Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst před prodlouženým víkendem ozdobily nové rekordy

| Andrej Rády

Akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu několikrát mírně posunul historické maximum, smíšené vyznění týdne - Dow po rekordech lehce oslabil - ale naznačuje, že na maximech může přijít minimálně krátkodobá stagnace a či lehký pokles. Stále se čeká na příští velký pohyb.

S&P 500

S&P 500 má aktuálně nejbližší hladinu podpory na předchozích rekordech okolo 2 120 bodů. Jestliže tento support vydrží a index se od něj odrazí výše, může index začít objevovat dosud neprozkoumané vody. Pokud bude první hladina podpory prolomena, je otevřený prostor k poklesu až na úrovně okolo 2 070. Zbrzdit by se mohl o spojnici letošních minim (aktuálně okolo 2 090). RSI okolo 60 bodů začal klesat a vracet se k 50bodové hranici.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

Celkově jsou ale akcie překoupené. Některé růsty v uplynulém týdnu proběhly i za poměru 1 posilující ku 2 oslabujícím akciím na NYSE, byly tedy tažen velkými jmény. Poměr put a call opcí nadále vysílá prodejní signál, posledních několik dnů se ale vyvíjí spíše do strany.

21denní poměr put a call opcí na index S&P 500
21denní poměr put a call opcí na index S&P 500Zdroj: Optionstrategist.com
21denní vážený poměr put a call opcí na index S&P 500
21denní vážený poměr put a call opcí na index S&P 500Zdroj: Optionstrategist.com

VIX

Index volatility VIX zůstává na dolní hranici dlouhodobějšího rozpětí a podporuje býčí výhled pro akcie. Trochu zajímavý by byl z pohledu medvědů až růst nad 15 bodů, přesvědčivé prolomení hranice 17 bodů by již znamenalo, že se na trhu může schylovat k hlubšímu poklesu.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Výstup S&P 500 na nová maxima nebyl potvrzen ani některými technickými indikátory, ani vývojem dalších širokých tržních benchmarků. Nad 2 120 body ale medvědi nemají nárok ani na silnější zívnutí na trzích, natož na máchání tlapami. Výsledková sezóna je na konci a oproti pesimistickým odhadům dopadla dobře. Trh může opět beze zbytku řešit úrokové sazby Fedu a výnosy dluhopisů, které jsou již řadu týdnů na vzestupu. V pondělí se na trzích kvůli státnímu svátku neobchoduje.

reklama
reklama