Jeffrey Gundlach: Zapomeňte na rizikovější dluhopisy, růst úrokových sazeb je odsune na druhou kolej

| redakce

Dluhopisy méně solventních firem či států s vysokými výnosy zažívají v prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb renesanci. Podle Jeffreyho Gundlacha, ředitele DoubleLine Funds, by se nicméně investoři s portfolii naloženými takzvanými high yield dluhopisy měli mít na pozoru. Úrokové sazby nezůstanou nízko navždy, a jakmile se začnou zvyšovat, stanou se méně kvalitní dluhopisy nechtěným zbožím.

Takzvané high yield bondy jsou dluhové cenné papíry emitované společnostmi či vládami zemí, které jsou z pohledu schopnosti splácet své závazky považovány za méně spolehlivé. Z tohoto důvodu jsou dané subjekty nuceny investorům výměnou za vyšší riziko nesplacení dluhu nabídnout zajímavější výnos.

Uvolněná měnová politika světových centrálních bank, kterou tyto instituce reagovaly na finanční krizi z roku 2008, srazila výnosy kvalitních dluhopisů na mnohdy rekordní minima. To velkou část investorů donutilo vyměnit bondy důvěryhodných dlužníků s nízkými výnosy za méně kvalitní bondy s vyššími výnosy. Podle Gundlacha by si však nyní měli investoři sundat růžové brýle a začít přemýšlet o exitu z high yield segmentu.

Minulý týden Gundlach během svého vystoupení v New York Yacht Club investory upozornil na graf, který ukazuje, jak na růst úrokových sazeb v USA reaguje spread mezi výnosy dluhopisů v investičním pásmu a výnosy takzvaných junk bondů, jak se také jinak vysokovýnosovým dluhopisům říká. Když na přiloženém grafu roste žlutá křivka, hodnota high yield bondů ve srovnání s kvalitními dluhopisy klesá, jelikož růst spreadu značící vyšší náklady na dluhové financování indikuje vyšší riziko bankrotu méně důvěryhodných dlužníků.

Utahování měnové politiky a vývoj spreadu mezi výnosy high-yield dluhopisů a bondů v investičním pásmu
Utahování měnové politiky a vývoj spreadu mezi výnosy high-yield dluhopisů a bondů v investičním pásmu

Jak Gundlach zdůraznil, růst sazeb byl od poloviny 80. let prakticky vždy následován růstem spreadu mezi kvalitními a méně kvalitními dluhopisy. Za výjimku lze považovat snad jen zvýšení sazeb v roce 2004, kdy růst spreadu nepřišel hned, ale až s několikaletým odstupem. Jak ale Gundlach poznamenal, o co déle investoři po růstu úrokových sazeb v roce 2004 museli na růst spreadu čekat, o to výraznější nakonec byl.

"Jakmile Fed poprvé zvýší sazby, vezměte nohy na ramena," řekl Gundlach poté, co graf okomentoval. Po sérii několika slabších statistik z americké ekonomiky se ohledně načasování prvního zvýšení úrokových sazeb v USA vedou spory. Jakmile se ale Fed ke zvýšení sazeb odhodlá, začnou výnosy všech bondů růst, což by investoři podle očekávání měli vyhodnotit jako signál k návratu ke kvalitním dluhopisům, jejichž výnosy budou rázem mnohem atraktivnější.

Pravděpodobnost prvního zvýšení úrokových sazeb v USA v červu, září nebo prosinci 2015
Pravděpodobnost prvního zvýšení úrokových sazeb v USA v červu, září nebo prosinci 2015

Zdroj: DoubleLine Capital

reklama
reklama