Fascinující, co všechno jsme nevěděli o Applu

| redakce

Historie Applu je protkaná zlomovými okamžiky a nečekanými zvraty. Věděli jste například, že se jen pár dní po založení firmy prodal její 10% podíl ani ne za tisíc dolarů? A že společnost přežila i díky tomu, že se jeden z jejích zakladatelů vzdal své kalkulačky?

1. U zrodu Applu stáli tři lidé - Steve Jobs, Ron Wayne a Steve Wozniak. Wayne ale svůj podíl Jobsovi a Wozniakovi dva týdny po založení firmy prodal. Zinkasoval za něj tehdy 800 dolarů.

2. Jelikož se Applu v začátcích nedostávalo peněz, prodal Steve Wozniak svoji kapesní kalkulačku a Steve Jobs auto.

3. V roce 1995 se Apple spojil se společností Bandai za účelem vytvoření nové herní konzole. Zařízení s názvem Pippin se prodávalo za 600 dolarů. Zájem o něj byl však mizivý, a celý projekt tak skončil naprostým fiaskem.

4. Licenční podmínky iTunes obsahují mimo jiné klauzuli o tom, že se uživatel zavazuje, že službu nevyužije k výrobě jaderné či biologické zbraně.

5. Na každém oficiálním snímku iPhonu je na displeji čas 9.41. Firma tím odkazuje k okamžiku, kdy Steve Jobs 9. ledna 2007 představil první generaci tohoto telefonu.

6. Apple je majitelem patentu na funkci odemykaní zařízení plynulým tažením prstu z jednoho konce obrazovky na druhý.

7. Novým zaměstnancům je ve firmě přidělován smyšlený "tajný" projekt. Apple si tak ověřuje, zda programátoři a další pracovníci informace nevynesou na veřejnost.

8. Apple svého konkurenta Microsoft co do ziskovosti poprvé předstihl v roce 2011. Zisk Microsoftu tehdy činil 62 miliard dolarů, zatímco Apple vydělal 65 miliard dolarů (před zdaněním).

9. Scott Forstall, bývalý viceprezident divize vývoje operačního systému iOS, aktuálně působí mimo jiné také jako koproducent muzikálu Fun Home, který se bude hrát na Broadwayi.

10. Apple má na svých účtech více hotovosti než americké ministerstvo financí. Firma disponuje téměř 200 miliardami USD.

11. Když jeden z akcionářů firmy vyjádřil pochybnosti o environmentálních iniciativách Applu, Tim Cook mu řekl, aby akcie společnosti raději hned prodal.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama