Jak dlouho ještě vydrží býčí trend na akciovém trhu?

| redakce

Dlouhotrvající expanze akciového trhu některé investory odrazuje od vstupu do pozic, ocenění se zdá být už celkem vysoké. Nezávislý investiční stratég Ed Yardeni ale upozorňuje na to, že investoři vždy budou ochotni platit i vyšší ceny, dokud budou věřit v růst ekonomiky v dalších letech. Čím více času uplyne do další recese, tím déle mohou růst zisky firem a ospravedlňovat vysoké valuace.

Když se recese blíží, měli by se investoři akcií co nejrychleji zbavit, obzvlášť v případě, že jsou akcie historicky "drahé". Býčí trhy neumírají na stáří, zabíjejí je recese.

Index CEI (Coincident Indicators), který sleduje počty pracovních míst mimo zemědělství, průmyslovou výrobu, zpracovatelský průmysl, obchod a osobní příjmy Američanů, je hojně využíván ke zjištění toho, v jaké fázi cyklu je ekonomika. Z jeho vývoje lze vypozorovat řadu zajímavých historických souvislostí.

  • Po poslední krizi indexu trvalo 68 měsíců, než se vrátil na původní úroveň. V předchozích pěti případech mu to trvalo v průměru 26 měsíců.
  • Index po zotavení v průměru posílil o dalších 18,6 %, než začal opět klesat, a trvalo mu to 65 měsíců. Podle těchto průměrů by současné ekonomické zotavení USA mělo trvat ještě 47 měsíců, tedy do března 2019.
Index CEI - expanze a zotavení
Index CEI - expanze a zotavení

Celkově tedy naděje pro akciového býka. Ale pouze naděje, historické průměry totiž v jednotlivých případech platí zřídkakdy.

S&P 500

Zdroj: Yardeni.com

reklama
reklama