Historie obchodu: Od krávy k bitcoinu

| redakce

Obchod je starý jako lidstvo samo. Než byly vynalezeny peníze, kvetla směna zboží, později přišly stříbrné a zlaté mince a dnes tu máme bitcoin. Jaké další milníky lemují dlouhou cestu obchodu?

Před jedenácti tisíci let byl vrcholným obchodním artiklem dobytek. Domestikovaná zvířata vhodná na chov nebo zemědělské práce měla obrovskou cenu a v době vzniku zemědělství byla největším bohatstvím svých majitelů.

S rozvojem zemědělství a nárůstem počtu chovaných zvířat se lidé začali poohlížet i po jiném "platidle". Populární byly kolem roku 1200 před Kristem v Africe, Indii, Číně a Indonésii například kauri, drobné ozdobné ulity vyskytují se v mělkých pobřežních vodách kolem ostrovů v Indickém a Tichém oceánu.

Posléze se začaly používat mince z cenných kovů a krátce nato na řadu přišly kožené "bankovky", první předchůdci papírových peněz. Ke konci prvního tisíciletí po Kristu se pak začalo využívat papírových poukázek, jež byly obdobou dnešních šeků.

Čas šel ale dál. Na konci 19. století se oblibě těšily cestovní šeky. Zlomovým okamžikem byla 30. léta minulého století, kdy v USA de facto přestal platit zlatý standard. Zhruba v polovině 20. století Ameriku okouzlily kreditní karty a v roce 1972 se objevil první bankomat.

Rozvoj počítačů a internetu v 90. letech dal vzniknout novému odvětví, kouzlo celosvětové sítě objevili maloobchodní prodejci, například Amazon. Dalším milníkem byl rok 1999 a vznik on-line platebního systému PayPal. V roce 2004 výrobci přenosné elektroniky přišli s technologií NFC.

Zatím poslední novinkou, která je mnohdy označována za revoluci v oblasti peněžních transakcí, je bitcoin, plně digitální decentralizovaná měna. Ani zde se ale jistě pokrok nezastaví, pro obchod totiž nejsou žádné vize dost bláznivé na to, aby je nešlo převést do reality.

Pro zobrazení následující grafiky v plném rozlišení si ji otevřete v nové kartě nebo novém okně prohlížeče.

Historie obchodu: Od krávy k bitcoinu
reklama
reklama