Co musíte ráno vědět (10. dubna)

| redakce

Jak si vedly ve čtvrtek akcie v USA a v Evropě, jaký významný nález učinili Britové a jak se vyznat v blížících se britských volbách? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po slabším začátku zpevnily, pomohl jim obrat na trhu s ropou

Investoři v USA mají aktuálně tři témata k řešení - ceny ropy, začínající výsledkovou sezónu a spekulování o termínu prvního zvýšení sazeb Fedu. Po slabším začátku se akcie dostaly do téměř půlprocentního plusu díky růstu cen ropy. Index Dow přidal 0,31 % na 17 958,79 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,45 % na 2 091,19 bodu a Nasdaq posílil o 0,48 % na 4 974,56 bodu. Mírné ztráty zaznamenaly pouze sektory základních materiálů a veřejných služeb, na nule zakončila odvětví cyklického spotřebního zboží a financí a nejvíce dařilo firmám z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 6,37 % na 13,09 bodu. Výnos 10letých amerických dluhopisů se zvýšil o 5 bazických bodů na 1,95 %.

40 nejlevnějších amerických akcií na prahu druhého kvartálu

2. Evropské akcie ve čtvrtek díky německým makrodatům vyskočily na historický rekord

Výkon evropských akcií za poslední tři obchodní dny byl nejlepší od ledna letošního roku a vyslal je vstříc historickému rekordu. Britský FTSE 100 připsal 1,12 %, francouzský CAC 40 1,40 % a německý DAX 1,08 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidal procento a ocitl se na historickém rekordu nad 408 body. V průběhu dne překonal i intradenní rekord. Dařilo se všem sektorům v čele s automobilkami, jen mírně nad nulou se pohyboval sektor základních materiálů.

Státní dluhy nelze splatit: Kontrastní pohledy nejen na černou eurolabuť jménem Řecko

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, pomohly jí akcie Erste a ČEZ

Index PX ve čtvrtek připsal 0,55 % na 1 053,35 bodu. Dařilo se především akciím skupiny ČEZ (+1,57 %) poté, co firma oznámila, že arbitrážní soud v Paříži zamítl "většinu" požadavků rumunských firem Electrica a Energia, které požadovaly po ČEZ zaplacení 81 milionů eur. Zároveň titul profitoval ze zvýšení investičního doporučení ze strany Credit Suisse na "neutral" z "underperform". Posilovaly také akcie Erste Group Bank, které připsaly 1,94 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, ztratila 0,58 %. Po středečním 8% propadu mírně oživila cena akcií Fortuny (+1,63 %), kterou ve středu zasáhla zpráva o tom, že firma nevyplatí dividendu. Přes dvě procenta připsala i O2 C.R. (+2,21 %) a o bezmála dvě procenta posílila i společnost Unipetrol.

Míra nezaměstnanosti v březnu v Česku klesla na 7,2 % ze 7,5 % v únoru

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu vzrostly o něco méně, než se čekalo

4. Očekávané události

Pátek bude co do počtu zveřejňovaných makrodat spíše poklidný. Česko vydá zprávu o průmyslové produkci, stejně jako Slovensko, Francie a Spojené království, a Spojené státy odpoledne dodají data o cenách dovozu a vývozu. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Poblíž britského letiště Gatwick se pod zemí nachází až 100 miliard barelů ropy, jedná se o největší nález za posledních třicet let

Zhruba tři kilometry od britského letiště Gatwick se pod zemí nachází až 100 miliard barelů ropy. Vyplývá to z regulatorního hlášení průzkumné firmy UK Oil & Gas Investments. Na jednu čtvereční míli se údajně v oblasti nachází asi 158 milionů barelů ropy.

6. Zástupci eurozóny dávají Řecku šest dní na to, aby revidovalo seznam reforem

Setkání náměstků ministrů financí zemí eurozóny v Aténách přineslo Řecku šest pracovních dní na to, aby revidovalo seznam předložených reforem, aby bylo možné na jednání Euroskupiny 24. dubna dosáhnout dohody a znovu zpřístupnit Řecku záchranný program. Informoval o tom řecký list Kathimerini.

Řecké ministerstvo financí: Platbu splátky Mezinárodnímu měnovému fondu jsme provedli

7. Viceguvernér ČNB Hampl: Zavedení eura není aktuálním tématem

Zavedení eura v Česku není v současnosti tématem dne. Tuzemská měnová politika a koruna jako místní měna totiž ekonomice slouží dobře. V rozhovoru pro server Roklen24.cz to řekl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

8. Míra nezaměstnanosti v Řecku v lednu klesla na 25,7 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v lednu klesla na 25,7 % z prosincových 25,9 % (revidováno z 26,0 %). Očekával se přitom nárůst na 26,2 %. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Uvedl rovněž, že spotřebitelské ceny se v březnu meziročně snížily o 2,1 %. Země se tak nachází v deflaci již 25 měsíců za sebou.

9. Výbor věřitelů Ukrajiny odmítá odpis hodnoty dluhopisů

Pět předních držitelů státních dluhopisů Ukrajiny a dluhopisů ukrajinských státních podniků a agentur jištěných vládou, kteří tvoří výbor věřitelů, pracuje na vlastním návrhu řešení dluhových problémů Kyjeva. Odmítají v něm odpis hodnoty dluhopisů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení výboru, které obdržela.

10. Firma Xiaomi prodala rekordní počet telefonů za 24 hodin

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi si zasloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů za nejvíce prodaných mobilních telefonů za 24 hodin. Celkem společnost prodala 2,12 milionu chytrých telefonů, uvedla na internetových stránkách CNNMoney.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nevyznáte se v britských volbách? Podívejte se na video s lego postavičkami a budete mít jasno

Do voleb ve Spojeném království zbývá už jen necelý měsíc a prozatím stále není jasné, jak se situace vyvine. Zřejmé je jen to, že konzervativci ani labouristé nezískají pohodlnou většinu. A právě v tom je hlavní problém, jak vysvětluje vtipné lego video redaktorů Bloombergu.

reklama
reklama