Jak vidí další vývoj na trzích elitní investiční manažeři? Mimo jiné ukázali na své akciové favority

| redakce

Aktuální vydání magazínu Barron's na své titulní straně odkazuje na svůj březnový průzkum mezi 143 americkými investičními manažery. Časopis se dvakrát ročně, na jaře a na podzim, ptá zástupců největších investičních společností, penzijních fondů i menších makléřských firem na to, jak se budou dále vyvíjet akciové a další trhy. Jak tedy dopadl jarní "Big Money poll"?

Od podzimu ubylo býků, pokud jde o americké akcie (45 % oproti 59 %). Zlepšil se ale celkový názor na globální ekonomiku, v jejíž expanzi nyní věří 68 % dotázaných. Očekávaná cena americké ropy na konci roku je okolo 55 USD za barel a unce zlata má stát 1 1171 USD.

Zajímavé jsou některé zdánlivě protichůdné závěry průzkumu. Například akcie společnosti Apple hodnotí většina manažerů pozitivně, ačkoli se zároveň objevuje ve výběru nejvíce nadhodnocených titulů. Líbí se jim také akcie JPMorgan nebo Berkshire Hathaway.

Dále pro příštích 12 měsíců řada expertů označila jako perspektivní sázku sektor energetiky (třetí nejčastěji uváděný favorit mezi odvětvími). Zároveň má toto odvětví nejvíce negativních hodnocení, jde prý ale také o největší příležitost pro nadcházející rok (na dalších dvou místech se v tomto ohledu umístily evropské akcie a technologické tituly).

Akciový trh v USA je podle manažerů férově oceněný (71 %), s čímž koresponduje i převážně neutrální názor jejich klientů na trh (65 %). Korekci (pokles alespoň o 10 %) očekává 78 % expertů. Největší rizika se podle nich skrývají na trhu s dluhopisy, v sektoru biotechnologií a na mladých trzích.

Výhled amerických investičních profesionálů

Zdroj: Barron's

reklama
reklama