Co musíte ráno vědět (30. dubna)

| redakce

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě i zámoří, proč americká ekonomika v prvním kvartále téměř stagnovala a kdo si užil pravou jižanskou divokou večeři? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu stáhl do červených čísel slabý růst ekonomiky

Obchodování na amerických akciových trzích ve středu ovlivnila především zpráva o slabém růstu ekonomiky USA v prvním čtvrtletí letošního roku. Cenné papíry ale dolů stahovaly také neuspokojivé hospodářské výsledky některých firem. Index Dow uzavřel středeční obchodování se ztrátou 0,41 % na 18 035,53 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,37 % na 2 106,85 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,63 % na 5 023,64 bodu. Index volatility VIX vyskočil téměř o osm procent na 13,39 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,04 %. Pod nulou skončilo devět z deseti hlavních odvětví. Jako jediný posílil energetický sektor. Nejvíce ztrácely sektor cyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví a technologický sektor.

Americké banky svými výsledky příjemně překvapily. Blýská se ve finančním sektoru na lepší časy?

Nemusíte souhlasit: Tři argumenty pro nákup amerických akcií

2. Evropské akcie zažily nejhorší den letošního roku

Evropské akcie ve středu zlevnily nejvíce v letošním roce kvůli propadu cenných papírů těžařských firem. Britský FTSE 100 odepsal 1,20 %, francouzský CAC 40 2,59 % a německý DAX 3,21 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 2,21 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v mínusu v čele s automobilkami a chemickým sektorem. "Evropské akcie v prvním kvartále silně rostly v naději, že porostou i zisky firem," říká Pierre Mouton z Notz, Stucki & Cie. "Teď, když je výsledková sezóna v plném proudu, bychom se proto neměli divit tomu, že jsou trhy volatilní. Pro těžaře je navíc stále těžší podávat solidní výkon."

Čím hůře bude v Evropě a v Řecku, tím více na ně vsaďte

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza ve středu oslabila, objem obchodů přesáhl miliardu korun

Index PX ve středu odepsal 0,6 % na 1 025,10 bodu. Téměř polovinu všech obchodů představovaly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,7 % na 637 Kč navzdory tomu, že na ně Wood & Company zvýšila doporučení na "kupovat" z "držet" a cílovou cenu zvýšila na 742 z 686 korun. Druhý největší objem obchodů zaznamenala netradičně společnost Unipetrol, která zakončila jen lehce nad nulou poté, co oznámila, že se její valná hromada bude konat 2. června od 11 hodin. Management nenavrhuje žádnou dividendu, což je v souladu s očekáváním. V pořadí třetím nejobchodovanějším titulem byla ve středu Erste Group Bank, která odepsala 0,69 %, a nedařilo se ani druhé bankovní emisi na burze, Komerční bance, která odevzdala 0,41 %. Mediální CME připsala 0,29 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky. Společnost, která v ČR vlastní televizi Nova a další stanice, v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 73,27 milionu dolarů oproti ztrátě 47,92 milionu dolarů o rok dříve.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

Čtvrtek bude na makrodata mimořádně bohatý. V Japonsku bude sledována průmyslová výroba, většina pozornosti se ale bude upínat k zasedání centrální banky, která má zaktualizovat svůj ekonomický výhled. Eurostat vydá zprávu o trhu práce v Evropské unii za březen a předběžnou dubnovou inflaci. Obrázek stavu evropské ekonomiky doplní například maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti v Německu, inflace a vývoj HDP ve Španělsku nebo index výrobních cen ve Francii. V USA vychází týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, data o osobních příjmech a výdajích a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Hospodářské výsledky oznámí například Sony, Gazprom, ExxonMobil, AIG, LinkedIn, Statoil, Bayer, BNP Paribas, Shell nebo Royal Bank of Scotland. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika Spojených států podle předběžných dat v prvním čtvrtletí téměř stagnovala

Ekonomika Spojených států v prvním kvartále expandovala pouze tempem 0,2 % kvůli klesajícímu exportu a investicím. Očekávalo se zpomalení růstu na 1 % anualizovaně z 2,2 % v předchozím čtvrtletí. Jádrové výdaje na spotřebu v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostly o 0,9 % mezikvartálně, očekával se procentní růst po +1,1 % v předešlém čtvrtletí. Růst osobní spotřeby v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,9 % z 4,4 % v posledních třech měsících loňského roku, očekávalo se zpomalení na 1,7 %.

