Co musíte ráno vědět (11. května)

| redakce

Jak zakončil uplynulý týden světové burzy, jak podpořila ekonomiku čínská centrální banka a jak si najít přátele podle Warrena Buffetta? I to by vás mělo na prahu nového týdne zajímat.

1. Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce posílily o více než procento a zajistily si i mírný týdenní zisk

Americké akcie v pátek výrazně zpevnily a jejich hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu zaznamenaly i celotýdenní přírůstky. Investory povzbudily příznivé údaje z trhu práce, které ukázaly, že největší světová ekonomika se zotavuje ze zimního útlumu. Nebyly přitom tak silné, aby to vyvolalo obavy z brzkého zvyšování sazeb Fedu. Na devizových trzích zpevnil dolar a dařilo se i britské libře. Dow v pátek přidal o 1,49 % na 18 191,11 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,35 % na 2 116,10 bodu a souhrnný index technologického trhu Nasdaq skončil na 5 003,55 bodu s přírůstkem 1,17 %. Posílilo všech 30 členů indexu Dow a indexy všech deseti sektorů S&P 500. Index volatility VIX spadl o 15 % na 12,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,14 %. Dow za celý týden získal 0,91 %, S&P 500 posílil o 0,36 %, zatímco Nasdaq proti předešlému pátku ztratil 0,05 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally vyloučila týdenní pokles, indexy jsou zpátky u maxim

Špatné zprávy jsou dobré zprávy (pro akcie). Už dvacet let

2. Evropské akcie v pátek po vítězství konzervativců v britských volbách a nepřesvědčivých datech z amerického trhu práce přidaly přes dvě procenta. Posílily tak i za celý týden

Řecko stranou, v pátek se na evropských trzích slavilo vítězství britských konzervativců. Všechny velké trhy přidaly přes 2 %. Britský index FTSE 100 v pátek přidal 2,32 % na 7 046,82 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 2,48 % na 5 090,39 bodu, německý DAX zpevnil o 2,65 % na 11 709,73 bodu a panevropský STOXX Europe 600 vzrostl o 2,87 % na 400,16 bodu. Přes 4 % přidaly sektory chemie a realit, "jen" přes 2 % přidaly potravinářské, stavební a pojišťovací společnosti. Za celý týden STOXX Europě 600 posílil o 1,39 %. Trhy v pátek prakticky ignorovaly makrodata, která byla přinejmenším smíšená. Zklamáním byla především průmyslová výroba v Německu.

Obchodní bilance Německa byla v březnu v druhém nejvyšším přebytku za uplynulý rok

Španělsko: Průmyslová produkce v březnu meziročně +2,9 %, čekalo se +1,2 % po +0,6 % v únoru

3. Očekávané události

Pondělí bude na důležitá makrodata chudé. Čína oznámí statistiku nových půjček a stav peněžní zásoby, v Británii bude oznámen výsledek zasedání centrální banky z konce minulého týdne (čeká se ponechání základní sazby na 0,5 %), Švýcarsko oznámí maloobchodní tržby a Maďarsko obchodní bilanci. Zajímavý bude americký index podmínek na pracovním trhu. Oči investorů budou upřené na jednání ministrů financí eurozóny, na kterém se bude řešit Řecko. Analytici ani samotní politici ale nepředpokládají, že by došlo k dohodě na plánu řeckých reforem, kterým je podmíněno uvolnění 7,2 miliardy eur záchranných půjček pro Atény. V Evropě oznámí hospodářské výsledky například Intesa Sanpaolo. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Brexit není lehká váha: Evropští lídři hned po britských volbách hovoří o dialogu s Cameronem o budoucnosti EU

Francouzský prezident Hollande Camerona pozval do Paříže, jakmile se vítězi voleb podaří sestavit vládu. Předseda Evropské komise Juncker je připraven pracovat na odstraňování překážek na cestě ke spokojenosti Britů v EU. Předseda Evropské rady Donald Tusk hned v pátek řekl, že se bude všemi silami snažit vyhnout tomu, aby se EU pohnula do režimu 27:1, tedy režimu, ve kterém by ostrovní ekonomika, druhá největší v EU, měla stát proti zbytku kontinentu. David Cameron před volbami sliboval, že případě vítězství konzervativců vyhlásí na rok 2017 referendum o setrvání Spojeného království v EU.

