Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

| redakce

Výsledková sezóna za první čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Co čekat v jednotlivých sektorech?

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters od léta 2014 očekávali nejdříve dvojciferné tempo růstu zisků amerických firem v prvním čtvrtletí 2015, postupně jej revidovali níže na jednociferné míry, až se svými odhady klesli do mínusu. Na začátku dubna tak počítají s poklesem o 2,8 % ve srovnání s minulým silným růstem o 7 %.

Očekávaný růst zisků v 1Q2015
Očekávaný růst zisků v 1Q2015Zdroj: Thomson Reuters

Nejvíce by zisky měly růst u firem ze sektoru financí (10,9 %), průmyslu (7,5 %) a zdravotní péče (7,2 %). Minulým tahounem růstu v rámci indexu S&P 500 byl sektor zdravotní péče s +22,3 %. Více než 10% zvýšením zisků se kromě zdravotní péče mohly minule chlubit také technologie, průmysl a spotřební zbytné zboží. Naopak jedinými sektory vykazujícími pokles zisku byly energetika (-21,8 %) a finance (-3,3 %).

Analytici nyní předpovídají pokles zisku kromě energetiky (dokonce -63,6 %, levná ropa dělá své) pěti odvětvím (mimo výše zmiňované tahouny věří v růst už jen v případě spotřebního zbytného zboží a technologií).

Historické/aktuální/budoucí míry růstu zisků
Historické/aktuální/budoucí míry růstu zisků

"Výsledková sezóna amerických firem za 1Q2015 bude především o dvou hlavních tématech - posilujícím dolaru, který vůči euru od začátku roku vzrostl o více než desetinu, a klesajících cenách ropy," napsal pro Investiční web analytik Martin Krajhanzl z České spořitelny. "Navzdory příznivé bilanci předchozího kvartálu se v průběhu posledních měsíců snižovaly odhady zisků napříč sektory. Aktuální odhady jsou nastaveny opatrně, a proto věříme, že výsledková sezóna nebude vybočovat z trendu posledních let a celkově odhady trhu překoná, přičemž nejvíce věříme spotřebitelsky laděným firmám a informačním technologiím."

Ocenění indexu S&P 500 (na základě současného P/E) mírně stouplo na úroveň 17,5násobku zisku z minulých 17,2.

Valuace předních amerických indexů
Valuace předních amerických indexůZdroj: Thomson Reuters

Poznámka: Odhady analytiků jsou aktuální k 3. 4. 2015.

Středa 8. dubna

Spojené státy

Alcoa

Alcoa
AlcoaZdroj: Bloomberg

Family Dollar Stores

Společnost oznámí výsledky za čtvrtletí od prosince 2014 do února 2015.

Family Dollar Stores
Family Dollar StoresZdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg, Reuters

reklama
reklama