euroskupiny

Evropské akcie v pátek oživily a rozšířily týdenní zisky díky solidním výsledkům evropských firem. Britský FTSE 100 připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,44 % a německý DAX 0,74 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,3 %, když se nejvíce dařilo sektoru základních materiálů, dolů index naopak stahovaly pojišťovny. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,08 %, CAC 40 o 1,02 % a DAX o 1,05 %. Regionální Stoxx Europe 600 od pondělí připsal přes procento.

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

Quo vadis, eurozóno: Lesk (č)i bída evropské měnové unie

3. Pražská burza zažila silný závěr týdne. Pomohly jí k němu akcie bank

Index PX v pátek připsal 0,71 % na 1 049,40 bodu. Největší procentuální zisk i největší objem zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které zpevnily o 2,71 % poté, co akcionáři banky na valné hromadě rozhodli o výplatě dividendy ve výši 75 Kč na akcii. Dařilo se i druhé bankovní emisi na burze, Komerční bance, která podražila o 0,87 %. Výrazně posílily cenné papíry O2 C.R., které zpevnily o více než 2 %. Skupina ČEZ se v pátek umístila co do objemu na třetím místě a posílila o více než půl procenta. Ztrácely naopak akcie Unipetrolu, pojišťovny VIG, likérky Stock a o zhruba půl procenta oslabily i cenné papíry Pegasu Nonwovens a Pivovarů Lobkowicz. Za celý týden PX stoupl o 0,06 % na 1 049,4 bodu. Největší růst vykázaly akcie petrochemické společnosti Unipetrol, největší pokles postihl opět akcie těžební společnosti NWR.

ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

4. Očekávané události

V pondělí budou v Německu oznámeny dovozní ceny a ve Spojených státech vyjde předběžný index nákupních manažerů v oblasti služeb. Hospodářské výsledky oznamuje řada významných firem v čele s Applem. Hospodářské výsledky Applu jsou pro americký trh zásadní. Společnost FactSet na základě odhadů ziskovosti jednotlivých firem spočítala, že zatímco pro index S&P 500 se počítá celkově v 1Q2015 s poklesem zisku na akcii o 2,8 %, bez Applu by to bylo dokonce -3,9 %. Poprvé bez nároku na dividendu 13 Kč na akcii se obchodují akcie O2 Czech Republic. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. HSBC prý uvažuje o prodeji britské divize drobného bankovnictví za 20 miliard liber

Britský bankovní ústav HSBC uvažuje o prodeji britské divize drobného bankovnictví. Informoval o tom britský list The Sunday Times. Transakce by podle něj mohla mít hodnotu asi 20 miliard liber. HSBC v pátek oznámila, že bude kvůli zpřísněné regulaci a zvýšeným daním v Evropské unii a Británii znovu zvažovat, zda nepřesune sídlo z Londýna jinam.

HSBC znovu zvažuje přesun sídla z Londýna do Asie

6. Zisk Deutsche Bank klesl v prvním čtvrtletí o polovinu kvůli právním sporům

Čistý zisk největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o polovinu na 559 milionů eur. Hospodářské výsledky negativně ovlivnily rozsáhlé náklady související s právními spory. Poklesu zisku nedokázal zabránit ani téměř čtvrtinový nárůst tržeb.

Deutsche Bank prodá firmu Postbank, omezí investiční bankovnictví

7. Evropští politici uvažují o dalších řešeních řeckého problému. Nemusí to být Grexit

Někteří ministři financí eurozóny v sobotu poprvé připustili, že uvažují o plánu B pro případ, že se Řecko nedokáže do konce června dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším financování. Prolomili tak dosavadní tabu kolem možnosti odchodu Řecka z eurozóny. Politici podle ekonomického listu The Wall Street Journal dosud trvali na tom, že se soustředí výhradně na udržení Řecka v eurozóně. Slovinský ministr financí Dušan Mramor ale potvrdil, že při pátečních jednáních se svými kolegy z eurozóny nastolil otázku "plánu B". "Diskutovali jsem o tom, co budeme dělat, pokud nebude včas dosaženo nového programu pro Řecko," uvedl Mramor. Odmítl nicméně, že absence nové dohody o pomoci Řecku by znamenala automatický odchod Řecka z eurozóny. "Plánem B může být cokoli," prohlásil. Úvahy o plánu B nepřímo signalizoval i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

4 scénáře vývoje řecké krize podle Citigroup

8. Řecká vláda bere, kde může. Kontroverzním opatřením dostane k dispozici asi tři miliardy eur

Řecký parlament v pátek schválil kontroverzní vládní plán záboru veškeré volné hotovosti na všech stupních státní správy a ve veřejnoprávních institucích, mimo jiné i nemocnicích a školách. Vláda premiéra Alexise Tsiprase, která se potýká s rostoucím nedostatkem peněz, si oficiálně od daných institucí finance půjčuje, aby mohla zaplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců.

Tsiprasova vláda privatizaci nezastavila, Řecko prodalo 20letou licenci na dostihové sázky firmě OPAP

9. Předseda dozorčí rady Volkswagenu Piëch odstoupil z funkce

Předseda dozorčí rady německé automobilky Volkswagen Ferdinand Piëch s okamžitou platností odstoupil z funkce, z rady odchází i jeho manželka Ursula. Piëch tak podle agentury DPA prohrál mocenský boj, který se v největší evropské automobilce v posledních dnech odehrával. Vedení Volkswagenu se ocitlo v krizi, když Piëch v nedávném rozhovoru s časopisem Der Spiegel naznačil ztrátu důvěry v generálního ředitele Martina Winterkorna.

Personální střet ve Volkswagenu prý oslabil moc Ferdinanda Piëcha

10. Tisíc nejbohatších lidí ve Spojeném království za posledních šest let zdvojnásobilo svůj majetek

Tisíc nejbohatších lidí v Británii za posledních šest od finanční krize více než zdvojnásobilo svůj majetek. Jeho hodnota nyní dosahuje 547 miliard liber. Vyplývá to z nového žebříčku nejmovitějších obyvatel Spojeného království, který zveřejnil list The Sunday Times. Nejbohatším člověkem Británie je podle něj vlastník hudebního vydavatelství Warner Music Len Blavatnik s majetkem 13,17 miliardy liber.

5 překvapivých zvyků superbohatých

Kdo se stane milionářem? Těchto 6 faktorů rozhoduje

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Konec Voldemorta? V Aténách se prý spekuluje o odvolání ministra financí Varufakise

V Aténách se podle tamního tisku šíří spekulace, že by řecký ministr financí Janis Varufakis mohl být v brzké době odvolán z funkce. Týdeník To Vima v neděli napsal, že Varufakis "ztratil veškerou důvěryhodnost". Na pátečním zasedání ministrů financí eurozóny v Rize Varufakis před svými kolegy podle listu opět působil nepřipraveně a byl zcela izolován. O Varufakisově odchodu se v tisku spekulovalo již dříve, vláda však tyto spekulace popírala, připomíná agentura DPA.

reklama
reklama