Stephanie Sutton (Fidelity): Americké burzy letos sešlápnou brzdu. Je potřeba začít aktivně hledat vítězné tituly

| Roman Chlupatý

Zisky amerických firem letos narostou o pět procent, pokud ale vynecháme energetický sektor, pochlubí se trh černou desítkou. Myslí si to investiční ředitelka z Fidelity Worldwide Investment Stephanie Sutton. Oproti předchozím letům půjde o zpomalení. I proto je čas na aktivní správu portfolia, nikoli plošnou sázku na celé indexy. Vítěze je přitom podle Suttonové možné najít i ve zmíněném energetickém odvětví, jakkoli nyní připomíná minové pole.

Z fondů investujících do amerických akcií v dubnu odteklo 35,8 miliardy dolarů, což je nejvíce od října 2008. Začínají se investoři bát korekce, nebo je pouze lákají jiné regiony?

Stephanie Sutton
Stephanie Sutton

Někteří lidé na amerických trzích vydělali slušné peníze, indexy v posledních několika letech slušně rostly. Pokud jste vydělali 50-60 %, lze očekávat, že část zisků vyberete. To se nyní nejspíše děje. Zájem o evropské akcie ovšem letos roste, což je dáno i rozdílem ve valuacích amerických a evropských trhů. Signály nějakých problémů Ameriky ale nepozorujeme, jiné regiony prostě jen nabízejí zajímavější příležitosti. Pokud s námi někteří klienti byli poslední čtyři roky, nemám jim za zlé, že část zisku vyberou a zainvestují jinam. V příštích dvou, třech letech totiž bude obtížnější vydělávat tolik, kolik vydělávali během posledních tří let.

Část trhu nyní předpovídá korekci cen amerických akcií, mluví se až o 10% propadu. Vidíte to podobně, nebo spíše čekáte vývoj posun do strany?

Podle mě trh v USA půjde do strany. Zajímavé je, že někteří experti čekají od Ameriky i letos celkem dobré výsledky. Je potřeba brát v úvahu, že dosavadní růst pohánělo navyšování P/E, a to díky P které se dostalo ze 14násobku na zhruba 17násobek; E se naopak nijak výrazně neměnilo. Pokud by měl trh růst, musely by se zisky začít zvyšovat. Podle mě přitom na současných úrovních P/E není trh drahý, ale potenciál dalšího růstu je poměrně omezený. Korekci bych ovšem nečekala.

Co by váš pohled mohlo změnit, respektive co by mohlo případnou korekci způsobit?

Aktuálně nic takového na obzoru nevidím. Mluví se o tom, že se mnoho lidí obává zvýšení sazeb, já ale nevím – skutečně se něčeho podobného bojí? Vždyť s tím počítají. Kdyby k navýšení úroků došlo ještě v létě – upozorňuji, že to podle nás není nejpravděpodobnější scénář –, zvýšila by se volatilita. Pokud k tomu ale dojde později v letošním roce, bude to vnímáno jako normalizace sazeb, tedy nic zvláštního.

Podstatná část trhu očekává zvýšení sazeb na konci léta či na začátku podzimu. Do jaké míry tento výhled mění pomalejší než očekávaný růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí?

Naše předpovědi už dlouho vycházejí z toho, že ke zvýšení sazeb dojde spíše na konci roku. Část expertů nicméně mluvila o červnu a září, to máte pravdu. Vlivem špatných dat z ekonomiky se ale konsenzus posouvá na pozdější dobu, což odpovídá našim predikcím. Nemyslím si, že by sazby v brzké době způsobily nějaký významný pohyb na trhu.

Je možné, že tento pohyb (nebo přímo otřes) způsobí vámi zmíněné zisky firem? Ty sice dosud dokázaly příjemně překvapovat, ale zejména proto, že trh neměl nijak přehnaná očekávání.

Trh svá očekávání každý rok nakonec o něco sníží, Američané jsou vždy nejprve přehnaně optimističtí. Pokud se zaměříme na výhled včetně energetického sektoru, letos čekáme růst zisků o 5 %, což není nijak převratné. Pokud by mělo dojít ke snížení růstu třeba ke 3 %, nebyl by velký důvod slavit. Když ale vynecháme energetiku, dostaneme se na 10% růst, což není špatné.

Znamená to, že energetický sektor nyní nemá co nabídnout, nebo je i v něm možné najít zajímavé tituly? Rozhodují výhradně ceny ropy o tom, co je v této oblasti zajímavé?

Co se týče energetiky, jsme stále opatrní. Je to stále o cenách ropy, které je složité předpovědět, nikdo například loni ani netušil, co se stane s cenou barelu. Přesto se soustředíme na jednotlivé společnosti a na to, kde těží, jak efektivně to dělají, při jakých cenách se se jim vyplatí těžit a tak dále. Platí ale, že toto odvětví připomíná minové pole. Stále se ještě dočkáme bankrotů a převzetí firem. Oddělit vítěze od poražených je nyní velice složité.

I tak se zeptám, kde hledat možné vítěze. Které firmy, alespoň typově, by mohly potěšit?

Cena, za kterou se jim vyplatí těžit, se u firem, které těží z břidlic, neustále snižuje díky lepším technologiím. Pokud se cena barelu ropy dostane stabilně na 50-60 USD, některé firmy v tomto segmentu budou ziskové. Zároveň platí, že i v tomto odvětví dojde k určitému zpomalení a některé projekty budou opuštěny. Obecně se nám líbí některé menší společnosti, například ty zaměřující se na průzkum. Jsou nyní lepší volbou než velké integrované firmy, a to díky flexibilitě. Pokud je potřeba, mohou své projekty zastavit a počkat na to, až ropa zdraží. Krátkodobě sice může dojít k jisté kontrakci, ale v delším horizontu platí, že sedí na solidních zásobách.

Předpovídáte, že americké akciové indexy tak výrazně jako v posledních třech letech neporostou, potenciál některých firem ale není vyčerpán. Nastal tedy čas na důkladný stock picking?

Přesně tak, dnes není nejlepší strategií sázet na americké akciové trhy plošně. Asi se to ode mě čeká, jsme koneckonců aktivní správci portfolií, ale podle mě je nyní podobný přístup prostě potřeba. Investice do jednotlivých firem letos budou o dost výhodnější než sázka na trh jako takový, v tom bude rok 2015 jiný než ty uplynulé.

reklama
reklama