Růst výnosů dluhopisů a riziko pro akcie? Ne tak docela

| redakce

Výnosy amerických vládních dluhopisů v posledních týdnech dramaticky rostly. Vzhledem k tomu, že vyšší výnosy bondů podnikům zvyšují náklady na dluhové financování jejich aktivit, čekalo by se, že tento vývoj bude negativně působit na ceny akcií. Ale historická data ukazují, že tak jednoduché to není.

Výnosy vládních dluhopisů USA od roku 1998 pozitivně korelují s vývojem na akciovém trhu. S rostoucími výnosy dluhopisů tedy rostou i akciové indexy. To dokazuje i aktuální dění na trzích. Výnos 10letého amerického bondu vystoupal od přelomu ledna a února do poloviny května z 1,64 % k 2,3 % (nyní se pohybuje kolem 2,2 %) a index S&P 500 za stejnou dobu přidal necelých 7 %.

Vývoj výnosu 10letých amerických státních dluhopisů a indexu S&P 500
Vývoj výnosu 10letých amerických státních dluhopisů a indexu S&P 500

"Akciím v USA se v obdobích, kdy výnosy dluhopisů rostou, historicky daří. Současné prostředí je toho koneckonců důkazem. Z našeho pohledu růst výnosů znamená, že se dluhopisový trh připravuje na budoucí ekonomický růst, a navíc předznamenává růst inflace, což jsou pro firmy příznivé faktory," okomentoval minulý týden dění na trzích v poznámce klientům Brian Belski z BMO Capital Markets.

Jak Belski dále uvedl, data za posledních téměř 20 let ukazují, že nejméně příznivé je pro akcie prostředí, v němž jsou sazby pod dlouhodobým průměrem a mají tendenci klesat. "Vysvětlení je logické - nízké úrokové sazby většinou znamenají, že na tom ekonomika není nejlépe," poznamenal Belski.

Změny výnosu 10letých státních dluhopisů USA a výkonnost indexu S&P 500
Změny výnosu 10letých státních dluhopisů USA a výkonnost indexu S&P 500

Zdroj: BMO Capital Markets

reklama
reklama