6 věcí, které jsme se tento týden dozvěděli od řeckého premiéra Tsiprase

| redakce

Alexis Tsipras se v největším rozhovoru za poslední dva měsíce rozpovídal o řeckém boji s dluhovou krizí. Vyjádřil mimo jiné podporu ministru financí Varufakisovi a slíbil Řekům, že nevzdá boj proti zahraničním věřitelům. Ty nejzajímavější momenty televizního rozhovoru, který trval až do brzkého rána, lze shrnout do několika základních bodů.

1. Tsipras nadále podporuje Varufakise

Tsipras jako pověstná dvojka přišel i do řecké televize, aby sekundoval ministru financí Janisovi Varufakisovi. Ten bude při jednáních v Bruselu hrát druhé housle, svými protějšky z eurozóny byl v Rize kritizován a označován za "gamblera" a "amatéra".

Premiér prohlásil, že tento "skvělý" ekonom je nadále významným "aktivem" pro jeho vládu, a odvětil oponentům, že partneři v jednáních by jistě jednali s někým povolnějším, než je Varufakis. Za dosavadní neúspěch jednání podle Tsiprase nemůže žádná konkrétní osoba.

2. Ruské peníze na cestě

Tsipras se poslední dva měsíce dvořil Moskvě s cílem dosáhnout dohody ohledně plynovodu, která by zemi přinesla odhadem 350 milionů EUR na tranzitních poplatcích. Rusové naznačili, že jsou ochotni poslat Aténám neočekávaně velkou platbu předem. Tsipras přilil olej do ohně prohlášením, že jeho vláda může získat 3 miliardy EUR z projektu "Turkish Stream". Doplnil, že ambiciózní projekt, který spouští ruským státem vlastněný Gazprom, změní Řecko na energetické centrum.

Turkish Stream
Zdroj: Telegraph

3. Nevylučuje referendum

Tsiprasova levicová SYRIZA se svou kampaní vyhrála drtivě volby se slibem, že Řecko zůstane v měnové unii. S vyhlídkami blížícího se Grexitu Tsipras prohlásil, že by Řeky neposlal opět k volbám. Nevyloučil nicméně referendum o řeckém setrvání v eurozóně, pokud nebude nové dohody dosaženo do konce června. "Pokud by se řešení neslučovalo s mým mandátem, neměl bych právo slib porušit, takže řešení, k jakému dojdeme, budou muset schválit řečtí voliči," řekl Tsipras.

Co by Grexit udělal s řeckou ekonomikou?
Co by Grexit udělal s řeckou ekonomikou?

4. Maria Draghiho se máme na co ptát

V březnovém dopisu Angele Merkelové premiér nařkl centrální banku ze "rdoušení" Řecka a v útocích pokračoval i v rozhovoru. Prohlásil, že je Draghim oklamáván. Byl prý zaskočen rozhodnutím ECB utáhnout úvěry řeckým bankám hned po řeckých volbách. Nebyl prý varován.

Tento krok dostal zemi do potíží s likviditou. Následovalo omezení množství vládních dluhů, které banky mohou držet jako kolaterál. Tsipras tyto praktiky charakterizoval jako "politicky a eticky neortodoxní".

Řecká závislost na financování z eurozóny stoupá
Řecká závislost na financování z eurozóny stoupá

5. Angela Merkelová je stále největší řeckou nadějí

S řeckými diskuzemi o "technikáliích" to jde podle všeho od desíti k pěti. Tsipras a německá kancléřka Angela Merkelová si slíbili, že budou pokračovat v dialogu před setkáním ministrů financí eurozóny 11. května.

V podivné ironii řeckého nekonečného dluhového dramatu se nakonec stala německá kancléřka největší nadějí na uspokojivé řešení řecké likviditní krize. Tsipras si schoval několik ze svých nejsmířlivějších slov na rozhovor s Merkelovou a prohlásil, že je odhodlána udržet Řecko v eurozóně. "Jakýkoli krok k vyloučení Řecka z eurozóny by byl Angeliným selháním," prohlásil lídr SYRIZY. "Německá kancléřka má zájem najít řešení pro Řecko."

Pokračoval v lichotkách na šéfku největšího věřitele eurozóny, která je ve své funkci už deset let. "Po setkání s Merkelovou již chápu, proč je v čele své země tak dlouho."

6. Kapitulace? Ani náhodou!

Tsipras vzdoruje neskutečnému tlaku na vládní finance Řecka a zhoršující se důvěře věřitelů. Trvá na tom, že jeho vláda nepřistoupí na žádnou dohodu, jež by "zopakovala bludný kruh škrtů, bídy a drancování", který jeho země podstupovala v posledních třech letech.

Řecké "oživení" ve srovnání s ostatními zeměmi
Řecké "oživení" ve srovnání s ostatními zeměmi

Levicový lídr také zopakoval svůj výrok, že upřednostní platy a penze před řeckými mezinárodními závazky. "Neměli bychom podlehnout panice. Ten, koho ovládne strach, v této hře prohrává."

Zdroj: Telegraph

reklama
reklama