Tlak roste: Co kdyby se rozpadala eurozóna aneb 4 scénáře pro nová kola nejen řecké krize

| redakce

Situace v eurozóně si přiostřuje, a to na jihu i na severu. Centrální řecké vládě docházejí peníze, vybírá jakékoli, i drobné částky od státních institucí. Také začala "jít" po relativně malých dluzích (řeší se i stovky eur).

Takto funguje země za hranou bankrotu, nikoli na jejím pokraji. Z čeho centrální vláda institucím peníze vrátí, zůstává záhadou. Základní scénáře jsou v podstatě tři.

Na úrovni běžných občanů lze očekávat obnovení barterového obchodu, kde to jen půjde. "Ty mně to, já tobě tohle." Protože zajisté půjde o služby "bez dokladů", výběr daní se tedy ještě zhorší. Ti, kdo mají peníze v bankách, je z nich stahují. Objem vkladů je na polovině úrovně z před několika let. Lidé se obávají "bail-in" záchrany řeckých bank. Začínají si uvědomovat, že pokud mají peníze v bance na účtu, prostředky jsou vlastně banky, ne jejich. Jejich je jen pohledávka za bankou.

"Nedivil bych se ani zavedení kontroly pohybu kapitálu směrem z Řecka. Něco takového by byl nůž do zad volnému pohybu kapitálu v Evropské unii," napsal Jan Dvořák ze serveru Proinvestory.cz.

Další "kudlu do zad" může Evropská unie schytat od Finska. Tamní nedávné parlamentní volby významně posílily pozici odpůrců eura. Země je v ekonomických problémech a pomáhat Řecku je to poslední, na co má tamní politická reprezentace nyní chuť.

"Severní" a "jižní" euro nemusí být nemyslitelné, něco takového ale proběhne jedině se souhlasem Německa, bez něj nemá rozdělení eura šanci.

Pro připomenutí se podívejme na necelé 4 roky starou grafiku, která zobrazuje tehdy uvažované dopady rozpadu eura. Jaké kroky by země opouštějící euro musela podniknout?

  • Zavést kontroly pohybu kapitálu a zboží a obnovit hraniční kontroly;
  • vyhlásit bankovní prázdniny, aby ochránila banky před hromadnými výběry vkladů;
  • vyhlásit nový kurz měny (pravděpodobně by zpočátku nemělo jít o volně plovoucí kurz);
  • stanovit pravidla na přepočet eurových pohledávek a závazků. Lze čekat významnou restrukturalizaci dluhů (bankrot). Klíčové by bylo to, podle jakého práva by byl ten který dluh vytvořen. Problémy by zřejmě měly firmy půjčující si na mezinárodních finančních trzích.
  • rekapitalizovat krachující banky;
  • stanovit, jak se zachovat v případě akciových a obligačních trhů, jak se zachovat v případě dodavatelsko-odběratelských vztahů a podobně.
4 scénáře rozpadu eurozóny (z roku 2011)
4 scénáře rozpadu eurozóny (z roku 2011)Zdroj: Boston Consulting Group

Zdroj: proinvestory.cz

reklama
reklama