Řecko na americký způsob aneb Dluhy, které voní rumem

| redakce

Karibský ostrov zalévaný sluncem, obklopený zlatými plážemi, průzračným mořem a provoněný rumem Bacardi. Tak si můžete představit Portoriko. Ratingová agentura S&P ale tuto idylu do hodnocení úvěrového rizika státu nepočítá. V dubnu přehodnotila úvěrové závazky Portorika a umístila je o stupeň níže, tedy z B do spekulativního pásma na stupeň CCC+. Do stejného pásma agentura řadí Řecko.

Churavé srdce Karibiku

Portoriku se říká srdce Karibiku. V posledních měsících si však vysloužilo méně romantické a nelichotivé přezdívky, například Řecko Karibiku nebo Řecko Ameriky. Podobnost je zjevná. Portoriko (přitom španělsky Puerto Rico = bohatý přístav) je obdobně jako Řecko předlužená nekonkurenceschopná země, známá především jako turistický ráj. Má přebujelou a zkorumpovanou administrativu, neumí vybírat daně a je svázaná v měnové unii s několikanásobně silnějším a výkonnějším sousedem (Spojenými státy).

Finanční problémy v Portoriku probublávají už devět let, kdy se stát dostal do recese. Teď se blíží k bodu varu. Vládě docházejí peníze, za necelé tři měsíce bude na suchu. Před dvěma týdny portorický parlament zamítl vládní návrh 16% DPH, která měla nahradit 7% daň z obratu. Návrh byl součástí fiskálního plánu dohodnutého mezi vládou a sdružením amerických hedgeových a podílových fondů. Plán, který obsahuje také úsporná opatření vlády, měl za přijatelný úrok zajistit další půjčky ve výši 2,9 miliardy dolarů. Tuto částku potřebuje vláda k tomu, aby odvrátila platební neschopnost.

Ceny portorických dluhopisů klesly na nová minima, zatímco výnosy stouply. Portorický bond se splatností 10 let nese přes 10 % ročně. Vláda si opatřuje peníze krátkodobými bankovními půjčkami. Situace je přirozeně neudržitelná. Ministerstvo financí koncem dubna upozornilo poslance a senátory, že pro nedostatek provozní likvidity vláda v příštích třech měsících přeruší činnost.

Portoriko - výnos 10letého vládního dluhopisu
Portoriko - výnos 10letého vládního dluhopisuZdroj: Bloomberg

Buenos días, já taky jdu

Dluh Portorika v porovnání s Řeckem není děsivý. Letos narostl na 87 miliard dolarů (z toho 73 miliard v bondech), což je podle CIA World Factbook 112 % HDP ostrovního státu. Řecký dluh dosahuje 174,5 % HDP.

"Portorická vláda má větší možnosti než řecká, aby dluhovou krizi zvládla. Je ale nutné, aby prosadila změny v příjmové i výdajové stránce rozpočtu, aby upravila daně a razantněji snížila počet zaměstnanců ve státní sféře," cituje CNBC Vicenteho Feliciana, ředitele Advantage Business Consulting z portorického San Juanu.

Vyšší daně i výraznější škrty v eráru však narážejí na opozici, která obviňuje vládu, že se snaží uspokojit věřitele z Wall Street na úkor Portoričanů.

A aby špatných zpráv nebylo málo, rozpočtovou situaci Portorika ztěžuje odliv obyvatel. Během posledního desetiletí populace klesla z 3,9 milionu na 3,6 milionu. Odcházejí především vzdělaní, mladí a dynamičtí lidé. Míří na americkou pevninu, do USA. Příjmy z daní se tak snižují a hromadící se dluhy leží na bedrech menšího počtu Portoričanů.

K tomu ještě klesají příjmy z turismu. Důsledkem prohlubující se bídy a rostoucí míry zločinnosti je úbytek turistů. V roce 2005 jich navštívilo ostrov 3,7 milionu, loni o půl milionu méně. Některé hotely zavírají.

Chytrá horákyně z tropů

Portoriko má postavení nezačleněného území Spojených států. Říká se tomu také přidružený stát a připomíná to pohádku o chytré horákyni.

V USA Portoriko je i není. Se Spojenými státy a několika autonomními státy tvoří měnovou unii, která měnovou unií není, přitom tak funguje (měnová unie "de facto"). Občané Portorika mají současně občanství Spojených států, nemusejí však platit federální daně a nemohou volit zástupce do amerického Kongresu ani amerického prezidenta, protože Portoriko není státem unie. V americkém Kongresu mají jmenovaného zástupce, hlasovat ovšem nemůže.

Co je ale klíčové, v ostrovní zemi platí zákony Spojených států a podle nich se Portoriko nemůže dovolávat u soudu ochrany před věřiteli jako americké státy, okresy nebo města. S bankrotem autonomních nezačleněných území zákon nepočítá a Portoričané nemohou spoléhat na to, že jej kongresmani v nejbližších týdnech či měsících změní, byť za to portorický zástupce ve Washingtonu lobuje.

Sáhnou tedy Američané po evropském řešení a dají dohromady záchranný balíček? K tomu by americká vláda potřebovala souhlas Kongresu, který této variantě není nakloněn. Pochopitelně, Amerika má dost problémů s vlastními dluhy. Další možností je nucená správa nad Portorikem. V minulosti ji americký kongres uvalil na návrh vlády Billa Clintona na zadlužený Washington D.C. Trvala šest roků (1995 až 2001) a Washington se během ní dostal z nejhoršího. Jeho junk (vysoce rizikové) bondy osm let po vyhlášení správy dosáhly hodnocení AAA.

Pokračování článku najdete na webu Finmag.cz.

Zdroj: Finmag.cz

reklama
reklama