Ekonomický výhled Citigroup s dopady na forex: Uvolněná měnová politika, vyšší sazby v USA na konci roku, obecně nízká inflace a v Česku vyšší růst

| redakce

Aktuální ekonomický výhled analytiků ze Citigroup.

Globální růst zůstává mírný a je zklamáním v porovnání s očekáváními z před několika málo měsíců. "Tento měsíc jsme snížili prognózy růstu HDP pro rok 2015 pro Jižní Koreu a Indonésii a opět mírně i pro USA, což bylo kompenzování lepším výhledem pro ČR nebo Rumunsko," píše se ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek. "Celkově tedy letos čekáme růst světového HDP (v běžných měnových kurzech) o 2,7 %, loni to bylo 2,8 %. Nadále čekáme vyšší růst v roce 2016 (+3,5 %)."

Globální růst ale v posledních letech opakovaně nenaplnil prognózy Citi. "Obáváme se, že rizika pro globální prognózu jsou pravděpodobně nakloněna směrem dolů. Stále se nám celkem líbí eurozóna, kde jsou naše odhady nad konsenzem," pokračují analytici. "Slabost růstu v USA v prvním kvartálu považujeme za dočasnou, ale i tak jsou růstové vyhlídky americké ekonomiky jistě skromnější než velkolepé."

Čínská ekonomika je podle Citigroup pravděpodobně výrazně slabší, než uvádějí oficiální údaje o růstu HDP. Další zpomalení je podle banky v blízkém období pravděpodobné, protože v posledních letech došlo k posílení reálného kurzu čínské měny, nedávno vzrostly i reálné úrokové sazby.

Nízká inflace a uvolněná měnová politika

Prostředí nízké inflace zřejmě ve vyspělých ekonomikách přetrvává. U většiny rozvinutých ekonomik asi nebude meziroční tempo spotřebitelských cen dále klesat a později v letošním roce je pravděpodobné jeho zvýšení. Ovšem nejvíce rozvinuté ekonomiky pravděpodobně v příštích několika letech budou čelit přetrvávající nízké inflaci odrážející dezinflační vnější podmínky a mírný růst mezd a jednotkových mzdových nákladů způsobený přetrvávající stagnací a strukturálními změnami na trhu práce.

Citigroup stále očekává uvolnění měnové politiky v řadě ekonomik a předpokládaný termín zvýšení úrokových sazeb Fedu ponechává na 4Q2015. "V této souvislosti čekáme v letošním roce další uvolnění měnové politiky ve Švédsku, Austrálii, Norsku a Japonsku a snížení úrokových sazeb v nadcházejících čtvrtletích ve všech čtyřech zemích BRIC a v celé řadě dalších rozvíjejících se ekonomik," stojí v květnovém výhledu Citigroup. V případě Číny bude podpůrná politika zřejmě zahrnovat různé formy kreditního uvolnění a navýšení rozvahy, přičemž rizika jsou prý na straně většího uvolnění, než s čím počítá základní scénář Citi.

"Stále očekáváme první zvýšení základní sazby Fedu ve 4. čtvrtletí letošního roku a v případě Bank of England ještě později. Obě centrální banky ale mohou zpozdit zpřísnění (či ho provést mírněji), pokud by zklamání na úrovni ekonomického růstu v 1Q2015 měla pokračovat a nebo vnější dezinflační síly zesílí," doplňuje Citigroup.

ČR: Robustnější růst nepotrvá dlouho, ČNB zůstane v klidu

V případě Česka banka zvyšuje výhled růstu HDP v roce 2015 na 3,4 % meziročně z původních 2,7 %. Lepší výhled odráží vyšší než očekávaný růst v 1Q2015 (+2,8 % mezikvartálně vs. predikce Citi +1 %). "Ve druhém čtvrtletí vyhlížíme korekci a pak růst v průměru o 0,8 % ve 3Q a Q4. Pro rok 2016 jsme výhled ponechali beze změny na mezičtvrtletní bázi, vyšší základna ovšem asi sníží meziroční tempo růstu HDP na 2,9 % z původních 3,2 %," uvádějí analytici.

Predikci silnějšího růstu HDP nevnímá banka jako signál pro zásadní změnu politiky ČNB, jelikož vyšší růst eliminuje dezinflační rizika, a bavíc stále existují rizika směrem k nižšímu růstu HDP. Predikce ČNB počítá s opuštěním intervenční hladiny 27 EUR/CZK v roce 2017. "Prozatím tedy ponecháváme své očekávání ohledně opuštění intervenční hladiny na 4Q2016," uvádí Citi. Kombinace pozitivního překvapení u HDP a vývoje spotřebitelských cen asi krátkodobě podrží EUR/CZK pod 27,5 s ohledem na snížené riziko zvýšení intervenční hladiny ze strany ČNB.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama