Zastřené intervence: ČNB chce slabší korunu

| Martin Lobotka

Květnové zasedání ČNB bylo celkem nudnou záležitostí, ekonomická prognóza se téměř nezměnila. Stokrát opakovaná věta, že koruna po opuštění kurzového závazku neposílí, je v komuniké také. Stejně jako slova o tom, jak je ČNB připravena posunout v případě nutnosti kurz koruny na slabší úroveň. K tomu poslednímu ale podle mě již došlo.

Dle mého názoru buď ČNB (potají) posunula svůj kurzový závazek a nyní cílí na korunu slabší než 27 EUR/CZK, nebo rezignovala na svůj inflační cíl. To jsou jediné dva závěry, které by byly konzistentní s vyjádřením po posledním zasedání bankovní rady.

Podle toho totiž ČNB vidí jako protiinflační faktor prognózy "kurz koruny vůči euru". Kurz koruny vůči euru, který ČNB od listopadu 2013 používá místo repo sazby jako nástroj měnové politiky, se totiž pohybuje nad centrální bankou stanoveným maximem 27 EUR/CZK. Tvrzení, že je kurz protiinflační, i když je slabší, než ČNB sama stanovila, je podobně nelogické, jako kdyby před pár lety říkala, že repo sazba je protiinflační (tedy příliš vysoká) a nesnížila by ji.

Je samozřejmě možné, že ČNB rezignovala na svůj inflační cíl. Vzhledem k nervozitě, která centrální banku zachvátí, kdykoli se koruna přiblíží 27 EUR/CZK (například po únorových a březnových komentářích prezidenta Zemana), a k neustále opakované hrozbě, že kurz bude v případě nutnosti posunut, to však vidím jako velmi nepravděpodobnou možnost.

Mnohem pravděpodobnější je, že ČNB korunový strop již implicitně posunula, ale nezmínila se o tom. I když to může být vzhledem k nepopulárnosti tohoto kroku pochopitelné, bylo by namístě to přiznat. A obzvláště tehdy, když jde o banku, která je hrdá na svoji otevřenost a transparentnost.

reklama
reklama