Sledujeme přerod známého aktivisty v nového Buffetta?

| redakce

Možná už legendární aktivistický investor Bill Ackman se snaží o změnu image. Z nenáviděného útočníka na jednotlivé firmy se má stát přátelštější investor s mnohaletými zájmy. To není nepodobné přístupu gurua dlouhodobých investorů Warrena Buffetta.

Bill Ackman

Podle magazínu Forbes se Ackman snaží přiblížit slavnému investorovi přezdívanému Zázrak z Omahy. Ten kdysi po získání textilní společnosti Berkshire Hathaway začal "polykat další byznysy".

Ackmanovou Berkshire Hathaway by podle magazínu mohla být nevadská realitní společnost Howard Hughes, v níž vlastní 26 %. Teoreticky by mohl právě ji využít jako holding, na kterém by postavil celé impérium.

Aktivističtí investoři to v poslední době celkem "slízávají". Senátorka Elizabeth Warren nebo Larry Fink z BlackRock na ně ukazují jako na důvod mnohdy nesprávných rozhodnutí firem, například upřednostňovat vracení kapitálu investorům ve formě zpětných odkupů a dividend před investicemi do vlastního rozvoje.

Ackman ale brání sebe a svůj přístup. "Správný aktivistický investor navrhuje takové změny ve firmě, které nemají zajistit jen krátkodobý zisk, ale fundamentální zlepšení byznysu společnosti na mnoho let dopředu," uvedl v pondělí v rozhovoru pro Bloomberg TV. "Aktivismus je proto kriticky důležitý."

Forbes upozorňuje na to, že prvních úspěchů zakladatel a ředitel fondu Pershing Square Capital dosáhl v realitách a že by se k nim mohl vrátit. Zmíněná společnost Howard Hughes aktuálně plánuje obrovský rezidenční a kancelářský projekt v nevadském městě Summerlin.

A to není vše. Firma také vlastní tým nižší baseballové ligy v Las Vegas a podle Forbesu uvažuje o výstavbě kasina v této Mekce hazardu. To ale Ackmana vlastně od Buffetta vzdaluje, Warren totiž hazardu nefandí. Takže to s tou podobností třeba ještě nebude tak žhavé.

Zdroj: Forbes

reklama
reklama