Americké banky o ropě: Surovina bude levnější a těžaři budou propouštět

| redakce

Americká banka Goldman Sachs snížila svůj výhled cen ropy na dalších pět let. Morgan Stanley, další významná investiční banka, očekává, že pokles cen ropy povede k "očištění" amerického těžebního průmyslu zaměřeného na břidlicová ložiska a k jeho "zefektivnění". Tato slova v žargonu bank znamenají většinou propouštění.

Goldman Sachs minulý týden snížila svůj výhled cen ropy na roky 2016-2020. Těžba z amerických břidlic bude podle banky efektivnější (vyšší produkce) a OPEC se neodhodlá k významnému omezení vlastní těžby. Ropy tedy bude nadále nadbytek.

Pro letošní rok ale Goldman Sachs výhled cen ropy mírně zlepšila, a to na průměrných 58 USD na barel v případě ropy Brent (z 52 USD) a na 52 USD na barel u americké ropy WTI (ze 48 USD). Pro následujících pět let očekává udržení spreadu cen Brentu a WTI okolo 5 USD na barel.

Již 12. května banka varovala, že aktuální oživení na trhu s ropou je dočasné a předčasné. K nalezení rovnováhy na trhu bude podle ní potřeba ještě další pokles cen. Letos je přitom ropa jednou z tržních hvězd se zhodnocením okolo 15 %.

Konec břidlicového boomu?

Podle Morgan Stanley je břidlicová revoluce v těžbě ropy v USA minulostí. Už zkrátka nestačí "navrtat zem a čekat". Podle analytiků z banky, kteří se nedávno na jedné konferenci setkali s mnoha představiteli ropného průmyslu, jsou těžební i další firmy v sektoru připraveny bojovat s poklesem cen ropy lepší efektivitou.

"Firmy přiznávají, že je potřeba řešit neefektivity vzniklé ve zlatých časech těžby z břidlic a usadit celý sektor na pevnější základy," píše se v pondělní zprávě Morgan Stanley. "Budou se hledat nová technologická řešení a přístupy, což povede k rozvoji odvětví cestou, která by možná bez propadu cen ropy zůstala neobjevena."

To zní vlastně docela dobře, pro celý sektor celkem jistě. Horší to ale bude pro průměrného zaměstnance v ropném průmyslu. Efektivnější provoz nezřídka bývá pouze eufemismem pro propouštění. "Cílem firem bude zlepšení hospodaření, ne opětovné navyšování produkce za každou cenu," doplňuje Morgan Stanley. "Kapitálové investice těžařů budou navíc napříště spíše financovány z provozního cash flow, ne jako dosud z velké části novými půjčkami. Obnova produkce tedy nejspíše nebude tak masivní, jak část trhu očekává."

Zdroj: Goldman Sachs, Morgan Stanley, Reuters

reklama
reklama