Burzovní kalendář (4. 5. - 8. 5. 2015)

| redakce

Akcie vstupují do měsíce, který je pověstný úslovím Sell in May and Go Away. Investory v prvním květnovém týdnu čeká další série hospodářských výsledků a oznamována budou i důležitá ekonomická data. Ve Spojených státech v pátek vyjde klíčová statistika z trhu práce a v ČR bude ve čtvrtek zasedat centrální banka, od níž se čeká potvrzení závazku držet kurz koruny k euru nad 27 EUR/CZK. V Asii, Evropě i USA vyjdou indexy nákupních manažerů a trhy budou také pozorně sledovat další kolo hry nervů mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli.

Ohlédnutí

Americké akcie za sebou mají ztrátový týden. V pátek sice všechny tři nejsledovanější indexy stouply přes procento, nepříznivý vývoj z předchozích dní ale vyvážit nedokázaly. Index Dow za pět obchodních dní klesl o 0,33 % na 18 024,06 bodu, S&P 500 odepsal 0,46 % na 2 108,29 bodu a Nasdaq za týden odevzdal 1,71 % a skončil na 5 005,39 bodu.

V závěru týdne investory potěšila zpráva o dalším růstu důvěry amerických spotřebitelů v ekonomiku USA - index spotřebitelské důvěry v dubnu podle finálních údajů vzrostl na 95,9 bodu z 93 bodů v březnu. Dobře ale vyzněla i dříve zveřejněná makrodata. Čtvrteční dílčí zpráva z trhu práce ukázala, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. dubna klesl na 262 tisíc, nejníže za posledních 15 let, a statistika osobních příjmů a výdajů ukázala, že jádrové výdaje na osobní spotřebu, které jsou pro Fed důležitým indikátorem inflace, se meziročně zvýšily o 1,3 % při očekávání +1,4 %.

Zklamáním naopak pro investory byla zpráva o vývoji amerického HDP v prvních třech měsících letošního roku. Ekonomika USA v prvním čtvrtletí stoupla oproti předchozím třem měsícům jen o 0,2 %. Zpomalení ekonomické expanze se čekalo, avšak výrazně mírnější. Odhady hovořily o zpomalení růstu na 1 % anualizovaně z 2,2 % v předchozím čtvrtletí. Jádrové výdaje na spotřebu v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostly o 0,9 % mezikvartálně, očekával se procentní růst po +1,1 % v předešlém čtvrtletí.

"Většina analytiků si myslí, že jde jen o jednorázové zaváhání ekonomiky. Nicméně index chicagského Fedu, takzvaný NAI, který sdružuje několik desítek indikátorů do jednoho, ukazuje, že opatrnost je na místě," napsal David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

USA - HDP a index NAI
USA - HDP a index NAIZdroj: Česká spořitelna

Kromě makrodat ovlivňovala dění na amerických trzích pokračující výsledková sezóna. Čísla za první kvartál v týdnu zveřejnily například energetický obr Chevron, ropný gigant ExxonMobil, vydavatelé platebních karet Visa a MasterCard, automobilka Ford Motor či farmaceutická společnost Pfizer a technologický obr Apple Právě výsledky Applu investory zaujaly nejvíce. Firma v pondělí po konci obchodování na amerických trzích oznámila, že v prvním kvartálu dosáhla zisku na akcii 2,33 USD nad odhadem 2,16 USD při tržbách 58 miliard dolarů nad odhadem trhu 56 miliard dolarů. Zároveň slíbila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům (formou zpětných odkupů akcií a dividend) na 200 miliard dolarů, a zvýšila dividendu. Akcie Applu nicméně od úterý do pátku odepsaly téměř 2,8 % a za celý týden zlevnily přibližně o procento.

Fascinující, co všechno jsme nevěděli o Applu Fascinující, co všechno jsme nevěděli o Applu Historie Applu je protkaná zlomovými okamžiky a nečekanými zvraty. Věděli jste například, že se jen ...

