Zlato, diverzifikace, současná ekonomika a osobní penzijní reforma plná investic: Nejen to nabídl letošní Cashflow Summit

Zlato, diverzifikace, současná ekonomika a osobní penzijní reforma plná investic: Nejen to nabídl letošní Cashflow Summit

| redakce

Jak se v prostředí po finanční krizi, která od základů změnila fungování finančních trhů, chovat jako drobný investor? Do čeho se vyplatí investovat a čemu se naopak obloukem vyhnout? Na tyto i mnohé další otázky poskytl odpovědi druhý ročník investiční konference Cashflow Summit. Akci jsme na Investičním webu sledovali celou sobotu živě.


To nejzajímavější z investiční konference Cashflow Summit 2015 najdete také na Twitteru Investičního webu a pod hashtagem #cashflowsummit


 

Pavel Opluštil (EURO OPERATOR): Nejcennější komodity - zdraví, čas a peníze

9.50 Problémem dnešního světa je overchoice. Vidíme lidi kolem sebe a chceme všechno. Bohužel ale často nevíme, co je pod povrchem. Můžete mít všechno, ale ne hned. Musíte být hodně pracovití a mít skvělý nápad.

9.56 Zaměstnanec má jedinou jistotu, 2-3měsíční výpovědní lhůtu, podnikatelé nemají ani to. Jako zaměstnanec ale nikdy nezbohatnete. Postarejte se nejdříve o sebe a až pak o druhé. Neomezujte ale svůj život jen na peníze. Život má stejně jako stůl čtyři nohy - peníze, zdraví, čas a seberealizaci.

 

Martin Chalupecký (podnikatel a investor): Proč je dobré diverzifikovat investice

10.12 Fenoménem dneška jsou startupy. Nikdy do nich ale neinvestujte bezhlavě. Vždy si uvědomte, jaké peníze do nich vkládáte. Je to částka, jejíž ztrátu můžete akceptovat, nebo riskujete, že přijdete o celoživotní úspory? Rozmyslete si, kolik a do čeho investujete.

10.18 Já sám využívám klasické produkty bank, investuji a mám podíl v několika firmách různého zaměření. Důležitý je potenciál. Skvělé projekty vám mohou poskytnout návratnost i v řádech stovek procent v horizontu několika let. Na startupech je krásné, že nikdy nevíte, kam se dostanete.

10.30 Hledejte si do investování a podnikání partnera, se kterým si sednete i lidsky. Investování je jako kolektivní sport. Vyhrát můžete i s týmem, který je nekonzistentní, výhru si ale v takovém případě neužijete.

 

Michal Mička (DRFG): Proč je energetika perspektivní investiční oblast?

11.28 V energetice vidíme růst zájmu o decentralizované energetické zdroje a také poptávku po využívání druhotných surovin coby zdroje elektřiny a tepla. To napomáhá i ekologii.

11.36 Decentralizované energetické zdroje dokáží výrazně srazit náklady domácností i firem na energie.

 

Michael Sonenshine (Symfonie Capital): Výzvy v peer to peer investování

12.03 Naše platforma pro P2P úvěrování se investorům snaží poskytnout co největší množství informací, aby přesně věděli, do jakého byznysu investují. Nejde jen o spojení jedné strany s druhou, dnes na sebe platformy pro P2P půjčky berou i mnohá rizika, stávají se součástí spojení dlužníka a věřitele.

12.15 V P2P platformách jsou velké rozdíly, ne všechny jsou stejně kvalitní a ne všechny s investory hrají úplně fér. Tak jako každá investice je i P2P úvěrování rizikové. Jednou investovanou částku nelze získat zpět dříve, než nadejde den jejího splatnosti.

 

Martin Šíp (SatoshiLabs): O bitcoinu a decentralizaci - příležitost, nebo fata morgána?

12.40 Bitcoinová technologie je v současnosti něco jako internet v roce 1995. Kryptoměnám se již přestávají vysmívat i firmy, které je ještě nedávno odmítaly.

12.44 Mnozí odborníci se shodují, že příležitostí bitcoinu není západní svět, ale země třetího světa. Je možné, že třetí země úplně přeskočí trh klasického bankovnictví a vrhnou se rovnou na bitcoin a jiné mobilní a on-line platební systémy.

 

Tomáš Neužil (podnikatel a externí lektor, Golden Gate): Význam zlata v portfoliu

 

Zdeněk Jorda (manažer privátního prodeje šperků a diamantů, ALO diamonds): Diamant – šperk, nebo investice?

14.46 Do diamantů je vhodné vložit kolem 10 % investičních prostředků. Čím více investičních prostředků lidé mají, tím častěji do diamantů investují. Přesto se nejedná jen o kámen pro superbohaté. Relativně pěkné kameny lze koupit i za dva tři tisíce korun. Nebudou samozřejmě prvotřídní kvality, ale dívat se na ně bude pěkně.

14.51 Nikdy nekupujte diamanty bez certifikátu. Naprostá většina laiků diamant nemá šanci rozeznat od padělku. Stejné je to i se zlatem. Nakupujte kovy u prověřených obchodníků, kteří na trhu působí deset patnáct nebo dvacet let.

 

Josef Zlamal (Studio Zlamal): Proč investovat do umění?

15.08 Raketový růst Číny se projevuje i na trhu s uměním, některá díla evropských autorů se v současnosti prodávají za takové ceny, že si je tuzemští a evropští sběratelé prakticky nemohou dovolit.

15.11 Umění chce čas. Jedná se o investici v horizontu až lidské existence, takže opravdu není kam spěchat. Dobré víno také nepoznáte po jedné nebo dvou návštěvách vinného sklepa.

15.15 Originál od Filly nebo Kupky za 5 tisíc se na Aukru prodává omylem tak jednou za pět let. Držte si odstup a nikdy nekupujte zajíce v pytli.

 

Petr Novotný (šéfredaktor, Investičníweb.cz): Česká zemědělská půda - investice, na níž se (ne)dá prodělat

15.28 Stále více české zemědělské půdy spolkne řepka na paliva. Přitom bychom na polích místo toho mohli pěstovat například pšenici. Růst poptávky po biopalivech je trend.

 

Rostislav Navrátil (soukromý trader): Moje osobní burzovní penzijní reforma

16.22 Na burze nelze zbohatnout okamžitě. Často musíte zaplatit hodně vysoké školné, když se ale v tradingu najdete, dokážete vydělat zajímavé peníze.

 

Davide Biocchi (profesionální italský trader): Od podnikání v cestovním ruchu k tradingu

16.52 Z trendů na sociálních sítích lze vyčíst mnohé. Když se podíváme třeba na data z Google Trends, dokážeme odhadnout, kdy Apple představí nový model iPhonu. Toho lze posléze využít v investování.

17.04 S akciemi je to složité. Ani já nevím, jestli je na akciích Tesly bublina, nebo ne. Akcie nekupuji, souhlasím ale s tím, že nápady a byznys Tesly jsou extrémně zajímavé.

 

Ludvík Turek (profesionální trader): Nástroje velkých hráčů

 

František Bostl (makroekonom, Colosseum): Současný svět pohledem makroekonoma

18.18 Alternativy ale nesmějí spočívat v tom, že se na ně vrhnete a všechny peníze z banky vložíte do bitcoinu. Uvažujte o trzích jinak, ale buďte obezřetní. Nesázejte všechno jen na jednoho koně.

 

Roman Dvořák (ekonom, investor, trader): Úvod do obchodování komodit

 

Pavel Kohout (ekonom, spoluzakladatel Partners): Investice v roce 2015

18.52 Pokud vezmeme v potaz, jakým tempem roste objem peněz v ekonomice, americké akcie nejsou drahé, ale naopak mají ještě nějakou rezervu. Na ceny akcií je potřeba nahlížet v kontextu, letmý pohled na jeden graf nefunguje.

reklama
reklama