Šlápne ČNB na dluhopisovou brzdu? Tři možná vysvětlení

| Martin Lobotka

ČNB se nelíbí objem státního dluhu v držení českých bank, a tak chce zatáhnout za dluhopisovou brzdu. Prozatím nevím, co tímto krokem ČNB sleduje, hypotéz se však nabízí hned několik.

Možná je to jen omyl. To, kolik mají české banky vládních dluhopisů v poměru k aktivům, totiž není příliš důležité. Je přece obecně známo, že české banky jsou kapitalizovány nejlépe v Evropě, a mohou si tudíž dovolit i větší koncentraci státního rizika. Koneckonců, podobně "mnoho" dluhopisů mají v portfoliích slovenské i slovinské banky, v jejichž případě je kapitálová přiměřenost také výrazně nad požadovanou hranicí.

Podíl držby státních dluhopisů ČR na kapitálu českých bank

Snad se jedná o další utajený pokus o uvolnění měnové politiky, podobný "tiché" intervenci, kterou ČNB provedla v posledních měsících (ČNB nyní totiž, jak plyne z vyjádření z posledních dvou zasedání, již cílí na korunu slabší, než je oficiální cíl 27 EUR/CZK). Nabízí se tedy, že ČNB sice chce, aby se do reálné ekonomiky dostávalo více peněz, které nyní končí ve státních dluhopisech, ovšem nechce se jí zavést měnově-politicky čisté opatření (například v podobě negativní sazby na depozitech).

Navíc, a to ignoruji fakt, že banky samy nejsou nadšené z toho, že musejí kupovat dluhopisy při bezprecedentně nízkých výnosech (nízká kreditní poptávka z ekonomiky a mnoho likvidity je však k tomu tlačí), nemyslím si, že by případná výsledná větší angažovanost bank vůči privátnímu sektoru na úkor sektoru vládního z hlediska celkového rizika bankovního sektoru něco řešila. V situaci, kdy se držení státních dluhopisů stane pro české banky skutečným problémem, budou již totiž dost pravděpodobně několik čtvrtletí zápasit s mizernou situací na straně privátních dlužníků.

A možná je vše mnohem jednodušší a ČNB se prostě jen nemůže dívat na bezzubost vznikajících pravidel o fiskální brzdě a chce alespoň trochu ztížit zadlužování státu. Při pohledu na vývoj rozpočtu v posledních dvou letech a blížící se volby je to myšlenka jistě chvályhodná. Jediným výsledkem bude bohužel marginálně menší ochota bank financovat stát a marginálně vyšší náklady na obsluhu dluhu.

reklama
reklama