Fed by měl sazby zvýšit ještě letos. Proč? Podívejte se na těchto 6 grafů

| redakce

Inflace (respektive její absence) je hlavním důvodem, proč Fed ponechává úrokové sazby poblíž nuly po tak dlouhou dobu, a to i přes silný růst americké ekonomiky v roce 2014. Podle ekonoma Jima Paulsena z Wells Capital Management nicméně existuje několik skutečností, které kurz politiky Fedu brzy změní.

Ve svém posledním reportu Economic and Market Perspective Paulsen upozorňuje, že se navzdory slabému růstu stupňují tlaky na přehřátí ekonomiky. "S tím, jak se ekonomika blíží úrovni plné zaměstnanosti, mohl by i slabý ekonomický růst zhoršit tlaky na zdroje, způsobit vyšší náklady firem, působit na úrokové míry a ovlivnit rychlost a rozsah exit strategie Fedu," píše Paulsen.

Ekonom dále argumentuje, že i přes pomalý americký růst, problémy na pracovním trhu a nízké mzdové tlaky se situace v americké ekonomice mění. Následující grafy zdůvodňují, proč podle něho musí Fed zpřísnit měnovou politiku, a to dříve oproti současnému průměru očekávání na trhu.

Změna trendu amerického ekonomického růstu

Trh práce se blíží k hranici plné zaměstnanosti a vzrůstají mzdové tlaky.

Index ekonomických překvapení Citigroup
Index ekonomických překvapení CitigroupZdroj: Business Insider
Americká ekonomika se blíží plné zaměstnanosti
Americká ekonomika se blíží plné zaměstnanostiZdroj: Business Insider
Rostou mzdové tlaky
Zdroj: Business Insider

Pokud oslabení amerického dolaru z letošních maxim přetrvá, změní to sentiment mezi centrálními bankéři i investory. Slabý dolar už pomohl k oživení na trhu komodit.

Jak nedávno upozornila Société Générale, na celém světě se mění výhled inflace.

Všechno to odůvodňuje zvýšená rizika, na která poukazuje ve svém reportu Paulsen, který tvrdí, že pokud "tlaky budou nadále sílit, bude v druhé polovině roku Fedu a finančním trhům dominovat smýšlení 'dobré zprávy jsou špatné pro trh'". Což je jen recept na tržní vlnobití a návrat k silnému dolaru.

Wells Capital Management, Société Générale

reklama
reklama