Výsledky za letošní první čtvrtletí zatím reportovalo 360 firem z indexu S&P 500. 71 % jich překonalo odhady trhu na úrovni zisku a 46 % na úrovni tržeb. Zisk na akcii se podle dosud zveřejněných výsledků v průměru v meziročním srovnání snížil o 0,4 %. Naposledy zisk na akcii v meziročním srovnání klesl ve třetím čtvrtletí 2012.

Výsledky za 1Q2015 nad, pod a v souladu s odhady (S&P 500, k 1. květnu 2015)
Výsledky za 1Q2015 nad, pod a v souladu s odhady (S&P 500, k 1. květnu 2015)Zdroj: Bespoke Investment Group

Ostře sledované bylo i zasedání americké centrální banky, po kterém nicméně tentokrát nenásledovala tisková konference. Fed ponechal měnovou politiku beze změny a vyslal další signály toho, že se zvyšováním úrokových sazeb nebude spěchat. V prohlášení vydaném ve středu po konci dvoudenního zasedání centrální banka zhoršila hodnocení stavu americké ekonomiky a upozornila na to, že zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz. "Banka předpokládá, že cílové rozpětí sazby bude vhodné zvýšit, až bude patrné další zlepšení na trhu práce a až bude dostatečně přesvědčivé, že inflace bude ve střednědobém výhledu směřovat ke dvouprocentnímu cíli," uvedl mimo jiné Fed.

V Evropě investory v uplynulém týdnu zaujala zejména zpráva o vývoji inflace v eurozóně. Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se podle předběžných dat v dubnu zastavil. Meziročně ceny po březnovém 0,1% poklesu stagnovaly, jak se očekávalo. "Ceny v eurozóně přešly v souladu s očekáváním z poklesu do meziroční stagnace. Ve vývoji hraje stále klíčovou roli ropa, jejíž ceny se stabilizovaly a začaly pomalu růst. Pokud v eurozóně nedojde k nečekanému propadu ekonomiky (například kvůli obnoveným problémům se zadlužením) nebo se (opět nečekaně) nepropadnou ceny ropy, je deflace v eurozóně minulostí," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. Trhy sledovaly také statistiku nezaměstnanosti v eurozóně (míra nezaměstnanosti v březnu zůstala na únorové hodnotě 11,3 %, očekával se pokles na 11,2 %) či německé maloobchodní tržby, které v prvním čtvrtletí zaznamenaly nejprudší nárůst od začátku roku 2012.

Vrásky na tváři naopak evropským investorům udělala informace, že ekonomika Spojeného království v prvním kvartálu expandovala nejpomalejším tempem od konce roku 2012, když se britský HDP mezikvartálně zvýšil jen o 0,3 % při očekávání růstu o 0,5 % po předchozím 0,6% růstu. Meziroční růst ekonomiky ostrovního království zpomalil na 2,4 % z předchozích 3 %, očekávalo se přitom mírnější zpomalení na 2,6 %. Slabší byla také finální zpráva o spotřebitelské důvěře v eurozóně - index spotřebitelské důvěry v dubnu klesl v souladu s předběžnými daty na -4,6 bodu z -3,7 bodu v březnu.

Ve vývoji řecké dluhové krize k zásadnímu obratu nedošlo, země se ale opět posunula o něco blíže bankrotu, když se s věřiteli stále nedohodla na další finanční pomoci. Vrcholní političtí představitelé Řecka se nicméně snaží situaci mírnit slovy o tom, že se dohoda s věřiteli blíží.

Zajímavou událostí byla změna ve složení týmu, který vede jednání s mezinárodními věřiteli. Nově v jeho čele stojí místo ministra financí Janise Varufakise náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos. Zda změna přinese i ústupky věřitelům, se teprve ukáže, podle zpravodajských agentur ale dosud Tsakalotos neprojevoval o nic více ústupnosti vůči požadavkům eurozóny než Varufakis.

