Stoupl si před publikum a vyděsil ho k smrti: Kdo odvrátí armagedon v době, kdy se zkázonosná zařízení prodávají na internetu vedle knih a jogurtů?

| Andrej Rády

Jay Walker z Patent Properties, zakladatel Priceline a majitel více než 600 amerických patentů, na začátku května na jedné investiční konferenci v New Yorku vystoupil s celkem neotřelým poselstvím.

Walker předstoupil před publikum, zvedl nad hlavu dron (bezpilotní letoun), který koupíte na Amazonu za 500 USD, a zeptal se: "Co se stane, když někdo vezme takovýto dron, nebo dva, nebo třeba dvě stě, a nenapadne ho nic lepšího než je naložit biologickými zbraněmi?" Ty se také dají sehnat on-line, ujistil všechny, kdo by snad váhali. "I když ne tak snadno," doplnil.

20 liber antraxu by podle něj dokázalo najednou zabít miliony lidí. Připomněl v této souvislosti jednu japonskou sektu, která byla v roce 1993 velice blízko vyrobení antraxu a zavraždění půl milionu lidí; omylem tehdy vyrobila vakcínu na toto onemocnění, objednala si totiž špatnou ingredienci z laboratoří v Iowě. "Tehdy spoustu životů zachránila jazyková bariéra," uvedl Walker.

Svět je v současnosti obmotán sítí sociálních médií, na nichž se panika šíří rychleji než kdy v minulosti. Dezinformace a nepřesné informace mohou rychle zaplavit internet a paralyzovat celá města a ekonomiky v rekordně krátkém čase. "Žijeme v době tisíců potenciálních černých labutí," varoval uznávaný podnikatel. "Vlády ztrácejí kontrolu."

"Rovnice nebezpečí" podle Walkera vypadá zhruba následovně:

(Biologické zbraně + drony) × sociální média = vysoký potenciál (ekonomického) kolapsu

Walker dal jasně najevo, že na řešení celého problému nepřijdou politici (zdravíme do Strakovy akademie, kde minimálně jeden politik řeší hlavní světová témata), mělo by organicky vzejít od lidí samotných. Je otázka, zda v době hluboké ekonomické nejistoty, geopolitických rizik a rozkvětu terorismu v podání náboženských fanatiků není podobná úvaha spíše poslední fackou naději než nadějí samotnou. Snad ne, synovi je rok a půl.

Zdroj: The Reformed Broker

reklama
reklama