Ochutnávka z portfolií velkých fondů: Na co sází Stephanie Sutton z Fidelity?

| Roman Chlupatý

V technologiích i ve zdravotnictví sázíme na staré a mnohými podceňované známé, jako jsou Microsoft či Pfizer. V sektoru energetiky se nám naopak líbí motory břidlicové revoluce, říká exkluzivně pro náš web investiční ředitelka z Fidelity Worldwide Investment Stephanie Sutton. V rámci ochutnávky toho, co fondy Fidelity také nakupují, zmínila dále Wal-Mart, Bank of New York Mellon nebo firmy těžící z Obamacare.

Technologie: Sázíme na staré psy, jako je Microsoft. Facebook a spol. jsou nyní předražené

V technologiích máme zainvestováno poměrně hodně. Preferujeme spíše staré technologické firmy před novými. Příkladem mohou být Oracle, Cisco Systems nebo Microsoft. I tyto společnosti nabízejí nové věci, Oracle a Microsoft mají například solidní cloudové služby, které trh stále nedocenil. Namísto toho je nadšený z menších startupů, z nichž některé jsou podle nás jen přefouknutá bublina. Facebook, Twitter a další jsou nyní nadhodnocené.

Co se Applu týče, jsme LONG, máme ale určité obavy o udržitelnost marží. Apple se podle našeho názoru stal spotřebitelskou firmou a přestává být vyloženě technologickou společností. iPhone 6 to úplně nepotvrdil, to je pravda, jde o obrovský úspěch. Hodinkám iWatch nicméně tolik nevěříme, podle nás se telefonům samotným nevyrovnají. Kdo ví, možná jsme prostě jen příliš staří na podobné věci. Jako titul zařazený mezi spotřebitelské firmy přitom firma závisí na každém novém produktu, takže případný neúspěch iWatch by mohl být problém. A v případě tabletů se na Apple konkurence již prakticky dotáhla.

Spotřební zboží: Utrácet začínají i chudší, Wal-Mart a další by z toho měly těžit

Američtí spotřebitelé začínají více utrácet. Donedávna to bylo patrné zejména v segmentu luxusního zboží, nyní už to pociťují v podstatě všechny typy maloobchodníků. Například Wal-Mart by měl z toho v nejbližší době těžit, nám se proto jako investice líbí. Dalším titulem na našem seznamu v tomto sektoru je Best Buy. Podle nás by mohl lépe oslovovat svou cílovou skupinu, jeho úspěch je tak podmíněn určitou restrukturalizací. Pokud se podaří, společnosti by mohly růst marže.

Zdravotnictví: V kurzu jsou podceňovaná tradiční jména, sázíme na pozitivní dopady Obamacare

Aktuálně nesázíme na biotechnologické společnosti, ocenění v tomto sektoru (nejen) podle nás dosáhlo poměrně vysoké úrovně. Líbí se nám některá tradičnější jména, držíme například akcie Eli Lilly a Pfizeru. Myslíme si totiž, že to, na čem pracují, má mnohem větší potenciál, než se obecně očekává.

Stejně tak máme nakoupeno poměrně dost firem, které mají expozici na zdravotnickou reformu známou jako Obamacare. Jde například o managed care organizace (firmy dohlížející na náklady, efektivitu a kvalitu – pozn. aut.) a firmy spojené se zdravotnickými službami, například poskytovatele nemocničního zařízení. Právě v této oblasti je totiž patrné, že se mění přístup ke zdravotní péči. Lidé například podstupují rutinnější operace, které donedávna nebyly hrazeny.

Finance: Ocenění je v některých případech zajímavé, regulace ale brzdí optimismus

Investovali jsme například do JPMorgan a Morgan Stanley, šli jsme tedy na to přes kapitálové trhy. Stejně tak se nám ale líbí banky jako Bank of New York Mellon. Stále jsme ale v rámci tohoto odvětví opatrní kvůli regulaci, banky v Americe totiž nyní nemohou udělat téměř nic bez toho, že by to konzultovaly s regulátory. Ale valuace v některých případech byly a jsou celkem zajímavé. Je tedy možné, že začneme nakupovat finanční sektor ve větší míře.

Energetika: Producenti z břidlic "sedí" na solidních zásobách, výběr konkrétních akcií v této oblasti má smysl

Soustředíme se na to, odkud a jak jednotlivé firmy těží, jak efektivní jsou a za jakých podmínek se jim těžba vyplatí. V této souvislosti je zajímavé, že se cena, kdy se těžba z břidlic začíná vyplácet, neustále snižuje. Díky stále lepším technologiím se takřka každý měsíc náklady na těžbu o něco sníží. I kdyby cena barelu ropy zůstala zaparkovaná někde mezi 50 a 60 USD, mohou být některé firmy těžící surovinu z břidlic v zisku. Je ale pravda, že na středozápadě USA dochází v tomto sektoru ke zpomalení, některé projekty budou ještě nepochybně pozastaveny nebo ukončeny.

Líbí se nám spíše menší producenti než velké, integrované firmy, a to kvůli flexibilitě, tedy možnosti reagovat na situaci a začít rychle těžit, případně naopak těžbu přerušit. V delším výhledu je potřeba mít na paměti, což lidem opakovaně připomínám, že tyto firmy "sedí" na obrovských rezervách ropy, což je významné plus.

reklama
reklama