6. Ukrajinská ekonomika se příští rok vrátí k růstu

Ukrajinská ekonomika se příští rok vrátí k růstu a pokud se situace na východě země nezhorší, stoupne hrubý domácí produkt (HDP) země o dvě procenta. Předpověděla to ve středu Světová banka (SB). Letos ale ekonomika prohloubí pokles na 7,5 % z loňského propadu o 6,8 %, uvedla banka podle agentury Reuters.

7. Fico: Slovensko chce od Enelu koupit akcie Slovenských elektráren

Slovensko bude vyjednávat s italskou společností Enel o koupi jejích akcií ve slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE). Po schůzce s vedením Enelu to ve středu novinářům řekl slovenský premiér Robert Fico. Stát, který v SE drží 34 % akcií, by svůj podíl v podniku podle něj navýšil v případě, že se Enel zaváže dokončit rozestavěnou jadernou elektrárnu Mochovce. Generální ředitel Enelu Francesco Starace uvedl, že by Enel mohl prodat jen část ze svého 66% podílu v SE a že by nadále zůstal akcionářem podniku.

8. Inflace v Německu v dubnu zrychlila na 0,4 % meziročně

Spotřebitelské ceny v Německu v dubnu meziročně vzrostly o 0,4 % po březnových +0,3 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně se naopak po březnovém růstu o 0,5 % snížily o 0,1 %, což se rovněž očekávalo. Inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU meziročně zrychlila na 0,3 % po březnových +0,1 % a meziměsíčně klesla stejně jako národní údaj o 0,1 % po 0,5% růstu v březnu.

9. Král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz otřásl monarchií, změnou nástupnictví posílil pozici své rodové linie

Král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz jmenoval svým nástupcem svého synovce, současného ministra vnitra Mohammeda bin Najífa, čímž odsunul svého mladšího nevlastního bratra mimo nástupnickou linii. Mohammed bin Najíf se tak stal novým korunním princem a dědicem trůnu Saúdské Arábie a syn současného krále Salmána Mohammed bin Salmán, ministr obrany, se stal druhým korunním princem v pořadí. Saúdskoarabský král tímto krokem posílil pozici své rodové linie.

10. Zisk Gazpromu loni kvůli propadu rublu a odpisům prudce klesl

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom se v loňském roce propadl o 86 % na 159 miliard rublů. Ziskovost monopolního vývozce ruského zemního plynu srazilo výrazné oslabení ruského rublu, pokles prodeje na Ukrajinu a odpisy aktiv, sdělila ve středu společnost.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Varufakise s manželkou napadli při večeři anarchisté, žena ho bránila vlastním tělem

Řeckého ministra financí Janise Varufakise a jeho ženu napadli v úterý večer anarchisté, když pár večeřel v restauraci v Aténách. Manželé se vydali do restaurace ve čtvrti Exarchia, která je známá tím, že se v ní scházejí levicoví radikálové. Varufakis médiím sdělil, že do restaurace vtrhla skupina maskovaných mužů a požadovala, aby i s manželkou okamžitě odešel.

Zároveň po nich prý muži házeli skleněné předměty. Varufakis uvedl, že když se skupina výhružně přiblížila, postavila se před něj jeho žena Danae tak, aby se k němu útočníci nemohli dostat, aniž by zároveň ublížili jí. Podle ministra nebyl nikdo zraněn a nakonec si vše se skupinkou vyříkal před restaurací.

reklama
reklama