Co s penězi, které nepotřebujete utratit? 7 tipů

| redakce

Ne peníze, ale čas je tím opravdu cenným, co v životě máme. Řada z nás s ním ale nakládá stejně neefektivně jako se svými úsporami. Pokud vám každý měsíc nějaká finanční částka přebývá, měli byste ji náležitým způsobem investovat a nechat peníze, ať se zhodnocují. Možností, jak toho dosáhnout, je mnoho.

1. Ujasněte si, co chcete

V první řadě je nutné říci, že to, kolik peněz máte k dispozici, není to jediné, podle čeho se budete řídit. Neméně důležité je i to, na jak dlouho peníze můžete postrádat, kolik byste rádi vydělali a jaké riziko jste ochotni podstoupit. Pro různé typy investorů existují různé investiční nástroje.

Pozor, čeština si často plete spotřebu a investici! Leckdo tak řekne, že "investuje do sebe", a zaplatí si masáž nebo koupí dovolenou. Stejné je to s pořízením auta nebo skříně. To nejsou investice. Dokonce i koupě nového bytu, ve kterém chci bydlet místo podnájmu, je investicí jen částečně.

2. Co s tisícikorunou?

Pokud vám tisícovka zbyla jen jednorázově, nemá smysl se příliš trápit a stačí ji nechat na účtu. Může se vám hodit už příští měsíc. Ale pokud by vám tisíc korun po zaplacení všech účtů zbývalo pravidelně, je načase se zamyslet. Do podílových fondů lze investovat již od několika set korun měsíčně, bránu do světa podílových fondů tedy s tisícovkou měsíčně otevřete bez problémů.

Zpočátku buďte klidně opatrnější a volte konzervativnější produkty. Třeba ty, které nějakým způsobem chrání investovanou částku před většími poklesy trhu. Navíc je pravidelné spoření stále oblíbenější, protože jednu tisícovku nijak extra nepostrádáte a odložené peníze mezitím pěkně pracují pro vás.

3. S deseti tisíci jsou tu pro vás podílové fondy

Kouzlo investování už objevila řada Čechů. Podle Asociace pro kapitálové trhy vzrostl během třetího čtvrtletí loňského roku majetek ve fondech kolektivního investování o 18,46 miliardy korun na 315,94 miliardy korun. Pro opatrného nebo začínajícího investora jsou vhodné konzervativní a vyvážené fondy, případně fondy, které jsou chráněny před vlivy velkých poklesů na akciových trzích. Odvážnější a ti, kteří již investují déle, mohou využít také fondy s vyšším zastoupením akcií. A klidně i fondy plně akciové, které mohou v horizontu sedmi a více let dosáhnout zhodnocení až desítek procent.

4. Sto tisíc patřičně diverzifikujte

Čím vyšší částku chceme najednou investovat, tím důležitější roli hraje diverzifikace. Tou se rozumí takové zainvestování, aby výrazný cenový pohyb jedné akcie, dluhopisu či měny neměl výrazný vliv na celou investici. Kromě výše zmíněných konzervativních a vyvážených fondů lze do portfolia zařadit i složku, u které je výnos vyplácen pravidelně, třeba takový fond, jehož cílem je pravidelně každý rok vyplácet podíl na zisku formou dividendy.

5. Jak z jednoho milionu udělat dva

S milionem korun se nikterak nemění principy investování popsané v předchozích odstavcích, jen se rozšiřují možnosti. Je možné například uvažovat i o pořízení bytu, ze kterého vám bude plynout pronájem. Můžete si vzít hypotéku a část peněz uložit třeba v méně konzervativních fondech, abyste si vytvořili polštář, který svými výnosy možná i převýší úrokovou sazbu na zmíněné hypotéce. Tím se vaše investice dále zefektivní. Nezapomínejme ani na jiný pohled na investice. Vyplatí se i investice do nadstandardního vzdělání pro vás nebo vaše děti.

6. Kam s výhrou v loterii?

Čím více peněz máte, tím více můžete ztratit. Dobrý osobní bankéř je v tomto případě o to důležitější. Výhru je vhodné rozložit mezi podílové fondy nebo jiné cenné papíry, dále část vložit do nemovitosti a část do termínovaných vkladů. To vše je možné zkombinovat s doplňkovou investicí do některých alternativních investic, například do zlata nebo jiných komodit, do umění, veteránů a podobně. Například nejdražší Fillův obraz vydražený v Čechách se prodal za 17,5 milionu korun. Buďte ale opatrní, tyto trhy často nebývají standardizované ani nijak regulované, a na začátečníka zde proto číhá mnohem více rizik a nástrah než u klasických investic do fondů.

7. Kdo nic nedělá, může o hodně přijít

Tradiční běžné a spořicí účty dnes stěží překonávají inflaci a státní důchody vám kvalitní život ve stáří nezajistí. Přibývá tak situací, kdy je nutné spolehnout se na své vlastní dobře uložené peníze. To, zda je budete mít, záleží jen na vás.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama