Očista mladého trhu: 500 ETF a ETN již přestalo existovat

| redakce

K 19. květnu skončila již celkem pětistovka ETF a ETN. Byly delistovány z burz. 500 úmrtí je velkým milníkem ETF odvětví.

Na amerických burzách bylo listováno 2 207 ETF a ETN, 500 zrušených "fondů" tak představuje míru úmrtnosti 22,7 %. Nejsou to zatím velká čísla, nicméně mohlo by být i hůře. Z 1 712 ETF a ETN, s nimiž lze nyní obchodovat, je 315 na květnovém "death watchlistu". Dalších 113 bylo uvedeno na trh teprve v posledních šesti měsících, takže nejsou zahrnuty ve statistikách.

18. května skončilo pět ETF Deutsche X-trackers Target Date. Byly spuštěny v roce 2007 původně pod značkou xShares/TD America. Pět fondů mělo v době, kdy bylo jejich zrušení oznámeno, ve správě aktiva v celkové hodnotě přes 135 milionů USD. V průměru 27 milionů USD na fond přesahuje průměrnou výši aktiv ostatních 548 ETF a ETN, které se stále obchodují.

K masivnímu uzavírání fondů došlo loni v říjnu, kdy došlo ke zrušení 18 iShares ETF. Duetsche Bank a BlackRock i proto přehodnocují podmínky, které je potřeba splnit pro přežití na trhu s ETF.

Z čísel o spouštění a uzavírání ETF a ETN vyplývá, že ETN to mají přece jen o něco těžší. Z uvedení 2 207 produktů na trh bylo 1 929 ETF a 278 ETN. Naproti tomu 500 uzavřených fondů zahrnovalo 430 ETF a 70 ETN. "Míra přežití" ETF je tak 77,7 %, zatímco u ETN 74,8 %.


ETF (exchange traded fund)

Finanční instrument, který kopíruje podkladový index. Výhodou je automatická diverzifikace a minimální náklady oproti nákupu jednotlivých podkladových aktiv.

ETN (exchange traded note)

Strukturovaný investiční produkt vydávaný zpravidla významnými finančními institucemi. Investor v podstatě nakupuje dluhový produkt podobný dluhopisu.

Zdroj: Invest With An Edge

reklama
reklama