Co musíte ráno vědět (28. dubna)

| redakce

Jak zahájily týden akcie v Evropě a zámoří, jak Fitch upravila rating Japonska a která země se může chlubit ministrem "selfíčkářem"? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zamířily v pondělí do mínusu kvůli biotechnologiím, které převážily rally mezi těžaři

Americké akcie v pondělí oslabily, když ztráty v sektoru biotechnologií převážily rally komoditních akcií. Investoři také vyčkávali před zveřejněním hospodářských výsledků společnosti Apple, která odhalila čísla za první kvartál až po ukončení obchodování. A odhady doslova smetla ze stolu. Dow odepsal 0,23 %, S&P 500 0,41 % a technologický Nasdaq 0,63 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností DuPont, Apple a Intel, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry firem McDonald's, UnitedHealth a Pfizer. Index volatility VIX vzrostl o 6,75 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,92 %.

Jak vidí další vývoj na trzích elitní investiční manažeři? Mimo jiné ukázali na své akciové favority

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mohou americké akcie po těsném překonání rekordů bez zaváhání výše?

2. Evropské akcie v pondělí posílily díky možným ústupkům řecké vlády

Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně díky zprávě o tom, že by řecká vláda mohla být ochotná ustoupit od některých předvolebních slibů. Britský FTSE 100 připsal 0,47 %, francouzský CAC 40 1,30 % a německý DAX 1,93 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,9 %, když všechny jeho sektory posilovaly v čele s automobilkami a chemickým sektorem. Evropské akcie zvrátily mírnou ztrátu poté, co německý list Bild zveřejnil zprávu o tom, že je řecký premiér Tsipras ochotný ustoupit v některých bodech reformních plánů řecké vlády. Řecký index ASE posiloval o více než 4 % především díky bankám - National Bank of Greece a Alpha Bank obě zpevňovaly o více než 5 %.

Akcie pohledem technické analýzy: V Americe boj o rekordy, v Evropě konsolidace

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza v úvodu týdne neudržela počáteční zisky a zamířila do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 0,74 % na 1 041,67 bodu, index PX-TR zohledňující vyplacené dividendy ztratil 0,38 % na 1 550,28 bodu. Akcie společnosti O2 C.R., které se obchodovaly bez nároku na dividendu 13 Kč na akcii, oslabily o 8 %, nedařilo se však ani dalším titulům. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly 1,58 %. V závěsu za ní se co do objemu držela skupina ČEZ, jejíž akcie zlevnily o více než procento. Naproti tomu Erste Group Bank se třetím největším objemem zobchodovaných akcií posílila o 1,65 %. Mírně si polepšily také akcie pojišťovny VIG, které zpevnily o téměř půl procenta, a Pegas Nonwovens připsala 0,34 %.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

V úterý nad ránem vyjdou v Japonsku data o maloobchodních tržbách. Devět dnů před volbami vycházejí předběžné údaje o vývoji britského HDP, Francie přidá index spotřebitelské důvěry. Ve Spojených státech budou oznámeny index cen domů S&P/Case-Shiller a také spotřebitelská důvěra. Hospodářské výsledky odhalí například Ford, Pfizer, Merck, UPS, Twitter, U.S. Steel, BP, Daimler nebo Sanofi. Koná se valná hromada O2 Czech Republic, kde se bude řešit mimo jiné rozdělení firmy. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podle německých médií Řecku došly peníze

Řecký premiér Alexis Tsipras si v neděli telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i šéfem euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem. Mluvčí německé vlády v pondělí potvrdil, že se tento hovor odehrál, odmítl však komentovat, o čem se Tsipras s Merkelovou bavili. Podle německých novin Bild volal Tsipras Merkelové a Dijsselbloemovi proto, aby je přesvědčil o nutnosti další pomoci Řecku a aby je přiměl svolat krizové jednání na tento týden. List Bild tvrdí, že jediným důvodem tohoto telefonátu je fakt, že Řecku už peníze došly. Cituje nejmenovaného evropského diplomata, který prohlásil: "Řecko je v plamenech a není tu žádná voda, kterou by se mohl oheň uhasit. Situace je více než dramatická."

6. Agentura Fitch snížila rating Japonska na "A" z "A+" se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pondělí snížila úvěrové hodnocení Japonska o jeden stupeň na známku A. Vláda v Tokiu podle ní nedokázala v rozpočtu na současný fiskální rok podniknout opatření, která by kompenzovala odložené zvýšení daně z obratu. K podobnému kroku se loni v prosinci odhodlala konkurenční ratingová agentura Moody's Investors Services.

7. Deutsche Bank chce restrukturalizací ušetřit 3,5 miliardy eur

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank hodlá v příštích letech zrušit více než čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí, ve kterých nyní působí, a omezit své aktivity v investičním bankovnictví. Počítá s tím restrukturalizační plán pro příštích pět let, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnila banka. Nová strategie má posílit ziskovost podniku. Banka si od ní slibuje snížení ročních nákladů o 3,5 miliardy eur.

Zisk Deutsche Bank klesl o polovinu kvůli právním sporům

8. Babiš: Tendr na jaderné elektrárny má být nejpozději příští rok

Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně. "Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě," uvedl ministr financí.

9. Řecko po debaklu v Rize obměnilo tým vyjednávačů s věřiteli

Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí provedl změny ve složení týmu, který vede jednání s mezinárodními věřiteli Řecka, napsala s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj agentura Reuters. Tsipras i jeho poradci ale vyjádřili podporu ministru financí Janisovi Varufakisovi, který se kvůli svému výkonu na pátečním zasedání ministrů financí eurozóny v Rize stal terčem kritiky médií. V Aténách podle řeckého tisku kolovaly spekulace, že by mohl být odvolán. Nově jednání s věřiteli povede náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v březnu vystoupil na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v průběhu března zvýšil o 0,4 % na rekordních 3,51 milionu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo tamní ministerstvo práce. Meziročně počet lidí bez práce vzrostl o téměř pět procent. Pondělní údaje jsou nepříznivou zprávou pro francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který v předvolební kampani sliboval pokles nezaměstnanosti.

11. Apple svými výsledky za uplynulý kvartál předčil očekávání trhu. Investoři od firmy dostanou zpět 200 miliard USD

Společnost Apple v pondělí po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku, které předčily očekávání trhu. Firma zároveň oznámila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům na 200 miliard dolarů, a navýšila dividendu. V řádném pondělním obchodování posilovaly akcie společnosti o bezmála 2 %, v after-marketu po odhalení čísel připsaly přes 1,5 %. Podle predikcí analytiků měla společnost Apple dosáhnout zisku na akcii 2,16 dolaru, očekávání však předčila a vykázala zisk na akcii 2,33 dolaru. Zároveň firma oznámila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům na 200 miliard dolarů a navýší dividendu o 11 % na 52 centů na akcii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Babiš zveřejnil fotku s Varufakisem a zaujal Wall Street Journal

Společná fotografie s řeckým kolegou Janisem Varufakisem, kterou na internet umístil český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, zaujala americký list The Wall Street Journal. Snímek mobilním telefonem Babiš pořídil v sobotu dopoledne na neformálním jednání ministrů financí EU v lotyšské Rize.

"Sympaťák, až na těch 329 mld. euro dluhů. Chce zavést chorvatskou evidenci tržeb," komentoval společný snímek Babiš. Naznačil tak, čím jej zřejmě řecký ministr zaujal. Chorvatský model elektronické evidence tržeb jako cesta ke zlepšení výběru daní je Babišovým často zmiňovaným tématem, které ovšem doma sklízí kritiku opozičních stran. "Konečně trocha lásky z Evropy," komentuje WSJ Babišův fotografický příspěvek zveřejněný na Facebooku i Twitteru.

Řecký ministr financí Varoufakis. Sympaťák, až na těch 329mld euro dluhů. Chce zavést chorvatskou evidenci tržeb.

Posted by Andrej Babiš on 25. duben 2015
reklama
reklama