Týden na trzích podle burzovních grafů: Radost z mírného zisku kalí páteční sprcha na trhu s futures

| Josef Košťál

Na konci prvního čtvrtletí 2015 se indexy probraly z letargie a zabojovaly o slušný výsledek, takže první tři měsíce přece jen byly ziskové. Pondělní růst indexu S&P 500 byl ale během dvou následujících dnů smazán. Na páteční zprávu o slabé tvorbě pracovních míst reagovaly futures poklesem zhruba o procento, po víkendu lze tedy čekat cenový odskok níže.

S&P 500

Index bude zkraje týdne testovat důležitý support okolo 2 040. Pokud jej jasně prolomí, může následovat další sestup k zóně 1 980 až 2 000. A mohl by být celkem rychlý.

Aktuální nastavení grafu je neutrální až medvědí. Aktivita na straně býků není silná, a proto je dlouhodobější razantní růst cen akcií zřejmě v nedohlednu.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX se drží v pásmu 13-17. Je v neutrálním nastavení, pro akcie tedy zatím nepotvrzuje negativní scénář.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Nastavený trend zvýšené volatility se nemění a pravděpodobně ani měnit nebude. Pondělní zběsilý růst indexu S&P 500 vzal zasvé a hodnota indexu již zaplnila odskok mezi 27. a 30. březnem.

To, že index S&P 500 nevyužil v polovině března šanci k překonání historických maxim a rychle se vrátil níže, mnoho optimismu nevyvolalo. Prosinec, březen i duben jsou historicky silné měsíce pro akcie, ale prosinec, leden i březen byly ztrátové. Duben možná nebude chtít trhat partu.

reklama
reklama