Čím bohatší, tím zdravější

| redakce

Lidé, kteří vydělávají více než vy, jsou nejen bohatší, ale podle všeho také zdravější a zřejmě budou žít déle. Takový je závěr nové studie vědců z Urban Institute a Virginia Commonwealth University, kteří zkoumali spojitost mezi zdravím, bohatstvím a příjmy.

Vztah mezi zdravým a rostoucím příjmem

Asi nikoho nepřekvapí, že chudoba bývá často spojována s horším zdravotním stavem. Co už ale není tolik patrné, je závěr, že bohatí jsou méně nemocní než střední třída. A ta je na tom zase zdravotně o něco lépe než nižší střední třída a tak dále.

Studie analyzovala výskyt celkem 12 zdravotních problémů (například chronické artritidy, potíží se sluchem, cukrovky nebo vypadávání zubů) ve skupinách lidí seřazených podle výše rodinného příjmu. Výsledek je zřejmý - bohatí z toho vycházejí lépe. Jen s pár výjimkami (které nejspíše potvrzují pravidlo) se zdravotní stav zlepšuje, čím výše šplháte po žebříčku příjmů.

Jak přesně souvisí zdraví s penězi, je složitá otázka. Je ale evidentní, že se oba faktory navzájem ovlivňují. "Zdraví a příjem na sebe působí v obou směrech. Nejen tak, že vyšší příjem znamená lepší zdraví, ale také tak, že horší zdravotní stav může mnohým zkomplikovat přístup k lepšímu vzdělání či lépe placenému zaměstnání," tvrdí studie.

Život v chudobě znamená horší přístup k hodnotné stravě i bezpečnému pohybu venku. Lidé s nižšími příjmy jsou častěji obézní a kouří. Pro "bílé límečky" není tolik komplikované vzít si den volna, dojít si do posilovny nebo navštívit lékaře. Nemusí například ani pravidelně absolvovat noční směny, které negativně působí na srdce.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama