Protivítr pro akcie: Zisky amerických firem letos po šesti letech klesnou, varuje stratég

| redakce

Zisky firem zahrnutých v indexu S&P 500 mají letos nakročeno k meziročnímu poklesu. Nižší roční zisk je někdy označován "zisková recese". Stratég Dan Suzuki snížil výhled zisku na akcii v rámci S&P 500 na 117,5 USD z dřívějších 119,5 USD. Podle něj tak zisky v rámci hlavního amerického indexu klesnou poprvé od roku 2009.

"Na zisky amerických firem nejvíce dopadá 50% propad cen ropy a 20% zhodnocení amerického dolaru od loňského června," píše Suzuki. "Bez těchto dvou vlivů by zisk na akcii firem v rámci S&P 500 letos vzrostl o téměř 10 % po loňském zvýšení o zhruba 8 %." Nejpozději od čtvrtého kvartálu 2015 ale očekává opět meziroční růst ziskovosti.

Stratég ovšem snížil výhled ziskovosti firem z S&P 500 v roce 2016 na 126 USD na akcii z dosavadních 128 USD. Zmíněná "zisková recese" tak bude "pomíjivá", jak uvedl Suzuki.

Každé 10% zhodnocení amerického dolaru podle Bank of America Merrill Lynch ústí v 3-4dolarový pokles zisků firem z indexu velkých amerických společností. Ten ale bývá kompenzován růstem ocenění, tedy relativním "zdražováním" akcií.

"V posledních dvou obdobích silného dolaru (1978-1985, 1995-2002) vždy došlo alespoň k jedné recesi ekonomiky. P/E, tedy poměry cen akcií a zisků na akcii, během těchto let vzrostly o 39 %, respektive 52 %. Stejně tak v současnosti sledujeme zvyšování ocenění amerických akcií," upozorňuje Suzuki.

Uvidíme tedy, zda se historie bude opakovat a americké akcie ustojí pokles ziskovosti, ke kterému přispívá silný dolar. Výsledková sezóna v USA začíná, během několika týdnů budeme znát první čtvrtinu letošní výsledkové skládačky.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

reklama
reklama