Nejhorší investiční strategie všech dob

| Andrej Rády

Rozhodujete se nesprávně, když se vašemu portfoliu nedaří? Skvěle, ale občas vám třeba něco vyjde. Existuje ale strategie, která neomylně zajistí, že se vždy rozhodnete špatně. Žádné emoce vás v tom neovlivní.

  1. Kdykoli akcie ztratí 5 %, prodejte je a počkejte, až se situace "vyjasní". Proč se nechat vláčet po trzích nebezpečnou volatilitou, že?
  2. Nevracejte se na trh, dokud se situace nestabilizuje.
  3. Znovu nakupujte akcie, když se dostanou o procento výše, než když jste je prodali. Jen ať máte jistotu, že se už prach usadil. Lepší trochu jistoty, než později litovat ukvapeného nákupu, no ne?!

A teď to nejlepší - graf!

Vývoj S&P 500 a investice podle "nejhorší strategie"
Vývoj S&P 500 a investice podle "nejhorší strategie"

Jistě, strategii "kup a drž" (tedy de facto vývoj S&P 500) byste historicky neporazili, ale peníze byste zhodnotili o solidních 2,8 % ročně, a to při ani ne 10% anualizované směrodatné odchylce. To je sice o něco horší výsledek, než jakého dosáhl průměrný investor, s přihlédnutím k minimálnímu riziku je to ale bomba!

Když se snažíte omezit volatilitu, omezujete zpravidla i výnosy. Pokud se akcií bojíte, zkuste třeba dluhopisy, v současnosti na jejich "astronomické výnosy" nejspíše ani nebudete potřebovat kalkulačku.

Zdroj: The Irrelevant Investor

reklama
reklama