Rally všemu navzdory? Vysvětlení burzovního grafu, nad kterým by si běžný smrtelník mohl lámat hlavu

| redakce

Na trhu je stále patrnější divergence mezi výkonností akcií a toky peněz v akciových fondech. Graf z dílny Bank of America Merrill Lynch ukazuje, že americké akciové fondy zažily letos velký odliv peněžních prostředků, zatímco ceny akcií šplhají na nová maxima.

Zůstává otázkou, kde jsou peníze, které byly z fondů vyzvednuty, nyní zainvestovány. Na druhé straně není jasné, jaká síla táhne akcie vzhůru. Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch ale přichází s možnou odpovědí.

"Americké akciové fondy utrpěly v letošním roce zatím 100miliardový odliv prostředků. Index S&P 500 však podává slušný výkon a útočí na nové rekordy. Klienti nakupují evropské a japonské akcie na úkor akcií amerických, což se projevuje v odlivu peněz z akciových fondů. Robustní výkonnost indexu ale mohou udržovat nákupy suverénních fondů, penzijních fondů a centrálních bank, tedy investorů, jejichž obchody nejsou ve statistice pohybu peněz v akciových fondech zahrnuty. Přetrvávající nízké očekávané zisky z investování do dluhopisů zůstávají motorem dlouhodobé rotace do akcií," píše Hartnett.

Vysvětluje také, že odliv kapitálu z akcií je negativní předzvěstí pro výkon akcií samotných. Již v předešlé zprávě klientům varoval před blížící se korekcí na akciovém trhu. Doporučuje proto investorům letos raději omezovat rizika než maximalizovat výnosy. "Radíme prodávat riziko, dokud je trh silný, a nakupovat volatilitu, dokud je na nízké úrovni. Obhajujeme větší podíl hotovosti a doporučujeme do portfolia doplnit zlato," uzavírá Hartnett.

Pokles toků do amerických akciových fondů vs. růst indexu S&P 500
Pokles toků do amerických akciových fondů vs. růst indexu S&P 500

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

reklama
reklama