Burzovní kalendář (18. 5. - 22. 5. 2015)

| redakce

Data z realitního trhu v USA, předběžné indexy nákupních manažerů v Číně, eurozóně i USA, zpřesnění vývoje HDP v Německu a pokračující výsledková sezóna. To vše v době, kdy americký akciový trh přepsal historické rekordy a výnosy z dluhopisů v eurozóně navzdory odkupům ze strany ECB rostou. Další obchodní týden bude opět všechno, jen ne nudný.

Ohlédnutí

Americké akcie se v poslední obchodní seanci uplynulého týdne držely v mírném záporu, index S&P 500 se ale udržel na dosah historického maxima, na němž zakončil čtvrteční obchodování, a v závěru ho dokonce mírně překonal. Za celý týden všechny tři hlavní indexy vykázaly první týdenní vzestup za poslední tři týdny - Dow přidal 0,45 %, S&P 500 0,31 % a Nasdaq 0,89 %.

Z makrodat investory v USA v týdnu zaujala hlavně středeční statistika maloobchodních tržeb, která však dopadla hůře, než se čekalo. Z dalších dat si investoři nenechali ujít čtvrteční dílčí data z trhu práce či páteční údaje o průmyslové výrobě a index spotřebitelské důvěry.

Maloobchodní tržby se ve Spojených státech v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, v březnu naopak o 1,1 % vzrostly. Dubnovou stagnaci způsobil zejména pokles prodeje automobilů a dalších velkých položek. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, tak naznačila, že největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí zřejmě po slabém růstu v prvních třech měsících roku nevykáže výrazné oživení.

Průmyslová výroba v USA v dubnu proti předchozímu měsíci klesla o 0,3 %, což bylo stejné tempo jako v březnu. Výroba byla nižší už pátý měsíc za sebou, zejména kvůli propadu těžby ropy a plynu. Čísla tak naznačují, že slabý zpracovatelský a těžařský průmysl zůstávají výraznou brzdou ekonomického růstu země a stejně jako statistika tržeb maloobchodních prodejců nepůsobí dvakrát příznivě.

Evropské akcie za sebou mají naopak ztrátový týden. Britský FTSE 100 za celý týden odepsal 1,15 %, německý DAX klesl o 2,24 % a francouzský CAC 40 za pět obchodních dní oslabil o 1,89 %.

V Evropě trhy na začátku uplynulého týdne sledovaly zasedání britské centrální banky, rozhodnutí ponechat měnovou politiku beze změny se nicméně všeobecně očekávalo. Z makrodat investory zaujaly statistika britské průmyslové výroby, německá inflace a HDP a také zpráva o vývoji ekonomiky eurozóny.

Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla meziročně o 0,7 % oproti 0,1% růstu v únoru, produkce zpracovatelského sektoru se zvýšila o 1,1 % po 1,2% růstu v únoru. Meziměsíčně růst průmyslové výroby zrychlil na 0,5 % z únorových 0,1 %, čekala se stagnace. Produkce zpracovatelského sektoru se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %, o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo, a stejně jako v únoru.

Meziroční míra inflace v Německu se v dubnu dále zvýšila a dosáhla 0,5 % proti březnové úrovni 0,3 %. Cenová hladina se proti březnu nezměnila. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie o 0,1 % klesly. Meziročně pak inflace v tomto měření zrychlila na 0,3 % z březnových 0,1 %.

Pod drobnohledem v týdnu zůstala řecká dluhová krize. Dohody o další finanční pomoci se sice Řecku stále nepodařilo dosáhnout, pozitivní ale bylo, že země dala dohromady 750 milionů eur a den před jejich splatností je odeslala Mezinárodnímu měnovému fondu, i když kvůli tomu podle dvou zdrojů z řecké vlády musela sáhnout na rezervy, které u fondu má. Řecký premiér Alexis Tsipras po neúspěšných pondělních jednáních s věřiteli řekl, že se o prolomení patové situace musejí zasloužit Evropská unie a MMF, protože Atény již nabídly všechno, co mohly.

Další vývoj řecké krize je tak značně nejistý. Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise již země bez další finanční pomoci vydrží jen zhruba dva týdny, zatím se ale zdá, že jsou obě strany neoblomné a nejeví ochotu dělat kompromisy, bez kterých podle analytiků řešení krize nalézt nelze.

Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří Skutečným důvodem, proč se Evropa Řecka nikdy nevzdá, je snaha zabránit Rusku v získání většího ...

Český index PX za celý týden ztratil 0,2 % a pátek zakončil na 1 025,94 bodu. Hlavním tématem na domácím trhu byla pokračující výsledková sezóna, investoři se také chystají na rozdělení společnosti O2 Czech Republic.

ČEZ zveřejnil své výsledky za 1Q2015 v úterý. Samotná čísla lehce zaostala s provozním ziskem EBITDA na úrovni 19,2 miliardy Kč (-9,8 % meziročně, čekalo se 20,1 miliardy Kč). Management navrhl hrubou dividendu 40 Kč na akcii (6,2% dividendový výnos). Titul zakončil páteční seanci na úrovni 637 Kč (za týden +0,2 %).

Ve středu zveřejnila čísla za 1Q2015 O2 Czech Republic. Poslední sada čísel za nerozdělenou společnost investory příjemně překvapila s provozním ziskem EBITDA 4,3 miliardy Kč (meziročně +25,6 %, čekaly se 4 miliardy). I při zohlednění oddálení některých nákladových položek do dalších období (marketingová kampaň) byly tržby pozitivním překvapením. Nicméně pozitivní efekt solidních výsledků byl eliminován oznámením MSCI o vyřazení titulu z indexů v návaznosti na rozdělení společnosti. Efektivně (z tržního pohledu) proběhne vyřazení k 27. květnu, s emisí bude pozastaveno obchodování 28. a 29. května právě z důvodu rozdělení. Titul zakončil týden na 180 Kč (-15,5 %).

Rovněž ve středu zveřejnila data za první kvartál společnost NWR. Relativně pozitivně překvapila na provozní úrovni EBITDA se ztrátou 2,4 milionu EUR (čekalo se -13,6 milionu). Nicméně vyšší než očekávaný úbytek hotovosti víceméně eliminoval pozitivnější vyznění výsledků. Titul zakončil týden na 0,26 Kč (+4 %).

Pivovary Lobkowicz ve čtvrtek zveřejnily tržby a produkci za 1Q2015. Tržby dosáhly 243,5 milionu Kč. Titul zakončil obchodní týden na 179 Kč (+0,5 %).

Nejvíce ztrátovou akcií v uplynulém týdnu byla O2 C.R., naopak nejvíce rostoucím titulem byl Pegas Nonwovens (+4,9 %). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace, management pouze navrhl dividendu 1,15 EUR na akcii, což se čekalo. Za pokračujícím růstem může být spekulace o potenciálním zařazení titulu do indexů MSCI namísto vyřazované O2. Tato informace ale zatím nebyla potvrzena.

Americké akcie v pátek nepatrně posílily a S&P 500 stanovil další rekord. V plusu tak indexy zakončily i celý týden Americké akcie v pátek nepatrně posílily a S&P 500 stanovil další rekord. V plusu tak indexy zakončily i celý týden Americké akciové indexy se po většinu páteční obchodní seance držely v mírném záporu, index S&P ... Evropské akcie zakončily týden mírným oslabením, za týden odepsaly zhruba procento Evropské akcie zakončily týden mírným oslabením, za týden odepsaly zhruba procento V pátek na trhy nepříznivě působila slabá makrodata z USA, v západní Evropě byl kalendář ... Pražská burza v pátek mírně posílila, neodvrátila ale týdenní pokles Pražská burza v pátek mírně posílila, neodvrátila ale týdenní pokles Index PX v pátek přidal 0,7 %, za celý týden ale odepsal 0,20 %.
  • 1
  • 2
reklama
reklama