Konzervativní strana dosavadního premiéra Camerona získala většinu v britském parlamentu. Nejistota ohledně vztahu k EU je ve hře

Sledovali jsme živě: Hrozí Brexit? Průvodce britským postojem k EU

5. Čínská centrální banka snížila úrokové sazby, potřetí za půl roku. Riziko zpomalování ekonomiky si žádá akci

Čínská centrální banka v neděli snížila své úrokové sazby, již potřetí za půl roku. Snaží se tak snížit úvěrové náklady domácích firem, a posílit tím hospodářský růst, jehož tempo je nyní nejpomalejší za zhruba čtvrt století. Čína je druhá největší ekonomika světa po Spojených státech. Banka oznámila, že od 11. května snižuje jednoletou výpůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 5,10 %. Jednoletou depozitní sazbu zredukovala rovněž o čtvrt procentního bodu na 2,25 %.

Letiště bez letadel, města bez lidí. I to je Čína

6. Tsipras čeká úspěšný konec jednání s věřiteli, EU má pochybnosti

Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek předpověděl brzký úspěšný konec jednání s mezinárodními věřiteli, s nimiž Atény už týdny jednají o podmínkách uvolnění nových úvěrů. Činitelé Evropské unie nicméně agentuře Reuters řekli, že žádný průlom v klíčových sporných otázkách typu reforem důchodového systému a trhu práce ještě nenastal. Podle řeckého deníku Ta Nea Tsipras očekává, že vše vyřeší dobrá "politická vůle" evropských partnerů, čímž naznačil, že nespoléhá na splnění ekonomických parametrů požadované věřiteli.

Řecko bojuje o přežití, jeho splátkový kalendář je neúprosný

Atény výrazně snížily odhad ekonomického růstu Řecka

7. Uber chystá nové kolo financování, chce získat až 2 miliardy USD

Americký provozovatel aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies chystá další kolo svého financování, v němž chce získat 1,5-2 miliardy dolarů. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Uber podle nich očekává, že nové kolo financování ohodnotí firmu na nejméně 50 miliard dolarů.

8. Maďarský MOL plánuje další akvizice ve střední Evropě

Maďarský ropný holding MOL plánuje další akvizice ve střední Evropě, kde chce zvýšit svůj podíl na trhu. Díky solidnímu hospodářskému růstu by v této části Evropy mohla růst poptávka po pohonných hmotách. Agentuře Reuters to řekl výkonný viceprezident divize prodeje a rafinerské činnosti Ferenc Horváth. Firma v pátek také oznámila pokles čistého zisku za první čtvrtletí, naopak hrubý zisk EBITDA jí o 47 % vzrostl.

9. Prezident Zeman v Moskvě uctil památku obětí války, jednal ale i o dluzích

Uctění památky sovětských obětí druhé světové války, neformální rozhovory s několika světovými státníky, ale i žádost o pomoc při vyrovnání pětimiliardové české pohledávky adresovaná hostiteli oslav Vladimiru Putinovi byla výsledkem dvoudenní návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Moskvě. Prezident dodržel slib a nepřihlížel z tribuny sobotní grandiózní vojenské přehlídce na Rudém náměstí, jeho účast na oslavách vítězného jubilea ale přesto Putin ocenil jako odhodlání "vyslovit svůj názor a hájit své postoje".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

"Jak mít hodně přátel? A jak se stane, že vás mají lidé rádi a chtějí s vámi pracovat?"

Warrena Buffetta a Charlieho Mungera z Berkshire Hathaway se přesně takto na výročním setkání s investory zeptal žák sedmé třídy. Munger, dlouholetá pravá ruka Buffetta, odpověděl lakonicky: "Staň se bohatým a buď štědrý." Vyvolal tím pobavený smích, jakkoli na tom jistě je mnoho pravdy. Sám Warren byl sdílnější, a dokonce školákovi dal jednu konkrétní radu. "Jako mladý jsem se nechoval nejlépe, ale s věkem jsem se naučil lepším způsobům. Hodně jsem toho odkoukal od těch, které jsem sám z nějakého důvodu obdivoval. Vypiš si čtyři věci, které máš na spolužácích rád, a čtyři, které se ti nelíbí, a snaž se podle toho sám upravit své chování," uvedl. Klidně to zkuste také.

reklama
reklama