Trojitý úder od centrálních bank může příští rok trhy položit na lopatky

| Andrej Rády

Světové trhy může v roce 2016 srazit níže trojitý úder vedený z míst, odkud jim naopak v uplynulých letech přitékala nevídaná podpora. Fed, ECB i Bank of Japan mohou přestat nafukovat své bilance, nebo je dokonce začít snižovat. Dohlížejí přitom zároveň na dolar, euro a japonský jen, tři nejobchodovanější měny na světě, na nichž stojí velká část světového finančního dění.

Připomeňme si, jak reagoval trh s americkými vládními bondy na první zmínky o konci kvantitativního uvolňování (QE). Došlo ke skokovému růstu výnosů. Kromě toho "dostaly za uši" mladé trhy, odkud začal ve velkém odtékat kapitál.

Výnosy amerických vládních dluhopisů vyskočily výše, když se začalo mluvit o konci QE v USA
Výnosy amerických vládních dluhopisů vyskočily výše, když se začalo mluvit o konci QE v USA

Podle Morgan Stanley by Fed v roce 2016 (3-6 měsíců po zahájení zvyšování sazeb) mohl začít odprodávat v rámci QE nakoupené hypotéční zástavní listy (MBS). Zhruba ve stejné době se mají chýlit ke konci také programy odkupů aktiv ECB a Bank of Japan (v obou případech jde o druhé pololetí 2016.

Banka to podmiňuje jediným, byť aktuálně zatím velice mlhavým posunem v ekonomice - musí začít růst inflace. Podle Morgan Stanley zatím investoři, s kterými komunikuje, tyto tři faktory příliš nezahrnují do svých rozhodnutí a požadavků, ale to neznamená, že ukončování podpory ekonomiky ze strany centrálních bank není rizikem pro ceny aktiv. Je, a významným.

Příklad z USA z jara 2013 ukazuje, že trh umí svými pohyby výrazně předběhnout samotné události, kterými je zdůvodňuje. Ekonomická data z Evropy letos překvapovala spíše pozitivně, Japonsko a USA ale v tomto směru zaostávají. Nikde ale není psáno, že se ekonomika nezačne i v těchto regionech zvedat a zrychlovat růst cen.

Před růstem sazeb po celém světě nedávno varoval i Mezinárodní měnový fond. Investoři si toho zatím nevšímají, za léta býčího trhu si již zvykli na různá varování. Obrat trendu ale může začít kdykoli, aniž by to investoři samotní zaznamenali.

Na grafech níže se můžete podívat, jaký "doping" pro trhy uvolňování měnové politiky v USA znamenalo. Japonsko a Evropa nyní "táhnou káru" centrálně-bankovní tržní iluze dál.

Zdroj: Morgan Stanley, Bianco Research

reklama
reklama