Aktuálně z Řecka: Pomoc bankám podle MMF není v ohrožení, i tak ale peníze rychle docházejí

| redakce

Na trhy se v posledních týdnech vkrádá strašák odchodu Řecka z eurozóny. Občas téma rezonuje hlasitěji, jindy ustupuje ve světle jiných událostí nebo naděje vzbuzujících komentářů evropských politiků.

Řecko podle MMF nemá dostatek prostředků, aby uhradilo červnovou splátku úvěru, a podle ECB řeckým bankám začíná docházet kolaterál, tedy aktiva, proti kterým mohou od ECB půjčovat skrze pohotovostní systém ELA. Podle úterních informací by centrální banka počkala a nezkomplikovala okamžitě přístup řeckých bank k penězům z ELA, pokud by snad Řecko mělo v červnu problémy se splátkami v řádných termínech. ECB by zvážila rizika, ale na rozhodnutí by si ponechala dostatek času.

Kolik že mají Řekové v červnu splatit?

Pokud nedojde dříve k nějaké dohodě s věřiteli, Řekové se v první polovině června celkem "prohnou".

Posted by investicniweb.cz on 18. květen 2015

Mimochodem, konec června je i termínem pro finální dohodu s věřiteli, na tom se obě strany dohodly v únoru. Řecku tedy zbývá jen několik týdnů na dosažení kompromisu. Aténští politici to mají celkem těžké - na jednu stranu musejí zachovat tvář před svými voliči, a na druhou vidí, že ECB ani Evropská unie nehodlají příliš ustupovat. A řečtí zaměstnanci a důchodci čekají na mzdy, respektive penze.

Řecká vláda opakuje, že nepřipustí snížení mezd státních zaměstnanců a penzí, ačkoli právě to požadují zahraniční věřitelé. Řecký ministr financí a v posledních týdnech již pouze člen vyjednávacího týmu Janis Varufakis v týdnu uvedl, že je dohoda velice blízko. Evropský komisař pro měnové záležitosti Pierre Moscovici dodal, že Řecko začalo být konstruktivnější (v otázce privatizací), ale že čas běží a v otázce reforem trhu práce jsou vidět zatím jen "slibné signály". Dohody podle něj musí být dosaženo do konce května.

"Ponechme stranou analýzu slov obou politiků. Řecko je na mizině a pod rukama se mu hroutí bankovní sektor," píše v úterní poznámce pro klienty hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. "Prostřednictvím ELA, tedy mimořádného dodávání likvidity, půjčuje ECB řecké centrální bance, která peníze zpřístupňuje řeckým bankám. Proč? Protože běžní Řekové nečekají, jak politické vyjednávání dopadne a houfně vybírají své peníze z bank."

Vklady v řeckých bankách (v miliardách EUR)
Vklady v řeckých bankách (v miliardách EUR)

Za první kvartál to bylo zhruba 15 % vkladů. "Pokud výběry pokračují obdobným tempem, od začátku roku bude v řeckých bankách asi o čtvrtinu méně depozit," pokračuje Navrátil. "Dosud potřebovaly řecké banky v rámci ELA 80 miliard EUR. Banky ale samozřejmě musejí dát do zástavy kolaterál. Podle aktuálních podmínek ECB mají řecké banky k dispozici celkem asi 95 miliard EUR. A zhruba od dvě miliardy roste poptávka po ELA každý týden."

Limit tak bude za stávajících podmínek vyčerpán někdy na konci června, a to jen pokud dále nezrychlí odliv depozit. "Ano, ECB by mohla ELA navýšit, ale nyní spíše uvažuje o zpřísnění požadavků na kolaterál, což by znamenalo pokles kapacity z 95 pod 90 miliard EUR," uzavírá Navrátil. Hraje se tedy o hodně.

reklama
reklama