Co musíte ráno vědět (8. dubna)

| redakce

Jak se v úterý vedlo akciím v Evropě a Spojených státech, co chce Řecku nabídnout Rusko a co je skutečně sexy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý nezvládly závěr obchodování a spadly do červených čísel

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily úterní obchodní seanci mírně v plusu a během dne zisky ještě mírně navyšovaly. Hodinu před koncem obchodování jim ale došel dech a všechny tři hlavní indexy se propadly pod nulu. Dow oslabil o 0,03 % na 17 875,42 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 076,33 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,14 % na 4 910,23 bodu. Sedm z deseti hlavních sektorů kleslo, nedařilo se zejména utilitám a akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Stouply energetické odvětví, sektor zdravotní péče a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX se zvýšil o 0,27 % na 14,78 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 1,89 %.

Sazby v USA: To jsem z toho Yellen!

Jak dlouho ještě vydrží býčí trend na akciovém trhu?

2. Evropské akcie po velikonočních prázdninách zahájily týden úspěšně

Evropské akciové trhy po velikonočním volnu znovu zahájily obchodování a vykročily do zkráceného týdne pravou nohou díky optimismu z pokračující podpory ekonomiky ze strany centrálních bank. Britský FTSE 100 v úterý připsal 1,88 %, francouzský CAC 40 1,52 % a německý DAX 1,30 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,64 %. Všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s ropným odvětvím a sektorem základních materiálů. STOXX Europe 600 letos díky kvantitativnímu uvolňování Evropské centrální banky posílil už o 18 % a nachází se těsně pod svým rekordem z roku 2000.

Státní dluhy nelze splatit: Kontrastní pohledy nejen na černou eurolabuť jménem Řecko

Kolik bude stát ropa za půl roku? Hádej, kdo můžeš!

3. Pražská burza zahájila zkrácený obchodní týden mírně nad nulou

Index PX v úterý připsal 0,17 % na 1 050,98 bodu. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 1,20 %. Co do zobchodovaného objemu se v závěsu držely bankovní tituly, těm se však podařilo uzavřít nad nulou - Erste Group Bank připsala 0,97 % a Komerční banka zakončila se ziskem 0,05 %. Největší procentuální zisk si připsala společnost Unipetrol (+4,69 %), která reagovala na zveřejnění zprávy PKN Orlen o březnovém růstu marže z 6,9 dolaru na barel na 9,4 dolaru na barel.

Fortuna rozhodla, že letos dividendu nevyplatí

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Německo ve středu zveřejní průmyslové objednávky, Francie přidá obchodní bilanci a Eurostat odhalí maloobchodní tržby za únor. Spojené státy budou mít, co se týče makrodat, oddech, vydají jen týdenní žádosti o hypotéku a také bude zveřejněn zápis z posledního zasedání centrální banky. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kocherlakota (Fed): Se zvyšováním úrokových sazeb bychom měli být velmi opatrní, FOMC by měl začátek odložit do druhé půlky roku 2016

Narayana Kocherlakota, šéf pobočky Fedu v Minneapolis, ve svém úterním projevu uvedl, že by centrální banka měla být ohledně zvyšování úrokové sazby extrémně trpělivá. Měnový výbor FOMC by podle jeho názoru měl se zahájením zvyšování sazby vyčkat až do druhé poloviny roku 2016.

6. Řecký parlament podpořil vyšetřování záchranných programů

Řečtí zákonodárci v úterý podpořili založení výboru, který by prověřil okolnosti, za kterých se Řecko dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur. Informovala o tom agentura Reuters.

7. Eurozóna: Index nákupních manažerů v sektoru služeb v březnu vzrostl na 54,2 bodu (únor: 53,7 bodu)

Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v březnu zrychlil. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,2 bodu z 53,7 bodu v únoru, předběžná data však počítala s růstem na 54,3 bodu. Díky tomu se zvýšil i kompozitní index, a to na 54 bodů z 53,3 bodu v únoru, předběžná data uváděla růst na 54,1 bodu.

8. Rusko zřejmě nabídne Řecku levnější plyn a úvěry

Rusko zřejmě nabídne Řecku slevu na dodávky plynu a nové úvěry. Napsal to v úterý ruský list Kommersant s odvoláním na zdroj z ruské vlády. Řecký premiér Alexis Tsipras tento týden navštíví Rusko a mimo jiné se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

9. FedEx koupí TNT za 4,4 miliardy eur, chce expandovat v Evropě

FedEx se dohodl na koupi nizozemské logistické společnosti TNT Express, která se dlouhodobě potýká s problémy, za 4,4 miliardy eur. Firma tím chce expandovat v Evropě v oblasti přepravy balíků. Akcionáři TNT obdrží 8 eur za akcii, což je o třetinu více oproti závěrečné ceně z 2. dubna, oznámila společnost v úterním prohlášení.

10. Australští regulátoři hodlají prošetřit podezřelé obchodování s australským dolarem vteřiny před zveřejněním rozhodnutí centrální banky

Již třetí měsíc za sebou tradeři s australským dolarem "odhadli" rozhodnutí centrální banky předtím, než bylo zveřejněno, a vteřiny před oficiálním časem zveřejnění se vrhli na měnový pár AUD/USD. Australské regulační úřady tentokrát údajně nenechají celou věc být a chystají se podívat záležitosti pořádně na zoubek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Módní návrhářka přináší nový pohled na to, co je sexy

Lane Bryantová v pondělí odstartovala reklamní kampaň na svou novou řadu luxusního spodního prádla, v níž vystupují pouze tzv. plus-size modelky včetně Ashley Grahamové, Marquity Pringové nebo Candice Huffineové, které postupně odpovídají na otázku "co je sexy". Bryantová záměrně svou kampaň nazvala "I'm No Angel" v narážce na značku spodního prádla Victoria's Secret, která své modelky nazývá "andílky". Kampaň I'm No Angel je tak dalším střípkem do debaty o nevhodnosti používání termínu "plus-size modelky" na ženy průměrných velikostí a o nutnosti zavedení reálnějších standardů v módním průmyslu. V letošním roce odstartovaly další dvě kampaně, které se touto tematikou zabývají. Ajay Rochesterová vytvořila kampaň #DropThePlus a modelka a aktivistka Tess Munsterová zahájila kampaň #EffYourBeautyStandards.

reklama
reklama