Světová ekonomika se může potopit jako Titanic

| redakce

Hlavní ekonom HSBC Stephen King varuje před novou recesí. Ve svém dopise klientům píše: "Světová ekonomika je jako zaoceánský parník bez záchranných člunů. Pokud udeří další recese, vypukne boj o přežití jako na Titaniku."

Zatímco předešlá oživení umožňovala centrálním bankéřům a politikům doplnit munici, toto oživení - jak v USA, tak kdekoli jinde - se odlišuje právě nedostatkem doplňovaných nástrojů k řešení případné další krize.

Hlavní problém se skrývá v tom, že během všech recesí od 70. let klesly sazby Fedu minimálně o 5 procentních bodů. Tento tradiční druh stimulace je pro případ budoucí krize aktuálně ze hry (a i proto pnutí velké části guvernérů Fedu začít sazby zvyšovat). King upozorňuje na skutečnost, že během aktuálního oživení výnosy amerických státních dluhopisů nerostly a rozpočtový deficit významněji neklesl.

Co by mohlo spustit další recesi?

King zdůrazňuje čtyři věci:

  • Růst mezd ohrozí zisky firem a sníží jejich podíl na americkém HDP (nepomáhá tomu také přetrvávající nízká produktivita). Domácnosti a podniky ztratí důvěru v ekonomiku a splaskne "akciová bublina", s čímž se ceny aktiv zřítí z útesu.
  • Nebankovní finanční instituce jako pojišťovny a penzijní fondy budou stále větší měrou neschopné dostávat závazkům. Způsobí to vysokou poptávku po likviditě, což urychlí výprodeje aktiv navzdory tomu, že se nabídka nebude setkávat s poptávkou. To spustí recesi.
  • Zesílí rizika, se kterými Fed nic nezmůže (mimo jiné možnost, že čínská ekonomika a její měna zkolabují). Nízké ceny komodit mohou také přispět ke krizi na různých rozvíjejících se trzích, stejně jako silný americký dolar.
  • Fed může vyvolat další recesi příliš brzkým zvýšením úrokových sazeb, čímž by zopakoval chyby ECB v roce 2011 a Bank of Japan v roce 2000.

Zdroj: HSBC

reklama
reklama