Co musíte ráno vědět (20. května)

| redakce

Jak v úterý navázaly na pondělní rekordy na Wall Street burzy v Evropě i Spojených státech, která evropská země se ocitla poprvé od 60. let v deflaci a jak bude vypadat Michael Fassbender v roli Stevea Jobse? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po pondělní rekordní seanci hledaly v úterý směr

Americké akciové trhy po výstupu na nové rekordy zůstávaly v úterý bez větších změn, index Dow však přesto o něco posunul zavírací rekord. Ztráty utrpěly zejména energetické tituly, kterým uškodil pokles cen ropy. Dow připsal 0,07 % a posunul pondělní zavírací rekord 18 298,88 bodu na 18 312,39 bodu. Naproti tomu index S&P 500 ztratil 0,06 % a technologický Nasdaq 0,17 %. V indexu Dow se dařilo především akciím společností McDonald's, DuPont a American Express, ztrácely naopak akcie společností Wal-Mart a Home Depot poté, co firmy zveřejnily hospodářské výsledky za první kvartál.

Znemožní rostoucí úrokové sazby pokračování americké akciové rally?

Nesnažte se zachytit současnou rally, akcie mají před sebou nebezpečné měsíce. Do konce roku ale trh posílí

2. Evropské akcie v úterý pozitivně zareagovaly na zprávu o rozšíření kvantitativního uvolňování ze strany ECB

Evropským akciím v úterý pomohly nahoru opět automobilky, stejně jako v pondělí. V úterý však navíc trh pozitivně zareagoval na zprávu o tom, že Evropská centrální banka navýší před prázdninami program kvantitativního uvolňování. Náladu na trzích nezchladily pesimisticky vyznívající index ZEW ani nečekaný propad Británie do deflace. Britský FTSE 100 připsal 0,38 %, francouzský CAC 40 2,09 % a německý DAX 2,23 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidával 1,7 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu s výjimkou sektoru základních materiálů. Akcie automobilek v úterý vyskočily nejvíce za poslední dva měsíce. Volkswagen a Renault posilovaly o více než 5 %. Pozitivní náladu podpořila i zpráva o tom, že prodeje aut v Evropě v dubnu vzrostly dvacátý měsíc v řadě.

Světová ekonomika se může potopit jako Titanic

Pět minut slávy pro eurozónu? Ale ano, přejme jí to

3. Pražská burza v úterý posilovala, objem obchodování byl však utlumený

Index PX v úterý připsal 0,88 % na 1 031,25 bodu. Objem obchodů nedosáhl ani půl miliardy korun. Téměř polovinu zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které zakončily v podstatě na zelené nule navzdory zvýšení doporučení ze strany Erste Group Bank. Analytici z České spořitelny v úterý zvýšili investiční doporučení na akcie energetické společnosti ČEZ na "akumulovat" z "držet". Dvanáctiměsíční cílovou cenu zvýšili na 728 Kč z 698 Kč za akcii. Akcie podle nich bude podporovat zejména výhled solidní dividendy.

Bankovní tituly se obchodovaly smíšeně - Komerční banka zakončila lehce pod nulou, zatímco Erste Group Bank zpevnila o 1,74 %. Akcie společnosti O2 C.R. v úterý připsaly 2,32 % poté, co na ně Citigroup zvýšila investiční doporučení po výprodejích na "buy/high risk".

Likérka Stock Spirits v úterý ráno zveřejnila komentář k vývoji svého hospodaření. Jako obvykle společnost nezveřejnila detailní informace, ale pouze poskytla kvalitativní hodnocení situace. Podle společnosti budou výsledky za 1. pololetí letošního roku velmi slabé, firma nicméně očekává postupné zlepšování ve 2. pololetí 2015. Akcie na zprávu reagovaly posílením o bezmála 4 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Otevřená zpověď čerstvého eurokrata: Luděk Niedermayer o svém působení v Evropském parlamentu

4. Očekávané události

V noci na středu vyjde v Japonsku klíčová zpráva o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí, Austrálie přidá index spotřebitelské důvěry, Německo odtajní index výrobních cen a Řecko výsledek běžného účtu. Britská centrální banka prozradí, kolik jejích členů na posledním hlasování o měnové politice zvedlo ruku pro zachování úrokových sazeb na současných úrovních, a ECB čeká zasedání, na kterém se však nebude hlasovat o měnové politice. V zámoří vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy. Během dne budou investoři čekat na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky a sledovat budou též projev Charlese Evanse z chicagského Fedu. Hospodářská čísla za první čtvrtletí ve středu ráno zveřejní pojišťovna VIG. Podle Milana Vaníčka z J&T Banky nelze očekávat výraznou reakci trhu, čísla o hospodaření firmy bývají velice konzervativní. "Stěžejní bude pro titul do konce měsíce spíše vyřazení z rakouského indexu MSCI," uvedl analytik. V USA čísla za první čtvrtletí odtajní Lowe's Cos a Salesforce.com a v Evropě kromě VIG ještě například Marks & Spencer Group. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zahájená výstavba ve Spojených státech v dubnu vyskočila na nejvyšší hladinu od listopadu 2007

Zahájena výstavba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 20,2 % na celoroční tempo 1,14 milionu jednotek, což je nejvíce od listopadu 2007. Očekával se mírnější nárůst na 1,018 milionu jednotek z 944 tisíc v předchozím měsíci (revidováno z 926 tisíc). Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 10,1 % na 1,143 milionu anualizovaně po 5,4% propadu na 1,042 milionu v březnu, očekával se jen mírný 2,2% růst.

6. Deutsche Bank zkoumá možnost částečného odchodu z Británie

Německá banka Deutsche Bank se začala připravovat na možný odchod Británie z Evropské unie. Mluvčí peněžního ústavu podle agentury Reuters oznámila, že společnost ustavila pracovní skupinu, která bude uvažovat o přesunu některých operací do Německa nebo do jiných zemí eurozóny v případě, že Británie opustí osmadvacítku. Referendum o setrvání země v unii slíbil konzervativní premiér David Cameron v kampani před květnovými volbami, které jeho straně přinesly vítězství.

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v květnu výrazně zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v květnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 41,9 bodu z dubnových 53,3 bodu. Očekával se přitom pokles pouze na 49 bodů. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 65,7 bodu z dubnových 70,2 bodu, čekal se pokles na 68 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo, když index spadl na 61,2 bodu z 64,8 bodu v dubnu.

8. Varufakis čeká dohodu mezi Řeckem a věřiteli během týdne

Řecký ministr financí Janis Varufakis očekává uzavření dohody s věřiteli o uvolnění zbytku dohodnutého úvěru výměnou za reformy během týdne. Atény v ní ale nepřistoupí na věci, které jsou pro levicovou vládu nepřijatelné. Varufakis to řekl v pondělním večerním rozhovoru v soukromé řecké televizi Star TV.

9. Cœuré (ECB): Kvantitativní uvolňování zrychlíme nyní, ještě před prázdninovým útlumem na trzích

Evropská centrální banka v květnu a červnu dočasně posílí nákupy dluhopisů, kterými podporuje hospodářský růst v eurozóně. To ji umožní snížit nákupy v červenci a srpnu, kdy je aktivita na dluhopisových trzích slabší, a udržet přitom jejich průměrný měsíční objem na plánované úrovni. Řekl to člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré.

10. Spojené království se poprvé od roku 1996 ocitlo v deflaci

Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v dubnu nečekaně meziročně klesly o 0,1 %, očekávala se přitom stagnace, stejně jako v březnu. Země se tak poprvé od roku 1996, kdy se záznamy začaly sledovat, ocitla v deflaci. Podle dřívějších historických dat klesla inflace ve Spojeném království meziročně do záporného pásma dokonce poprvé od roku 1960, a to především kvůli poklesu cen potravin a energií. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 %, tedy nejnižší hodnotu od roku 2001. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,3 %.

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se v dubnu zastavil

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Společnost Universal Studios zveřejnila první trailer nového filmu o Stevu Jobsovi

reklama
reklama