Co musíte ráno vědět (12. května)

| redakce

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě i Spojených státech, jak splácí účty řecká vláda a co umožní uživatelům nová aktualizace Windows 10? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vykročily do nového týdne se ztrátami kvůli energetickému sektoru

Americké akcie v úvodu nového týdne oslabily, když pokles energetických titulů převážil mírnější zisky cenných papírů malých firem. Dow odepsal 0,47 % na 18 105,17 bodu, S&P 500 klesl o 0,51 % na 2 105,33 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,2 % na 4 993,57 bodu. Index volatility VIX vzrostl téměř o osm procent na 13,85 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vyskočil o 14 bazických bodů na 2,28 %. Index Dow nahoru vedly akcie firem Caterpillar, American Express či Goldman Sachs, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry ExxonMobil, General Electric nebo Travelers. "Akciový trh je po poslední zprávě z trhu práce malátný a hledá směr," říká Kevin Mahn, prezident společnosti Hennion & Walsh Asset Management. "Nejlépe se dá současný trh charakterizovat jako volatilita bez výraznějšího trendu," dodává.

Trojitý úder od centrálních bank může příští rok trhy položit na lopatky

Špatné zprávy jsou dobré zprávy (pro akcie). Už dvacet let

2. Evropské akcie zaznamenaly nejlepší třídenní výkon od ledna

Evropské akcie pondělkem završily nejlepší třídenní rally od letošního ledna. Dopomohl jim k tomu zejména maloobchod a sektor základních materiálů. Index STOXX Europe 600 posílil o 0,29 %. Britský FTSE 100 ale odepsal 0,24 %, francouzský CAC 40 ztratil dokonce 1,23 % a německý DAX 0,31 %. Francouzský CAC 40 dolů stáhly akcie společnosti Airbus, které oslabily o více než dvě procenta. Řecký index ASE ztratil přes 2,5 % v atmosféře pokračujících jednání ministrů financí euroskupiny.

Obchodní bilance Německa byla v březnu v druhém nejvyšším přebytku za uplynulý rok

Španělsko: Průmyslová produkce v březnu meziročně +2,9 %, čekalo se +1,2 % po +0,6 % v únoru

3. Pražská burza zahájila nový týden růstem, pomohly jí akcie bank i skupiny ČEZ

Index PX v pondělí připsal 1,41 % na 1 042,51 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 1,23 %. Dařilo se i bankovním titulům - Komerční banka zpevnila o procento a Erste Group Bank o dvě procenta. Dvě procenta připsaly i akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a Unipetrolu. Cenné papíry CETV, O2 C.R., Stock Spirits a VIG zdražily zhruba o procento, naproti tomu akcie skupiny Pivovary Lobkowicz procento ztratily.

4. Očekávané události

Úterý bude stejně jako pondělí z hlediska makrodat poklidné. Český statistický úřad odhalí inflaci, Ministerstvo práce a sociálních věcí zase nezaměstnanost. Spojené království přidá data o průmyslové produkci a Spojené státy zveřejní bilanci federálního rozpočtu a oblíbený indikátor Janet Yellenové o situaci na trhu práce JOLTS. Na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky společnost ČEZ. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Washington odmítl myšlenku zvláštního soudu pro investorské spory

Vysoký představitel Spojených států odmítl myšlenku Evropské unie na vytvoření speciálního mezinárodního soudu, který by se zabýval řešením sporů mezi státy a zahraničními investory. Návrh představila minulý týden Evropská komise, která jménem členských států EU dojednává rozsáhlou obchodní dohodu se Spojenými státy. Speciální tribunál by podle jejích návrhů mohl lépe rozhodovat spory, které se teď řeší prostřednictvím arbitráží.

6. MMF: Střední Evropě pomáhá levnější ropa a oživení v eurozóně

Levnější ropa a silnější zotavování eurozóny pomáhají rychlejšímu hospodářskému růstu v zemích střední a východní Evropy včetně České republiky. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnil Mezinárodní měnový fond (MMF). Například v jihovýchodní Evropě už ale tyto vlivy nejsou tak patrné. Rusku pak měnový fond kvůli levnější ropě předpovídá pokles ekonomiky.

7. Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří

Skutečným důvodem, proč se Evropa Řecka nikdy nevzdá, je snaha zabránit Rusku v získání většího vlivu ve Středomoří. Tvrdí to investiční guru Marc Faber. "Jedná se o politický důvod, který mnozí lidé přehlížejí," prohlásil Faber v rozhovoru pro CNBC. "Pokud by Řecko opustilo unii, mohlo by si Rusko ve Středomoří vytvořit užší vazby, čehož se státy NATO vedené USA obávají," tvrdí Faber.

8. Čína poprvé dovezla více ropy než Spojené státy

Čína v dubnu dovezla více ropy než Spojené státy, a poprvé je tak sesadila z pozice největšího světového dovozce této strategické suroviny. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters. Růst dovozu ropy do Číny je vzhledem ke zpomalování expanze čínské ekonomiky poněkud překvapivý. Zájem o černé zlato v Číně podporují nízké ceny suroviny a také snižování úrokových sazeb s cílem podpořit růst čínského hospodářství. Naposledy země sazby snížila o víkendu.

9. Austrálie chce zakročit proti daňovým únikům velkých korporací

Australská vláda hodlá zasáhnout proti krácení daní ze strany nadnárodních korporací. Australský ministr finančních služeb Joe Hockey připravil opatření, která mají nadnárodní společnosti donutit odvádět řádné daně ze zisků dosažených v Austrálii. Nízké nebo nulové daně se podle Hockeyho týkají asi 30 nadnárodní společností, žádnou z nich však ministr nejmenoval, uvedla agentura AP.

10. Řecko uhradilo MMF splatný dluh 750 milionů eur

Řecká vláda uhradila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) částku 750 milionů eur den před úterním termínem splatnosti. Sdělili to v pondělí agentuře Reuters dva činitelé řeckého ministerstva financí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Microsoft uživatelům jako první nabídne vulgární emotikon

Microsoft se podle všeho zanedlouho stane první společností, která svým uživatelům nabídne emotikon zastupující vztyčený prostředníček. Novinku by měla přinést aktualizace sady emoji v rámci systému Windows 10. A aby byla zajištěna rasová diverzita, bude emotikon dostupný hned v šesti odstínech pleti.

reklama
reklama