Rizika a příležitosti americké ekonomiky dalších dekád

| redakce

Nelze shrnout vše, mohou přijít válečné konflikty, přírodní katastrofy a podobně, a navíc ty největší trendy většinou nikdo neodhadne předem. Následující řádky jsou tedy spíše seznamem několika zajímavostí, které mohou mít významný vliv na americkou ekonomiku.

1. Americká populace mezi 30 a 44 lety poklesla mezi lety 2002 a 2012 o 3,8 milionu. Aktuálně ovšem počet lidí v této věkové skupině roste, v roce 2023 by jich podle úředních odhadů mělo být o 5,8 milionu více. Lidé v tomto věku mají vysokou spotřebu, kupují auta a domy a zakládají firmy. Pro americkou ekonomiku tedy teoreticky vzpruha jako hrom.

Americká populace ve věku 30-44 let
Americká populace ve věku 30-44 let

2. Americké firmy drží v zahraničí přes 2 biliony dolarů. Velká část z nich kvůli tomu, aby zisky, které zdaní mimo USA, nemusely po jejich převedení domů zdanit ještě jednou. Je na Kongresu, zda změní tento pro byznys nevýhodný systém. Pokud by k tomu jedou došlo, mohou se investoři těšit na další vlnu dividend a zpětných odkupů.

3. Infrastruktura v USA je ve stále horším stavu. Silnice, mosty, vodní nádrže a další stavby byly po dlouhá léta opomíjeny. Podle American Society of Civil Engineers bude do roku 2020 potřeba do nich investovat 3,6 bilionu dolarů, aby se stav infrastruktury dal označit alespoň jako dobrý. Nejspíše k tomu ale tak rychle nedojde, je to totiž (opět) o Kongresu, který potřebuje utrácet jinde. Vzhledem k důležitosti zmíněných staveb to ale politici nebudou moci odkládat příliš dlouho.

4. Kalifornie (a nejen ta) má velký problém s vodou. Někteří vědci dokonce říkají, že nejlepším řešením v případě tohoto důležitého státu na západě USA je hromadně pokleknout a modlit se za pořádný déšť a zimní přívaly sněhu. Kalifornie je přitom doslova zahradou USA, pěstuje se zde 99 % amerických artyčoků, 94 % brokolice, 95 % celeru i česneku, 85 % zelí, 95 % rajčat, 73 % špenátu i melounů, 69 % mrkve, 99 % mandlí, 98 % pistácií a 89 % všech berries, tedy "lesního ovoce". Sucho samozřejmě není problém jen pro zemědělce, ale pro celá města i štědře zavlažované čtvrti milionářských vil v Los Angeles.

5. Staví se málo domů na to, kolik vzniká domácností. Podle odhadů Joint Center for Housing Studies při Harvardově univerzitě vzniká ročně asi 1,2 milionu domácností, staví se přitom jen okolo 1 milionu domů. Navíc zhruba 200 tisíc domů ročně padne za oběť přírodním katastrofám nebo je zbouráno z jiných důvodů (stáří a další). Výstavba je přitom jedním z důležitých motorů americké ekonomiky.

6. Dluhové zatížení amerických domácností je nejnižší za více než 30 let. Největší podíl na dluzích navíc mají hypotéky, z nichž většina má zafixované úroky. Díky tomu by ani budoucí zvyšování sazeb v USA nemělo mít výrazný okamžitý dopad na spotřebitele.

7. USA mají jednu z pro ekonomiku nejpříznivějších demografických struktur v rámci vyspělých zemí. Mezi lety 2012 a 2050 by v Americe mělo přibýt 47 milionů lidí v aktivním věku (15-64 let). V Číně ve stejné době 200 milionů potenciálních pracovníků ubude, v Rusku jich bude o 34 milionů méně, v Japonsku o 27 milionů, v Německu o 13 milionů a ve Francii o milion. Problém stárnoucích baby boomers tak pro Ameriku zase tak velkým problémem být nemusí, ale je jasné, že velký podíl imigrantů a první generace jejich dětí na přírůstku pracovní síly změní demografickou strukturu.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama