Dvojsečná zbraň v podobě nižších cen ropy

| redakce

Byl pokles cen ropy pro světovou ekonomiku pozitivem, nebo negativem? Jako i jinde v životě z tohoto boje vycházejí vítězové a poražení, zatímco celkový efekt je zanedbatelný. Kdo z nízkých cen černého zlata profitoval? A komu výrazné zlevnění ropy způsobilo doslova existenční problémy?

Změna celkové zaměstnanosti v reakci na 50% pokles cen ropy
Změna celkové zaměstnanosti v reakci na 50% pokles cen ropy

Negativní vliv na zaměstnanost měly nízké ceny ropy v osmi amerických státech (například Texas, Oklahoma nebo Severní Dakota), kde je silný podíl pracovních míst v energetickém sektoru. Společnosti působící v sektoru ropy a zemního plynu pochopitelně pociťují dopady v podobě propadu tržeb nejvíce.

Úbytek pracovních míst v sektoru je pro americké hospodářství jistou brzdou, čistý efekt levnější ropy je ovšem pozitivní. Levná ropa byla pro ekonomiku jako celek stimulem, znamenala zvýšení disponibilních příjmů spotřebitelů a snížení nákladů na energie u společností, které následně mohly navýšit kapitálové investice a nabírat zaměstnance.

Mezinárodní měnový fond předpovídá, že nižší ceny ropy letos mohou světovou ekonomiku popohnat o 0,7 %, zisky ale nejsou rozloženy rovnoměrně.

Vítězové a poražení propadu cen ropy
Vítězové a poražení propadu cen ropy

Regiony, jež jsou čistými dovozci ropy, by měly pocítit stimul v hodnotě 900 miliard USD, zatímco země vyvážející ropu jej zafinancují. Tento transfer bohatství lze nejlépe demonstrovat na ztrátě 357 miliard USD Blízkého východu a 393miliardovém zisku Asie.

Producenti ropy v USA čelí dilematu, zda bouři ustát tím, že ropu nepřestanou produkovat ani při nízkých cenách, nebo zda aktivity odložit a vyčkat na příznivější tržní podmínky. Tato situace vedla ke vzniku slangového výrazu fracklog, který označuje "vrty připravené k zahájení frakování ve frontě". Než aby firmy frakovaly hned, nechají ropu v zemi s tím, že ji začnou těžit, až její ceny na trhu vzrostou.

Z grafiky z dílny agentury Bloomberg je patrné, že je v USA vyvrtáno, avšak nedokončeno 4 731 ropných vrtů. Trh tak denně přichází až o 322 tisíc barelů ropy.

Počet nevyužívaných vrtů v USA
Počet nevyužívaných vrtů v USA

Zajímavý obrázek se nabízí při pohledu na křivku forwardových cen ropy za posledních několik měsíců. Zatímco ceny suroviny s bližším termínem dodání rostou vlivem očekávání, že se projeví zpomalení americké produkce, ceny ropy s pozdějším termínem dodání klesají.

Toto zploštění forwardové křivky indikuje zvýšenou zajišťovací aktivitu. Američtí producenti využívají aktuálního oživení krátkodobých cen, aby se zajistili na příští rok a dále. Navíc poté, co začátkem roku krátkodobé ceny spadly na šestiletá minima kvůli růstu zásob, je rozvíjející se kontango na trhu indikátorem, že obavy z přezásobení polevují.

Největší mediální mýty o ropě Největší mediální mýty o ropě Těžba ropy není žádné mystérium. Mnohá tajemství, jimiž se zdá být zahalena, lze celkem snadno ...

Zdroj: Energy Burrito

reklama
reklama