6 největších emerging markets na jedné stránce

| redakce

Ještě před několika málo lety se o největších rozvíjejících se trzích hovořilo jako o budoucích perlách světové ekonomiky. Pak ale přišlo ochlazení a naděje investorů spadly z výšin. Emerging markets jsou na rozcestí.

Šest největších rozvíjejících se trhů světa

Mexiko: Ekonomické oživování pokračuje, tempo růstu ale slábne

Mexická ekonomika je úzce svázaná s ropou a podstatný vliv na její výkonnost má také americké hospodářství. V prvním kvartálu mexická ekonomika rostla o 2,5 %, růstové tempo ale od roku 2010 kontinuálně klesá. Po propadu v důsledku finanční krize z roku 2008 mexický HDP rostl v roce 2010 i o více než 6 %. Pro další vývoj bude kromě cen ropy zásadní také kurzu pesa vůči měnám ostatních rozvíjejících se zemí a také vůči euru a americkému dolaru. Podle analytiků z Deutsche Bank navíc mexická centrální banka bude zvyšovat sazby v reakci na stejný krok amerického Fedu.

Rusko: Krize zřejmě zažehnána, sankce a levná ropa ale bolí

Hluboký ekonomický propad podle všeho Rusko nečeká, sankce, které na Moskvu v souvislosti s ukrajinskou krizí uvalily Evropská unie a Spojené státy, a dramatický propad cen ropy na světových trzích ale Rusko bolí a ještě nějakou dobu bolet budou. Na druhou stranu je pro zemi příznivé, že se situace na východě Ukrajiny relativně stabilizovala, a naději vyvolává také odraz cen ropy ode dna. Podporou by pro ruskou ekonomiku mělo být i relativně nízké zadlužení a stále slušné měnové rezervy. Hlavním rizikem je obnovený pokles cen ropy.

Čína: Ekonomický růst zpomaluje, vláda ale dává naději

Růst čínské ekonomiky zpomaluje, loni čínský HDP stoupl o 7,4 %, tedy nejpomaleji za posledních 24 let, ačkoli se vláda snaží strukturálními reformami ekonomiku transformovat z hospodářství taženého exportem a investicemi v trh rostoucí primárně díky domácí spotřebě. Limitujícím faktorem je slábnoucí zájem Číňanů o reality, které podle mnoha analytiků vykazují známky investiční bubliny. Zemi nesvědčí ani slabé růstové momentum světové ekonomiky, na níž je závislý její exportně orientovaný průmysl. Krátkodobě může čínská ekonomika čerpat z podpůrných opatření čínské vlády a centrální banky, dlouhodobý růst si však bude muset asijský tygr tvrdě vybojovat.

Brazílie: (Končící) recese a otázníky nad politickou stabilitou

Brazilskou ekonomiku sráží již několik let vysoká inflace, která se aktuálně pohybuje nad 8 %. Centrální banka se proti prudkému růstu cen snaží bojovat zvyšováním úrokových sazeb, což začíná přinášet dílčí úspěchy. V anualizovaném vyjádření sice brazilská ekonomika klesá tři měsíce v řadě, pokles ale postupně zpomaluje a je vysoce pravděpodobné, že se letos vrátí k růstu. Do budoucna budou pro vývoj největší latinskoamerické ekonomiky důležité především ceny komodit, svoji roli ale bude hrát i politická stabilita země.

Turecko: Velký zahraniční dluh a nejistota kolem voleb

Turecká ekonomika je z celé šestice největších emerging markets podle Deutsche Bank nejzranitelnější. Hrubý domácí produkt bojuje o setrvání v růstovém trendu a inflace aktuálně atakuje 8% hranici. Měnové rezervy země nejsou přesvědčivé a závazky vůči zahraničním věřitelům se zvyšují. Zemi navíc v červnu čekají parlamentní volby, jejichž přípravy doprovázejí útoky na opoziční kandidáty, což značně zvyšuje napětí.

Indie: Nejsvětlejší bod na mapě emerging markets

Indická ekonomika je na světové rozvojové ekonomické mapě v současnosti de facto jediným světlým místem. Tamní ekonomika roste anualizovaně 7-8% tempem, přičemž se očekává, že by mohl růst zrychlovat, zatímco inflace se drží relativně nízko (kolem 5 %). Investoři na Indii nahlížejí veskrze pozitivně, i když jsou mírně znepokojeni pomalejším zaváděním strukturálních reforem.

Zdroj: Deutsche Bank

reklama
reklama