Premiér Alexis Tsipras v týdnu prohlásil, že je dosažení dohody s mezinárodními věřiteli možné čekat do 9. května, pokud by se to však nepodařilo, bude prý nutné vypsat referendum. Z druhé strany barikády přicházejí nejasné signály. Podle průzkumu německého institutu Sentix očekává odchod Řecka z eurozóny během následujících 12 měsíců skoro polovina investorů.

6 věcí, které jsme se tento týden dozvěděli od řeckého premiéra Tsiprase 6 věcí, které jsme se tento týden dozvěděli od řeckého premiéra Tsiprase Alexis Tsipras se v největším rozhovoru za poslední dva měsíce rozpovídal o řeckém boji s ...

Evropské akcie na dění uplynulých dní reagovaly v týdenním horizontu poklesem. Francouzský index CAC 40 klesl o 2,63 % na 5 046,49 bodu a německý DAX odepsal 3,02 % na 11 454,38 bodu. Obchodní týden v Německu a Francii měl tentokrát pouze čtyři dny, v pátek totiž burzy zůstaly kvůli oslavám Svátku práce zavřené. Londýnská burza investorům své dveře otevřela i v pátek a britský index FTSE 100 v týdenním horizontu klesl o 1,25 % na 6 985,95 bodu.

Na pražské burze investoři v úterý vyhodnocovali výsledky mediální společnosti CME, která oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 73,27 milionu dolarů oproti ztrátě 47,92 milionu dolarů o rok dříve. Provozní výsledky firmy ale příjemně překvapily. Po konci čtvrtečního obchodování pak výsledky za loňský rok v rámci výroční zprávy zveřejnila pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz Group. Skupina loni dosáhla zisku EBITDA očištěného o jednorázové položky 212,35 milionu korun. O rok dříve činil zisk EBITDA 190,35 milionu korun. Čistou ztrátu skupina meziročně snížila na 49,13 milionu Kč ze 73,78 milionu Kč.

Událostí týdne na pražské burze nicméně byla valná hromada telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, na které bylo schváleno navrhované rozdělení společnosti na operátora poskytujícího služby a novou firmu Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin), která bude vlastnit a spravovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Výsledek hlasování se čekal, protože rozdělení O2 Czech Republic navrhl její majoritní akcionář, kterým je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ani tak se ale valná hromada neobešla bez komplikací. Jednání zdržoval rekordní zájem minoritních akcionářů o účast na akci. Do Cetinu má přejít majetek podle odhadů za 46,9 miliardy korun. Všichni akcionáři O2 Czech Republic získají ke každé akcii jednu akcii Cetinu, která ale nebude veřejně obchodovatelná. Jmenovitá hodnota akcií O2 C.R. klesne z 87 Kč na deset korun. Akcionářům, kteří s rozdělením O2 vyjádřili na valné hromadě nesouhlas, firma vyplatí za akcie Cetinu odstupné. Jeho výši stanoví znalecký posudek. Povinná nabídka odkupu akcií by měla být do 15. června. Analytici před valnou hromadou doporučovali akcionářům hlasovat proti rozdělení firmy, a zajistit si tak odkoupení jinak málo likvidních akcií Cetinu.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze ztratily 1,5 %. Největší růst vykázaly akcie petrochemické společnosti Unipetrol. U společnosti je podle analytiků znát silný zahraniční kupec po velmi solidních výsledcích zveřejněných v předminulém týdnu. Největší pokles naopak postihl akcie pojišťovací skupiny VIG, která již dříve představila zhoršený výhled na aktuální rok kvůli nízkým výnosům státních dluhopisů.

Čtvrtek byl posledním dubnovým dnem. Americký index Dow v dubnu vzrostl o 0,37 %, S&P 500 přidal 0,86 % a Nasdaq zpevnil o 0,84 %. V Evropě FTSE 100 za měsíc připsal 2,77 % a CAC 40 posílil o 0,26 %, zatímco DAX o více než 4 % oslabil. Západoevropský index STOXX Europe 600 v dubnu klesl téměř o 0,4 %, a zaznamenal tak první ztrátový měsíc v letošním roce. Český index PX od začátku dubna klesl o 0,74 %, index PX-TR, zohledňující i vyplacené dividendy, ale procento přidal.

Podíl býčích investorů  a vývoj indexu S&P 500
Podíl býčích investorů a vývoj indexu S&P 500Zdroj: Bespoke Investment Group

Dění na komoditních trzích se neslo ve znamení dalšího růstu cen ropy. Severomořský Brent za týden zdražil o necelá 4 % na 66,64 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI stoupla přes 2,5 % na 59,33 USD za barel. Ceny ropy nahoru tlačí pokračující boje v Jemenu a nově také zprávy naznačující možný obrat v poměru nabídky suroviny k poptávce. Od začátku měsíce ropa Brent zdražila o více než 21 % a cena ropy WTI stoupla o 25,5 %.

Počet aktivních ropných vrtů v USA v týdnu opět klesl. V provozu jich bylo 679, tedy o 24 méně než v předešlém týdnu. Vrtů, kde se těží ropa a plyn, bylo dohromady v provozu 905, o týden dříve jich bylo o 22 více. Středeční zpráva z trhu s černým zlatem navíc ukázala, že se zásoby ropy v klíčovém překladišti Cushing v Oklahomě v minulém týdnu poprvé po skoro půl roce snížily.

Na měnových trzích poměrně výrazně oslabil dolar k euru. Americká měna za týden k jednotné evropské měně ztratila více než 3 % a její kurz se v pátek zastavil na hladině 1,12 EUR/USD. K japonskému jenu naopak dolar mírně posílil. Za měsíc euro k dolaru posílilo o 4,4 % a aktuálně se nachází na dvouměsíčním maximu. Dolar k jenu v dubnu o 0,5 % oslabil.

Americkou měnu po předchozím výrazném růstu vůči euru srážejí dohady o tom, kdy americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. Dosud se čekalo, že Fed se sazbami začne hýbat na červnovém zasedání, po slabých datech z trhu práce za březen a údajích o vývoji HDP v prvním čtvrtletí však analytici tvrdí, že Fed nebude tlačit na pilu a se zvyšováním sazeb počká až na další známky ekonomického oživení. Část trhu čeká, že by banka sazby mohla poprvé zvýšit letos na podzim, někteří investoři a ekonomové ale tvrdí, že Fed sazby nezačne zvyšovat dříve než na začátku příštího roku.

FX výhled: Citigroup očekává konsolidaci hlavních měnových párů FX výhled: Citigroup očekává konsolidaci hlavních měnových párů Aktualizovaný měnový výhled analytiků ze Citigroup. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky Americké akcie ve čtvrtek navázaly na nepříznivý středeční vývoj a dále zlevňovaly. Krátce po začátku ... Evropské akcie zakončily duben váhavě, poprvé v letošním roce zaznamenaly měsíční ztrátu Evropské akcie zakončily duben váhavě, poprvé v letošním roce zaznamenaly měsíční ztrátu Evropské akcie zakončily poslední dubnový den kolem nuly. Investoři zvažovali pokračující výsledkovou sezónu a extrémně ... Britské akcie v pátek mírně posílily, a snížily tak týdenní ztrátu Britské akcie v pátek mírně posílily, a snížily tak týdenní ztrátu Britské akcie v pátek posilovaly, a snížily tak mírně celotýdenní ztrátu. Ve Francii ani Německu ... Pražská burza zakončila poslední dubnový den lehce nad nulou, za měsíc index PX klesl o 0,74 %, ale PX-TR přidal procento Pražská burza zakončila poslední dubnový den lehce nad nulou, za měsíc index PX klesl o 0,74 %, ale PX-TR přidal procento Index PX ve čtvrtek v posledním obchodním dni týdne připsal 0,09 % na 1 026,01 ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama