Riziko nízké likvidity je mýtus. Když dojde na výprodeje, vzepřete se mainstreamu

| redakce

Již několik měsíců vycházejí ve světových finančních médiích desítky článků o rostoucím riziku jménem nízká likvidita. Analytici upozorňují, že s příchodem nejistoty na trhy budou mít investoři velké problémy se svých pozic zbavit, aniž by museli prodávat hluboko pod cenou. Ne všichni ale na likviditu nahlížejí stejně. Ben Carlson z blogu A Wealth of Common Sense například tvrdí, že to, zda rizika spojená s nízkou likviditou narůstají, záleží na úhlu pohledu.

Carlson upozorňuje, že je to s likviditou trochu složitější. Dnes více než kdy jindy je možné investovat z pohodlí domova prakticky do čehokoli. Dávno neplatí, že si investoři mohou vybírat jen mezi akciemi, dluhopisy a komoditami. "Trhy jako celek jsou stále stejné a víceméně neměnné; mění se to, jaký význam mají jejich jednotlivé komponenty. Mění se obal, ne to, co je v něm schované," říká Carlson.

Prudký rozvoj v poslední době zaznamenaly například burzovně obchodované fondy (ETF), které fungují na principu klasických podílových fondů, ale s tím rozdílem, že si jejich prostřednictvím investoři nekupují podílové listy, ale přímo jejich akcie.

Právě trh s ETF je podle Carlsona hlavním zdrojem obav z nízké likvidity. Možnost rychle nakoupit nebo prodat ETF je často ztotožňována s likviditou celého trhu. Problém je v tom, že s masivním rozvojem tohoto investičního nástroje přišlo také velké množství fondů, kterým se nedaří překonávat trh. To znamená, že ne všem ETF investoři věnují stejnou pozornost.

Propad trhů s likviditou nesouvisí

"Varování spojená s nízkou likviditou vyplývají ze scénářů, podle kterých se investoři při zvýšené nejistotě na trzích snaží co nejdříve všechny své pozice prodat a získat hotovost," vysvětluje Carlson. "Zásadní je, že když se něco takového opravdu stane, je úplně jedno, jaká byla likvidita před týdnem nebo před půl rokem." V obdobích výprodejů zkrátka převládají prodejci nad kupujícími a likvidita je nízká tak jako tak.

Podle Carlsona jsou aktuálně rizika nízké likvidity spojená zejména s junk bondy (dluhopisy mimo investiční pásmo) nebo konvertibilními dluhopisy (dluhopisy přeměnitelné za jistých podmínek na akcie). Ostatní instrumenty podle něj problémy v kontextu dění na trzích v zásadě netrpí, tedy alespoň ne jako celek.

"Nejúčinnějším obranným prostředkem proti mýtu nízké likvidity je nepanikařit. Hodně investorů nemá ponětí o tom, co to likvidita je, a tak v okamžiku zvýšené nejistoty na trzích prodávají a je jim úplně jedno, jaké ztráty z toho pro ně plynou. Buďte jiní, zvládněte své emoce, zatněte zuby a vytrvejte," radí Carlson.

Pokud se nechcete stát oběťmi nízké likvidity, měli byste brát v potaz následující čtyři Carlsonovy postřehy:

1. Nikdy nevstupujte do instrumentu, který vykazuje známky nízké likvidity. Pokud problémy registrujete již v dobách relativního klidu, při propadu trhů to bude mnohonásobně horší.

2. Podstatná část nových investičních nástrojů dosud neprošla zkouškou ohněm v podobě masivních výprodejů na trzích. Nikdo tedy neví, jak se budou chovat, až začnou investoři panikařit. Buďte obezřetní a neinvestujte do instrumentů, kterým nerozumíte.

3. Hlavní důvod, proč se vyplatí portfolio doplnit kvalitními státními dluhopisy, není potenciál jejich příspěvku k ziskům, ale schopnost výrazně redukovat volatilitu v dobách nejistoty. Bondy důvěryhodných dlužníků s likviditou problémy nemívají ani v dobách dramatického poklesu trhů.

4. Potenciál vyššího zisku je vždy spojen s vyšší mírou rizika. Neexistují zcela bezpečná aktiva, pouze instrumenty s nižší a vyšší mírou rizika. V některých případech platí, že s rostoucím potenciálem zisku klesá likvidita instrumentu. Proto vždy investujte s ohledem na svůj rizikový profil.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama