Zemědělské komodity: Aktuální pohled nejen na snídaňové menu

| Ľuboš Mokráš

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny rostou. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.

K nejživějším pohybům dochází momentálně u ceny pšenice. Část volatility u eurové ceny jde na vrub pohybu kurzu eura k dolaru. Zbytek má původ v USA, kde kombinace negativního vývoje počasí a zavírání krátkých pozic vedla k poměrně výraznému růstu ceny.

Ceny pšenice na burze Euronext (v EUR za tunu)
Ceny pšenice na burze Euronext (v EUR za tunu)Zdroj: Bloomberg

Pohyb ceny pšenice se v malé míře přenesl i na cenu kukuřice, zatímco cena sóji především kvůli vysokým zásobám stagnuje až mírně klesá. Růst ceny kukuřice omezuje zatím příznivý postup jarních prací v USA.

Relativní vývoj dolarových cen hlavních zemědělských komodit na burze CBOT (v %)
Relativní vývoj dolarových cen hlavních zemědělských komodit na burze CBOT (v %)Zdroj: Bloomberg

Nadměrné deště a riziko krátkodobých záplav ohrožují výnosy a kvalitu pšenice v klíčových oblastech USA. Spekulanti reagují zavíráním krátkých pozic, což vede ke krátkodobé tržní nerovnováze a prudkému růstu ceny.

Rusko mezitím o měsíc a půl dříve, než bylo plánováno, zrušilo vývozní daně na export pšenice, což by mohlo vést k vyšší nabídce pšenice na světovém trhu. Rusko bylo loni čtvrtým největším světovým exportérem pšenice. Ruské ministerstvo zemědělství odhaduje, že by zrušení vývozních cel mohlo navýšit exporty až o milion tun.

Sója: Tlak z Brazílie

Kvůli relativně nízkým cenám a růstu nákladů (vyšší úroky, slabší měna) zastavují brazilští farmáři rozšiřování ploch osetých sójou. To trvalo nepřetržitě předchozích osm let a celková plocha určená pro pěstování sóji se v tomto období zvětšila o 11 milionů hektarů. Brazílie je po USA druhým největším pěstitelem a exportérem sóji, letos čeká úrodu 95 milionů tun.

Obří epidemie ptačí chřipky v USA pokračuje, což vede k rychlému růstu cen vajec. Například u vajec prodávaných restauracím v kapalné formě (zbavených skořápek; v USA se tak zpracovává zhruba třetina vyprodukovaných vajec) stoupla cena za poslední tři týdny na dvojnásobek. Ptačí chřipka zatím postihla více než 33 milionů kuřat a krůt. Iowa, jeden z největších producentů vajec v USA, přišla o 40 % nosnic. Americká vláda očekává, že letos poprvé od roku 2008 letos klesne produkce vajec. V USA se ročně vyprodukují drůbež a vejce v hodnotě 48 miliard USD.

El Niño opět na scéně?

V oblasti Tichého oceánu by podle amerických meteorologů prakticky jistě mělo dojít k vytvoření klimatického fenoménu El Niño, který by měl trvat po celé léto s možností prodloužení až do konce roku. Podle meteorologů však trvá značná nejistota ohledně síly tohoto jevu. Tato situace zvyšuje pravděpodobnost silných dešťů v jižní části USA a v Jižní Americe a silných veder v jihovýchodní Asii.

Ohrožena může být zejména úroda rýže. Podobná situace v letech 2009 a 2010 vedla k výraznému růstu cen cukru, kakaa a pšenice. Předpověď meteorologů zatím ovlivnila hlavně ceny kakaa, a to kvůli obavám ze sucha v západní Africe.


Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat on-line na Investičním webu.

reklama
reklama