Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?

| redakce

Jednotná evropská měna již déle než týden opět oslabuje. Kam má namířeno v páru s dolarem? A co se čeká od ekonomik USA a Německa, tahouna eurozóny?

Euro minulý týden rychle oslabovalo z více než 1,14 EUR/USD až pod 1,1. Od začátku tohoto týdne pokles hodnoty evropské měny pokračuje. Nejdříve tomu napomohla lepší než očekávaná data o jádrové inflaci v USA, tento týden příjemně překvapily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra.

Na starém kontinentu navíc ubývá příjemných ekonomických překvapení. "Sice to stále není nic ve srovnání s USA, ale dost možná se blíží obrat," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Index ekonomických překvapení
Index ekonomických překvapení

Analytik Ľuboš Mokráš ze stejné banky předpokládá, že měnový pár EUR/USD opět míří k paritě.

Trh již přetavil dosavadní pozitivní překvapení v Evropě do svých prognóz. V září loňského roku trh čekal, že HDP Německa letos poroste o 2 %, pak dominovala pesimistická očekávání a odhad míry růstu se snížil na 1,2 %. Podhodnocení pozitivních dopadů slabého eura a nízkých cen ropy ovšem vedlo k tomu, že trh postupně začal zvyšovat svůj odhad na 1,8 %.

Očekávaný růst HDP Německa v roce 2015
Očekávaný růst HDP Německa v roce 2015

V případě USA byli analytici, možná i díky masáži z Fedu ("již je potřeba zvyšovat sazby"), nejdříve optimističtí, a to i během prvního kvartálu, kdy byly předstihové indikátory velkým zklamáním. Až ve světle prvního odhadu vývoje HDP za první čtvrtletí (pouze +0,2 %) došlo k poklesu odhadovaného růstu americké ekonomiky v letošním roce z 3 % na 2,5 %.

Očekávaný růst HDP USA v roce 2015
Očekávaný růst HDP USA v roce 2015

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama