Pět dobrých důvodů nenávidět Generaci Y

| redakce

Dokážou lézt na nervy, ti takzvaní "mileniáni". Se svými iPhony, aplikacemi, selfíčky, sociálními sítěmi, sebestředností a hledáním vytouženého zaměstnání. Generace Y, tedy lidé narození v letech 1980 až 2000, je v současnosti kontroverzní téma. A pokud si chcete najít důvod nenávidět ji, najdete ho, ať je ale opravdu pádný! Nabízíme několik návrhů.

1. Generaci Y chybí patriotismus

Samozřejmě tím není myšleno posilování extremistických nálad. Vlastenecké cítění má ale obecně stále méně mladých lidí. Výrazný je tento jev zejména ve Spojených státech, kde si podle Pew Research Center méně než třetina Millennials myslí, že žije v nejlepší zemi na světě. O tom, že je Amerika číslo jedna, je přitom přesvědčeno 48 % Generace X, polovina baby boomers a 64 % takzvané tiché generace. Pouze 70 % mladých se považuje za patrioty, zatímco u ostatních generací je to 80-90 % lidí.

2. Jsou stejní rasisté jako předchozí generace

Když váš strýček při rodinném obědě spustí přihlouplé rasistické řeči, protáčíte panenky a v duchu se uklidňujete, že vyrůstal v jiné době. Když ovšem stejnou řeč pronese váš stejně starý bratranec, je to něco jiného. Pokud jde o předsudky vůči jiným rasám, průzkumy ukazují, že se Generace Y od té předchozí příliš neliší. "Očekávání, že rasová rozmanitost mileniánů zajistí vysokou míru tolerance ve společnosti, se zatím nenaplnila," říká Scott Clement z Washington Post.

3. Mladí lidé jsou nejméně informovaní o dění ve světě

Generaci Y chybí přehled o tom, co se řeší v jejich vlastní zemi, i tom, co se děje ve světě. Podle studie již zmiňovaného institutu Pew Research Center dokázali mladí Američané zodpovědět v kvízu zaměřeném na tuto problematiku v průměru jen 7,8 otázky z 12. To je méně, než zodpověděla jakákoli jiná věková skupina.

4. Jsou to odpůrci očkování

Mladí lidé prohlašují dvakrát častěji než starší generace, že by rodiče své děti neměli nechat očkovat. Sedmkrát častěji věří v neprokázanou spojitost mezi vakcínami a vznikem autismu. Důvod? Zatímco pro starší generace byly hororem právě nemoci, proti kterým se dnes běžně očkuje, Generace Y stovky tisíc dětských obětí černého kašle či obrny již nepamatuje. Na tuto krátkou paměť podle všeho v budoucnu nedoplatí samotní mileniáni, ale jejich děti.

5. Tolik nedbají o svobodu projevu

Věková skupina lidí v rozmezí 18 až 29 let je podle průzkumu Pew Research Center nejméně přesvědčena o tom, že je v pořádku, aby média zveřejňovala karikatury proroka Mohameda. Většina mladých z Generace Y je totiž přesvědčena, že právo na svobodu slova končí tam, kde začíná právo nebýt uražen.

Zdroj: Washington Post

reklama
reklama